REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Subskrybuj nas na Youtube
Ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku.
Ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku.

REKLAMA

REKLAMA

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Ubezpieczenie rentowe, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, to sposób na powiększenie naszych przyszłych świadczeń emerytalnych. Od składek, które pracodawca obowiązkowo odprowadza z naszego wynagrodzenia różni się przede wszystkim elastycznością, możliwością zdecydowania co do wysokości składki czy renty oraz ich częstotliwości. Takie ubezpieczenie może również podlegać wcześniejszemu wykupieniu.

REKLAMA

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie rentowe?

REKLAMA

W wielkim skrócie takie ubezpieczenie rentowe, polega na tym, iż ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty nam renty (przeważnie na starość), której kapitał będzie przez nas zasilany systematyczne w postaci składek lub też poprzez składkę jednorazową.

Taka forma oszczędzania jest skierowana do osób, które chcą zadbać o powiększenie swoich świadczeń, które będą otrzymywać w przyszłości. Zawierając umowę ubezpieczyciela zobowiązujemy się zapłaty składek, które będą gromadzone i inwestowane. Ubezpieczyciele względem swoich klientów są elastyczni i dają możliwość wyboru sposobu opłacania składki (co oczywiście wpływa na jej minimalną wysokość). Składkę taką można opłacać co miesiąc, co pół roku lub też raz do roku. Istnieje możliwość wpłacenia jednorazowe składki, co jednak będzie wiązać się z koniecznością znacznego wkładu finansowego.

Zobacz: Co zrobić gdy sprzedawca nas oszukał?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian za to ubezpieczyciel zobowiązuje się na przyszłość do wypłaty nam renty. Sam ubezpieczony może określić w jaki sposób renta ta będzie wypłacana, jak również przez jaki okres.

I tak możemy określić, iż ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku. Samą długość wypłacania renty możemy ustalić na dany okres (np. 25 lat), dożywotnio (czyli na czas życia rentobiorcy). Obie różnią się tym, że przy rencie okresowej, śmierć rentobiorcy w trakcie okresu, powoduje że uprawnienia będą przechodzić na jego spadkobierców. Z kolei przy rencie dożywotniej obowiązek ubezpieczyciela do wypłaty renty gaśnie wraz ze śmiercią ubezpieczonego.

Istnieje możliwość określenia renty dożywotniej z okresem gwarantowanym, w którym renta będzie wypłacana niezależnie od tego, czy rentobiorca żyje.

Wysokość renty

REKLAMA

Wybór wariantu rentowe będzie miał wpływ na jej wysokość. Niezmiernie ważny będzie również zgromadzony kapitał. Co do zasady im mniejszy kapitał, dłuższa przewidywana długość życia oraz dłuższy obowiązek wypłaty renty, tym mniejsze będą nasze świadczenia rentowe z tego ubezpieczenia.

Niemniej jednak dzięki swobodzie wyboru można dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Osoby, dla których jest to sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych, powinny wybrać rentę dożywotnią. Z kolei dla osób, dla których ubezpieczenie jest przede wszystkim formą zabezpieczenia bliskich na wypadek śmierci, najlepszym wariantem będzie wybranie dożywotniej z okresem gwarantowanym. 

Zadaj pytanie: Forum prawne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenie wyznaczonym pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

REKLAMA

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

REKLAMA

660 tys. rolników w tarapatach: Muszą udowodnić, że są aktywnymi gospodarzami

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA