Kto zapłaci za koszty ratowania ubezpieczonego majątku?
REKLAMA
REKLAMA
Poniższy artykuł stanowi odpowiedź na pytanie, czy koszty poniesione na ratowanie dobytku objętego ubezpieczeniem lub w celu przeciwdziałania zwiększenia rozmiarów szkody zostaną zwrócone ubezpieczonemu?
REKLAMA
Ubezpieczający ratuje …
Zgodnie z prawem, w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia (art. 826 §1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zatem dojdzie do szkody, wówczas działania ubezpieczonego powinny być skierowane na ratowanie dobytku poprzez stawienie czoła sile sprawczej szkody, tj. podjęcie działań zmierzających do odwrócenia, zminimalizowania szkody z wykorzystaniem dostępnych mu środków.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia majątkowe
… ubezpieczyciel refunduje
REKLAMA
Z kolei ubezpieczyciel zobowiązany jest do refundacji kosztów wynikłych z działań zmierzających do minimalizowania szkody, bądź jej odwrócenia (art. 826 § 4 k.c.). Górną granicę odpowiedzialności w tym zakresie wyznacza suma ubezpieczenia, czyli maksymalny poziom (limit) odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.
Dodatkowo wysokość sumy ubezpieczenia w zakresie refundacji kosztów może być ograniczona tzw. sublimitem, czyli określoną na potrzeby danego roszczenia sumy ubezpieczenia. Stąd też koszty, które poniósł ubezpieczony na zakup worków z piaskiem, motopompy oraz urządzenia do osuszania wnętrz, powinien być zwrócony przez ubezpieczyciela w ramach określonej w umowie sumy ubezpieczenia.
Obowiązkiem ubezpieczyciela jest refundacja kosztów wynikłych z działań zmierzających do minimalizacji szkody. Wysokość refundacji może być jednak ograniczona tzw. sublimitem.
Zadaj pytanie: Forum
Odpowiedź na pytanie przygotował st. specjalista w BRU Cezary Orłowski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat