REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 najczęstszych wypadków w Święta - jak się przed nimi uchronić?

ANG Spółdzielnia
Okres świąteczny to czas radości - niestety także dla złodziei. Kiedy my rozjeżdżamy się, by spędzić Święta z rodziną, opuszczone domy stają się łatwym łupem dla włamywaczy. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie nie „zapraszało” przestępców/Fot. Shutterstock
Okres świąteczny to czas radości - niestety także dla złodziei. Kiedy my rozjeżdżamy się, by spędzić Święta z rodziną, opuszczone domy stają się łatwym łupem dla włamywaczy. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie nie „zapraszało” przestępców/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, iż nieprzyjemne sytuacje mogą przytrafić się nam również w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, jakie wypadki najczęściej zdarzają się w tym czasie i jak się przed nimi chronić.

9 na 10 wypadków zdarza się… podczas Świąt?

Wyjazdy do rodziny i przyjaciół czy dekorowanie domu choinkami i lampkami z pewnością sprawiają wiele przyjemności w trakcie Świąt, ale mogą także kończyć się nieprzyjemnymi sytuacjami. Oto 5 wypadków, które najczęściej zdarzają się w tym czasie oraz wskazówki, jak się przed nimi uchronić.

REKLAMA

Okazja czyni złodzieja

Okres świąteczny to czas radości - niestety także dla złodziei. Kiedy my rozjeżdżamy się, by spędzić Święta z rodziną, opuszczone domy stają się łatwym łupem dla włamywaczy. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie nie „zapraszało” przestępców. W tym celu możemy poprosić sąsiadów, aby co jakiś czas wyjmowali pocztę z naszej skrzynki i mieli oko na to, co dzieje się w okolicy domu – czy np. nie kręcą się wokół niego podejrzane osoby. Dobrym sposobem jest także zakup automatycznego włącznika światła. Pojawiające się co jakiś czas światło w oknach może skutecznie zdezorientować włamywacza. Warto też sprawdzić, czy w polisie ubezpieczenia naszego domu mamy ochronę mienia od ewentualnej kradzieży z włamaniem czy też dewastacji oraz czy polisa pokryje np. wymianę uszkodzonych zamków.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Choinka w ogniu

REKLAMA

Czas przyczepiania do choinek zapalonych świeczek co prawda przeminął wraz z dymem z nadpalonych gałązek, ale nadal zdarzają się wypadki, podczas których świąteczne drzewko staje w płomieniach. Pozostawione bez nadzoru lampki choinkowe mogą doprowadzić do zwarcia przewodów elektrycznych, dlatego przed snem lub wyjściem z domu warto dla bezpieczeństwa wyjąć wtyczkę w kontaktu.

- Faktycznie szkody z tytułu przepięć to najczęstsze przyczyny wypłat z polis ubezpieczenia domu czy mieszkania. Najczęściej są one w podstawowym zakresie, jednak istotne jest to, czy zakres ubezpieczenia obejmuje zaniedbania, bądź rażące niedbalstwo spowodowane przez domowników. W przypadku braku takiej opcji w polisie towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Bardzo istotne jest również posiadanie aktualnego przeglądu instalacji elektrycznej – wymóg taki wynika z przepisów prawa budowlanego, a niedopilnowanie go może stanowić podstawę do obmowy wypłaty odszkodowania – mówi Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zepsuty samochód, a na horyzoncie jedynie drzewa

REKLAMA

To brzmi jak początek kolejnego horroru, jednak taka sytuacja może nas spotkać także podczas świątecznych wypraw. Jeśli lewarek w żaden sposób nie kojarzy nam się z narzędziem do zmiany opon, to istnieje mała szansa, że samodzielnie poradzimy sobie z jakimkolwiek problemem samochodowym. Warto więc przed wyjazdem pomyśleć o pakiecie assistance, który zapewni nam pomoc w najróżniejszych sytuacjach – od rozładowanego akumulatora, przez brak paliwa po pękniętą oponę.

- Dobry assistance to podstawa dla osób często podróżujących autem. Podstawowe pakiety dodawane są za darmo do lepszych polis OC oraz AC, jednak zakres ich pomocy jest bardzo ograniczony. Ubezpieczyciel pozwoli za darmo skorzystać jedynie z usług informacyjnych przez telefon lub zorganizuje i zapłaci za holowanie do określonej odległości i to tylko w razie wypadku. Rozszerzony assistance daje już dostęp do bardziej praktycznych usług, takich jak pomoc przy awarii auta z holowaniem na odległość kilkuset lub nawet bez limitu kilometrów, pojazd zastępczy na czas naprawy, nocleg w razie potrzeby czy też uruchomienie akumulatora, gdy pod domem nie odpali nam samochód. Taki assistance kupuje się na rok wraz z ubezpieczeniem OC i/lub AC auta, jednak są opcje wykupienia pomocy np. na 15 lub 30 dni – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz.

Wśród nocnej ciszy krzyk się rozchodzi

Dekorowanie domu lampkami często wymaga wręcz akrobatycznych zdolności. Sytuacji nie ułatwiają oblodzone chodniki, na których „tańczą” drabiny. Przy tego typu czynnościach warto mieć pomocnika, który skutecznie zabezpieczy nas przed upadkiem. Nie zapominajmy też o regularnym odśnieżaniu chodników - nie chcemy mieć przecież na sumieniu złamania ręki u ulubionej sąsiadki.

- Upadek przechodnia na nieodśnieżonym chodniku czy też sopel lodu wyrządzający krzywdę może sporo kosztować właściciela nieruchomości. Na nim bowiem ciąży obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Oznacza to, że gdy dojdzie do wypadku, uszczerbku na zdrowiu lub do uszkodzenia mienia z winy niedopilnowania przez właściciela powyższych obowiązków, będzie on zmuszony do pokrycia kosztów leczenia, wypłaty odszkodowania czy nawet renty poszkodowanemu. Można oczywiście zabezpieczyć się przed takimi kosztami wykupujący polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – wtedy to ubezpieczyciel weźmie na siebie odpowiedzialność i pokryje tego typu koszty – mówi Karolina Trzeciakiewicz.

Zwierzęta może nie zawsze przemawiają ludzkim głosem, ale mogą narobić bałaganu

Filmiki z niesfornymi kotami wspinającymi się po choinkach w celu „upolowania” błyszczącej bombki to już klasyka gatunku. O ile nasze drzewko jest dobrze przytwierdzone do podłoża, a ozdoby nie stwarzają niebezpieczeństwa dla pupili, to możemy spać spokojnie. Gorzej, jeśli pod ciężarem zwierzaka choinka przewróci się na telewizor, ten z kolei na szklany stolik, pod którym leżał nowiutki laptop… Pamiętajmy, że to na nas spoczywa obowiązek zabezpieczenia tego typu pokus przed psem czy kotem, jeśli go nie dopełnimy, ubezpieczenie mienia może nie zadziałać.

- Niestety szkody własne, czyli wyrządzone przez domowników, polegające na uszkodzeniu własnego mienia, bardzo często są wyłączone z ubezpieczenia albo dotyczą tylko kilku wskazanych przypadków, jak np. stłuczenie płyty indukcyjnej, szyby prysznicowej. Zalany laptop czy przewrócony telewizor może nas zatem bardzo dużo kosztować – dodaje Karolina Trzeciakiewicz.

Źródło: ANG Spółdzielnia

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

REKLAMA

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA

Prawie pół miliona emerytów dostaje ponad 7000 zł brutto. Minimalna emerytura (1780,96 zł brutto) nie jest najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS

ZUS informuje, że jest sporo emerytów, których świadczenia emerytalne przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. 

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

REKLAMA