Ubezpieczenie OC rolników
REKLAMA
REKLAMA
Na kim ciąży obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników
Do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego zobowiązany jest rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne. Oznacza to, że wspomniany obowiązek nie obejmuje innych niż rolnicy indywidualnie podmiotów mimo prowadzenia przez nie gospodarstwa rolnego. Do takich podmiotów należą m.in. spółki, spółdzielnie. Na uwadze mieć trzeba, iż posiadanie gospodarstwa rolnego od którego zależy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC to nie tylko własność, ale też dzierżawa, najem, czy użytkowanie.
REKLAMA
Kiedy powstaje obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy rolnik obejmuje w posiadanie część gospodarstwa rolnego, jeśli ta część może stanowić samodzielne gospodarstwo rolne.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
W jakich przypadkach przysługuje odszkodowanie z OC rolnika
Odszkodowanie ubezpieczenia OC rolnika przysługuje w sytuacji, gdy rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są zobowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Zobacz również serwis: Konsument i umowy
Ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń
Zakład ubezpieczeń ustala i wypłaca odszkodowanie w granicach odpowiedzialności cywilnej osoby odpowiedzialnej. Kwota odszkodowania nie może być jednak wyższa, niż określona w umowie suma gwarancyjna.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat