REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek w umowie?

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek?/ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek?/ Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu to decyzja podejmowana zazwyczaj w trzech krokach: decyzja o rodzaju ubezpieczenia, przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej oraz podpisanie umowy. Decydując się na konkretne ubezpieczenie samochodu warto zapoznać się również z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dlaczego trzeba zwrócić na nie uwagę?

Rata ubezpieczenia samochodu w terminie

Właściwie zawsze koszt ubezpieczenia samochodu możemy rozłożyć na raty. Należy wówczas pamiętać o terminowym regulowaniu należnych rat, aby nie być narażonym na dodatkowe koszty związane z naliczeniem odsetek lub uruchomieniem procesu windykacji składki. Musimy również pamiętać, że ubezpieczyciel może wyznaczyć nam termin dokonania płatności zaległej składki, po którego przekroczeniu nastąpi zakończenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Należy zawczasu zadbać, aby wykonać płatność w określonym terminem (decyduje data nadania przelewu, obciążenia konta), ponieważ w sytuacji, kiedy nie dopełniliśmy tego, a w tym czasie zdarzył się nam wypadek, nie będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania.  

REKLAMA

Ubezpieczenie pojazdu a wyjazd za granicę

Odszkodowania z ubezpieczenia dla nietrzeźwego?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, kierowcy znajdą zapis określający wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej w sytuacji, kiedy zdarzenie spowodował kierowca pojazdu znajdujący się w pod wpływem alkoholu albo po użyciu środków odurzających czy substancji psychotropowych. - Jeśli wypadek lub kolizja została spowodowana przez takiego właśnie kierowcę, ubezpieczony nie będzie mógł liczyć na to, że otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Chyba że stan kierowcy nie miał wpływu na powstanie szkody. W przypadku ubezpieczenia OC, będzie musiał się liczyć z koniecznością zwrotu wypłaconego osobie poszkodowanej odszkodowania lub świadczenia. I choć taki zapis wydaje się oczywisty, wielu nie zdaje sobie z niego sprawy – podkreśla Marek Dmytryk, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Brak przeglądu to brak odszkodowania

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest nie tylko wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych pojazdu. Jego brak może oznaczać poważne konsekwencje finansowe. W sytuacji, w której to my spowodowaliśmy wypadek autem bez ważnego badania technicznego, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody, nasz ubezpieczyciel zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC będzie mógł odmówić nam wypłaty odszkodowania, a koszt naprawy naszych czterech kółek będziemy musieli pokryć z własny środków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie AC w przypadku kradzieży auta

Przedstawiciel Gothaer radzi także zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy możemy liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia AC w przypadku kradzieży auta, jeśli nie mamy kompletu kluczyków i dokumentów, jakie posiadaliśmy w chwili zawierania ubezpieczenia. Taki zapis często znajduje się OWU i może oznaczać właściwie jedno – wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Umowa ubezpieczeniowa nakłada na klienta zabezpieczenie z należytą starannością dokumentów pojazdu oraz kluczyka, karty kodowej lub sterowników do pojazdu i urządzeń zabezpieczających. W sytuacji, kiedy doszło do ich utraty, przy wykupionej opcji „utraty kluczyków”, w Gothaer pokrywane są koszty wymiany zamków lub innych urządzeń zabezpieczających. O tej opcji warto wiedzieć, tym bardziej, że jej koszty są naprawdę niewysokie.

Ubezpieczenie auta za granicą

Jeśli planujemy wyjazd za naszą wschodnią granicę własnym samochodem, powinniśmy dowiedzieć się, w których krajach nasza polisa AC daje nam ochronę ubezpieczeniową i w jakim zakresie. W przypadku kradzieży, pożaru czy uszkodzenia przez osoby trzecie wielu ubezpieczycieli nie wypłaci nam ani złotówki za zdarzenia zaistniałe na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji czy Ukrainy. Są to tzw. państwa podwyższonego ryzyka. Dlatego myśląc o wycieczce za Bug warto wykupić dodatkową opcję do posiadanego ubezpieczenia, która zagwarantuje nam spokojną podróż. Zakres praw i obowiązków zarówno ubezpieczonego jak i ubezpieczającego określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest bardzo szeroki i znacznie wykracza poza przedstawione wyżej sytuacje. Przed dokonaniem zakupu ubezpieczenia należy upewnić się, na co dokładnie możemy liczyć w razie zaistnienia szkody i w jakich okolicznościach, a przede wszystkim czy taki zakres ochrony nas satysfakcjonuje. Dopiero wtedy powinniśmy sfinalizować proces zakupu ubezpieczenia, wybierając dodatkowe opcje ochrony.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Niezależnie od tego, czy odnawiamy dotychczasową umowę ubezpieczenia na kolejny rok czy zawieramy nową umowę, nigdy nie powinniśmy robić tego automatycznie. Podpisanie umowy zawsze powinno być poprzedzone dokładnym przeczytaniem zapisów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub uzyskaniem wyczerpujących informacji od agenta oraz zapoznaniem się z informacjami zawartymi na polisie. Choć ogólne warunki to obszerny dokument, a kwestie w nim opisane, nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla klienta, to jednak tylko ich znajomość ustrzeże nas przed przykrymi niespodziankami w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Jeżeli jakiś zapis jest dla nas niezrozumiały zawsze pytajmy agenta lub wręcz poprośmy o jego wyjaśnienie oraz przedstawienie nam naszych praw i obowiązków wynikających z zawieranej umowy ubezpieczenia.

Autor: Marek Dmytryk, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozporządzenie DORA - co to jest i kogo dotyczy? [PRZEWODNIK]

Czego dotyczy unijne rozporządzenie DORA? Wprowadza nowe pojęcia i wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym. Prezentujemy przewodnik po DORA z wyjaśnieniem trudnych pojęć dla dostawców usług ICT.

Kiedy ZUS przyznaje tzw. rentę alkoholową? Niezdolność do pracy musi być spowodowana czymś więcej niż chorobą alkoholową

W orzecznictwie lekarskim nie istnieje pojęcie tzw. renty alkoholowej. Jak podkreśla Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS-u, sam fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy. Istotne jest stwierdzenie, że choroba alkoholowa może spowodować dodatkowe schorzenia będące powikłaniami uzależnienia, które znacznie ograniczają zdolność do pracy. Przykładami takich powikłań mogą być marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Plagiat w mediach – konsekwencje prawne i możliwości dochodzenia roszczeń

Plagiat jest poważnym naruszeniem zarówno zasad etyki dziennikarskiej, jak i obowiązujących przepisów prawa autorskiego. Współczesna era cyfryzacji oraz dynamiczny przepływ informacji sprzyjają przypadkom wykorzystywania cudzych treści bez odpowiedniego przypisania autorstwa. Warto przeanalizować, jakie regulacje prawne chronią twórców przed plagiatem w kontekście informacji prasowych oraz jakie działania mogą podjąć osoby poszkodowane w sytuacji, gdy ich teksty zostaną skopiowane bezprawnie.

Sejm na żywo 31 marca 2025 r.: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Mai Rodwald, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA

Świadczenie wspierające jednak nadal na 7 lat. Nawet jeżeli nowe wytyczne dla WZON i PZON dadzą pkt 7 i 8 oraz stałe orzeczenie

Dla osób niepełnosprawnych prawnym wydarzeniem ostatniego tygodnia było wydanie wytycznych dla WZON i PZON co do stałych orzeczeń dla osób cierpiących na jedną z przeszło 200 chorób genetycznych. Wytyczne opublikował Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń. Wytyczne generalnie są adresowane dla dzieci do 16 roku życia i ich rodziców. Po otrzymaniu orzeczenia ważnego do ukończenia 16 roku życia będzie ono miało charakter stały (do 16. roku życia). Następnie osoba niepełnosprawna wystąpi o orzeczenie "dla dorosłych" i ono także będzie miało charakter stały. Niestety (na dziś) posiadanie stałego orzeczenia o niepełnosprawności nie ma znaczenia dla świadczenia wspierającego. Świadczenie to jest przeznaczone dla osób dorosłych. Dla świadczenia wspierającego istotne jest nie orzeczenie o niepełnosprawności, a poziom potrzeby wsparcia ustalony przez WZON, a tego nowe wytyczne nie dotyczą. W dalszym ciągu nie ma planów, aby świadczenie wspierające było przyznawane dożywotnio. Są tylko takie postulaty.

Czy stopień niepełnosprawności wpływa na wysokość zachowku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wyższy zachowek przysługuje bowiem osobom trwale niezdolnym do pracy. Co to oznacza?

Sąd zmodyfikował zasadę (albo świadczenie wspierające albo pielęgnacyjne). Do MOPS nie trzeba oddawać 9000 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Mając przeszło 9000 zł wspierającego

Miało być tak. Osoba niepełnosprawna otrzymuje świadczenie wspierające w wysokości np. 30 000 zł. Za okres np. 10 miesięcy. Po otrzymaniu tych pieniędzy opiekun osoby niepełnosprawnej oddaje (do MOPS) równoważne 30 000 zł (świadczenie pielęgnacyjne). Chodziło o to, aby w okresie rozpatrywania wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego, rodzina osoby niepełnosprawnej (najczęściej stopień znaczny) miała środki na utrzymanie osoby niepełnosprawnej. Finansować to miało świadczenie pielęgnacyjne, które następnie (jako pewien kredyt społeczny) trzeba zwrócić do MOPS. Taki miał być model rozliczenia między świadczeniem wspierającym a pielęgnacyjnym. W praktyce nie mamy z obu stron po 30 000 zł. Dla 2024 r. za okres 10 miesięcy otrzymywało się 29 880 zł świadczenia pielęgnacyjnego (miesięcznie 2988 zł), a maksymalna wysokość świadczenia wspierającego to za 10 miesięcy 39 180 zł (miesięcznie 3918 zł). W zależności od tempa przyznawania świadczenia wspierającego można było tak rozliczać okresy 5 miesięcy jak i np. 14 miesięcy.

Bezpieczne i dochodowe (odsetki do 6,80%). Obligacje skarbowe - nowe emisje w kwietniu 2025 r. Jaka opłata za wcześniejszy wykup?

Ministerstwo Finansów w komunikacie przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które są sprzedawane w kwietniu 2025 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w marcu, lutym i styczniu br.

REKLAMA

Nawet 8% na lokacie w banku. Ranking lokat i kont oszczędnościowych: oprocentowanie pod koniec marca 2025 r.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w marcu 2025 r. ponad 5,6% – wynika z najnowszych danych zebranych przez HREIT. Aż 3 banki kuszą obietnicą zysków na poziomie co najmniej 8% w skali roku.

Emerytury stażowe – Lewica i Solidarność naciskają. Czy rząd zgodzi się na zmiany? 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn

Emerytury stażowe mogą się urzeczywistnić. Lewica i Solidarność walczą o zmiany, które mają umożliwić wcześniejsze przejście na emeryturę osobom z długim stażem pracy. Czy obecny rząd w końcu przychyli się do tych postulatów?

REKLAMA