REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek w umowie?

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek?/ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek?/ Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu to decyzja podejmowana zazwyczaj w trzech krokach: decyzja o rodzaju ubezpieczenia, przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej oraz podpisanie umowy. Decydując się na konkretne ubezpieczenie samochodu warto zapoznać się również z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dlaczego trzeba zwrócić na nie uwagę?

Rata ubezpieczenia samochodu w terminie

Właściwie zawsze koszt ubezpieczenia samochodu możemy rozłożyć na raty. Należy wówczas pamiętać o terminowym regulowaniu należnych rat, aby nie być narażonym na dodatkowe koszty związane z naliczeniem odsetek lub uruchomieniem procesu windykacji składki. Musimy również pamiętać, że ubezpieczyciel może wyznaczyć nam termin dokonania płatności zaległej składki, po którego przekroczeniu nastąpi zakończenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Należy zawczasu zadbać, aby wykonać płatność w określonym terminem (decyduje data nadania przelewu, obciążenia konta), ponieważ w sytuacji, kiedy nie dopełniliśmy tego, a w tym czasie zdarzył się nam wypadek, nie będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania.  

REKLAMA

Ubezpieczenie pojazdu a wyjazd za granicę

Odszkodowania z ubezpieczenia dla nietrzeźwego?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, kierowcy znajdą zapis określający wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej w sytuacji, kiedy zdarzenie spowodował kierowca pojazdu znajdujący się w pod wpływem alkoholu albo po użyciu środków odurzających czy substancji psychotropowych. - Jeśli wypadek lub kolizja została spowodowana przez takiego właśnie kierowcę, ubezpieczony nie będzie mógł liczyć na to, że otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Chyba że stan kierowcy nie miał wpływu na powstanie szkody. W przypadku ubezpieczenia OC, będzie musiał się liczyć z koniecznością zwrotu wypłaconego osobie poszkodowanej odszkodowania lub świadczenia. I choć taki zapis wydaje się oczywisty, wielu nie zdaje sobie z niego sprawy – podkreśla Marek Dmytryk, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Brak przeglądu to brak odszkodowania

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest nie tylko wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych pojazdu. Jego brak może oznaczać poważne konsekwencje finansowe. W sytuacji, w której to my spowodowaliśmy wypadek autem bez ważnego badania technicznego, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody, nasz ubezpieczyciel zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC będzie mógł odmówić nam wypłaty odszkodowania, a koszt naprawy naszych czterech kółek będziemy musieli pokryć z własny środków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie AC w przypadku kradzieży auta

Przedstawiciel Gothaer radzi także zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy możemy liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia AC w przypadku kradzieży auta, jeśli nie mamy kompletu kluczyków i dokumentów, jakie posiadaliśmy w chwili zawierania ubezpieczenia. Taki zapis często znajduje się OWU i może oznaczać właściwie jedno – wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Umowa ubezpieczeniowa nakłada na klienta zabezpieczenie z należytą starannością dokumentów pojazdu oraz kluczyka, karty kodowej lub sterowników do pojazdu i urządzeń zabezpieczających. W sytuacji, kiedy doszło do ich utraty, przy wykupionej opcji „utraty kluczyków”, w Gothaer pokrywane są koszty wymiany zamków lub innych urządzeń zabezpieczających. O tej opcji warto wiedzieć, tym bardziej, że jej koszty są naprawdę niewysokie.

Ubezpieczenie auta za granicą

Jeśli planujemy wyjazd za naszą wschodnią granicę własnym samochodem, powinniśmy dowiedzieć się, w których krajach nasza polisa AC daje nam ochronę ubezpieczeniową i w jakim zakresie. W przypadku kradzieży, pożaru czy uszkodzenia przez osoby trzecie wielu ubezpieczycieli nie wypłaci nam ani złotówki za zdarzenia zaistniałe na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji czy Ukrainy. Są to tzw. państwa podwyższonego ryzyka. Dlatego myśląc o wycieczce za Bug warto wykupić dodatkową opcję do posiadanego ubezpieczenia, która zagwarantuje nam spokojną podróż. Zakres praw i obowiązków zarówno ubezpieczonego jak i ubezpieczającego określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest bardzo szeroki i znacznie wykracza poza przedstawione wyżej sytuacje. Przed dokonaniem zakupu ubezpieczenia należy upewnić się, na co dokładnie możemy liczyć w razie zaistnienia szkody i w jakich okolicznościach, a przede wszystkim czy taki zakres ochrony nas satysfakcjonuje. Dopiero wtedy powinniśmy sfinalizować proces zakupu ubezpieczenia, wybierając dodatkowe opcje ochrony.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Niezależnie od tego, czy odnawiamy dotychczasową umowę ubezpieczenia na kolejny rok czy zawieramy nową umowę, nigdy nie powinniśmy robić tego automatycznie. Podpisanie umowy zawsze powinno być poprzedzone dokładnym przeczytaniem zapisów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub uzyskaniem wyczerpujących informacji od agenta oraz zapoznaniem się z informacjami zawartymi na polisie. Choć ogólne warunki to obszerny dokument, a kwestie w nim opisane, nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla klienta, to jednak tylko ich znajomość ustrzeże nas przed przykrymi niespodziankami w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Jeżeli jakiś zapis jest dla nas niezrozumiały zawsze pytajmy agenta lub wręcz poprośmy o jego wyjaśnienie oraz przedstawienie nam naszych praw i obowiązków wynikających z zawieranej umowy ubezpieczenia.

Autor: Marek Dmytryk, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA