REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie dla seniora. Czy warto kupić polisę na życie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Do jakiego wieku można wykupić polisę na życie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  
rozwiń >

Czym jest polisa dla seniora

To, że osiągnęło się wiek emerytalny nie jest wyznacznikiem zakończenia obowiązku ubezpieczenia na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wiele ofert dla osób starszych. Jedną z nich jest polisa na życie dla seniora. 

REKLAMA

Polisa na życie dla seniora to propozycja ubezpieczenia skierowana do osób, które wybierają się na emeryturę. Polisę tego rodzaju może kupić nie tylko osoba starsza – granica wieku uwarunkowana jest daną ofertą – ale także ktoś z bliskich (np. dziecko, wnuk). Emeryci mogą wybrać ubezpieczenia standardowe i o rozszerzonym zakresie ochrony. 

Co zawiera polisa na życie dla seniora 

Polisa na życie dla seniora ma za zadanie zabezpieczyć finansowo bliskich osoby starszej, na wypadek jej śmierci. Ten rodzaj ubezpieczenia funkcjonuje na innych zasadach niż ma to miejsce przy klasycznych ubezpieczeniach na życie – okres składkowy jest tymczasowy, zaś ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie z ubezpieczenia dla seniora jest tym większe, im wyższa została opłacona składka na jego poczet. Tego typu polisę można rozszerzyć, między innymi dokupując ochronę na wypadek poważnej choroby. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są ponadto dodatkowe umowy zabezpieczające w sytuacji: 

  • konieczności przebycia operacji chirurgicznej, 
  • konieczności pobytu w szpitalu, 
  • poważnego zachorowania, 
  • wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie na życie dla seniora może objąć także jego najbliższych: małżonka, dziecko bądź wnuka. W takim przypadku osobie starszej przysługuje odszkodowanie z tytułu zgonu najbliższych. 

Cena ubezpieczenia dla seniora

Na cenę polisy dla osoby starszej ma przede wszystkim wpływ wiek, w jakim decyduje się na przystępuje do ubezpieczenia. Chodzi o to, że im starszy jest płatnik składek, tym wyższe będzie prawdopodobieństwo rozwoju różnych schorzeń, a więc wzrasta ryzyko ubezpieczeniowe. Do innych czynników wpływających na ostateczny koszt ubezpieczenia dla seniora należą: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • stan zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy też wykonania badań lekarskich są zazwyczaj najtańsze, 
  • wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki. Plusem tego typu rozwiązania jest wysokie odszkodowanie w przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia zdarzenia wymienionego w umowie, 
  • zakres ochrony – im szerszy pakiet wybierze senior, tym wyższa będzie cena polisy. 

Polisy dla seniora są dostępne w dwóch postaciach – te, które nie wymagają wypełnienia ankiety medycznej przed podpisaniem umowy, należą z reguły do droższych. Ubezpieczenia zawierające szczegółowy formularz odnoszący się do historii chorób, są zdecydowanie bardziej opłacalną rozwiązaniem. Czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich. Spowodowane to jest określeniem ryzyka ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie dla seniora - gdzie wykupić

Chcąc nabyć ubezpieczenie, senior powinien udać się do wybranego przez siebie towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku, aby jak najlepiej dopasować konkretny wariant do własnych potrzeb oraz możliwości i przede wszystkim nie dopłacać. W tym przypadku pomocnym może okazać się kalkulator polis – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby porównywarka przeprowadziła selekcję i przedstawiła oferty mieszczące się w zasięgu seniora. 

Ubezpieczenie dla seniora - na co wracać uwagę

Przed zakupieniem polisy należy dokładnie wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Warto sprawdzić wyłączenia od odpowiedzialności – są to określone sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić świadczenia.
Warto ponadto sprawdzić czy oferta posiada po ukończeniu np. 85 lat, ochronę bezskładkową – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają taką opcję, jest ona bardzo korzystna dla seniora. 

Kiedy ubezpieczenie dla seniora nie zadziała 

Należy pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa posiada górne limity odpowiedzialności i wyłączenia, mowa tutaj o sytuacjach, gdzie polisa nie zadziała. Wykaz wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości towarzystw pojawiają się te same sytuacje. W ubezpieczeniach na życie najczęściej są to: 

  • samobójstwo (do 2 lat), 
  • zatajenie historii medycznej (do 3 lat), 
  • czynny udział w aktach terroryzmu, 
  • wojna. 

Jak długo trwa umowa ubezpieczenia na życie dla seniora i czy warto

REKLAMA

Czas trwania umowy ubezpieczenia uwarunkowany jest rodzajem ubezpieczenia, na jaki zdecyduje się senior. Jeżeli przystąpi do polisy o określonym czasie ochrony, może trwać ona nawet do ukończenia przez niego 80 lat. W przypadku wybrania polisy bezterminowej, ochrona trwa dożywotnio. Sam czas trwania umowy ubezpieczenia zależy zatem od wybranej przez seniora opcji.

Głównym zadaniem polisy na życie dla osoby starszej  jest zapewnienie ochrony finansowej w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Bez wątpienia ten rodzaj ubezpieczenia daje poczucie bezpieczeństwa i wpływa na komfort codziennego życia ubezpieczonego seniora i jego najbliższych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA