Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną
REKLAMA
REKLAMA
Poza przedsiębiorcą indywidualnym spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnikami w spółce cywilnej mogą być zarówno małżonkowie, rodzina, jak i osoby obce.
REKLAMA
Przypomnijmy, że spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, nie jest więc podmiotem prawa cywilnego, posiada własny NIP, REGON, ale nie ma zdolności sądowej, stronami stosunków prawnych są wspólnicy, a nie spółka jako taka. Każdy ze wspólników ma osobny wpis do EDG, wspólnicy odpowiadają solidarnie całym majątkiem za zobowiązania cywilnoprawne i publicznoprawne.
Zobacz serwis: Mała firma
Dlaczego ubezpieczenie się opłaca?
Niesłychanie rzadko wspólnicy spółek cywilnych myślą o przyszłości i zagrożeniach z nią związanych. Ubezpieczenie krzyżowe wspólników w tego rodzaju spółkach praktycznie nie istnieje, a rozwiązania testamentowe praktycznie niczego nie regulują.
Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku.
Praktycznie nie da się jej unieśmiertelnić. Każda zmiana wspólników zgodnie z prawem cywilnym, w tym także śmierć wspólnika, powoduje ustanie starej spółki i powołanie nowej.
Zobacz: Forum prawne
Jakie mogą być konsekwencje?
REKLAMA
A rodzić to może bardzo poważne konsekwencje, jak wygaśnięcie umów podpisanych wyłącznie przez zmarłego, wygaśnięcie wydanych na niego decyzji administracyjnych, nie ma ciągłości prawnej spółka dwuosobowa, udział w takiej spółce nie jest dziedziczony, ale występuje konieczność rozliczenia się ze spadkobiercami wspólnika.
Udział zmarłego wspólnika wchodzi do masy spadkowej, jako ułamkowa część w prawach do wszystkich składników majątku spółki, a zgodny podział wymaga zgody wszystkich pozostałych wspólników i spadkobierców.
Jeżeli spółka cywilna posiada majątek, rozwija się przez kilka lat i rokuje szanse na dalszy rozwój bezwzględnie należy ją przekształcić w inną formę prawną.
Po tym przekształceniu we współpracy z prawnikiem należy spisać odpowiednie testamenty, a we współpracy z doradcą ubezpieczeniowym polisy na życie uwzględniające to, że spółka się rozwija i dzisiejsza suma ubezpieczenia za lat 5 niczego nie załatwi, a czy za te pięć lat będziemy na tyle zdrowi, aby firma ubezpieczeniowa zaakceptowała nasz wniosek o podwyższenie sum ubezpieczenia tego nie wiemy.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie na życie
W sumie koszty niewielkie, a korzyści ogromne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat