REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ubezpieczenia chronią rowerzystów?

Omega Kancelarie Prawne - ogólnopolska sieć kancelarii prawnych
Ścieżka rowerowa.
Ścieżka rowerowa.
Kross

REKLAMA

REKLAMA

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Według ekspertów polisy mogą zapobiec dotkliwym skutkom wypłaty odszkodowań.

Z roku na rok wzrasta liczba rowerzystów w Polsce. Budują się też ścieżki rowerowe. Niestety z przeprowadzonych wizji lokalnych wynika, że większość z nich nie spełnia standardów użytkowania. Ten fakt oraz nieświadomość rowerzystów na temat ubezpieczeń sprawiają, że wypadki z udziałem mogą ich naprawdę sporo kosztować.

REKLAMA

Wpływ nowelizacji na ruch rowerowy

REKLAMA

W 2011 roku została wprowadzona nowelizacja do ruchu rowerowego, która m.in. porządkuje zasady pierwszeństwa na przejazdach dla rowerzystów oraz zgodę na wyprzedzanie przez rowery z prawej strony także na drogach jednopasmowych w danym kierunku. Początkowo powstała obawa, że zmiana w prawie spowoduje wzrost wypadków z udziałem rowerzystów.

Statystyki pokazały jednak, że był to strach nieuzasadniony. Z badań przeprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynika, że liczba wypadków utrzymała się prawie na tym samym poziomie, minimalny wzrost wynika zaś bardziej z warunków pogodowych niż wprowadzonej w życie nowelizacji (patrz Tabelka 1).

Tabela 1 Liczba kolizji i wypadków drogowych z udziałem rowerzystów (źródło: raport GDDKiA)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal największa liczba wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce na jezdni. Jednak równocześnie zaobserwowano znaczny wzrost liczby wypadków na ścieżkach rowerowych – ponad dwukrotny. Jest to najprawdopodobniej efektem wzrostu liczby osób korzystających z tego środka transportu, ale przede wszystkim ze słabej jakości dróg rowerowych.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Najczęstsze rodzaje wypadków

Badania GDDKiA potwierdzają, że najczęściej dochodzi do zderzeń bocznych, a znacznie mniej tylnych czy czołowych. W wypadkach rowerowych z udziałem innych pojazdów biorą udział zazwyczaj samochody osobowe (2011 – 9390), najrzadziej pociągi (1). Również zderzenia z pieszymi są stosunkowo rzadkie – w 2011 roku odnotowano ich zaledwie 337. Potwierdziła się także prawda, że w wypadkach z udziałem rowerzysty najczęściej poszkodowanym jest on sam, mimo że rzadziej występuje jako osoba winna całego zdarzenia. Badania wykazały, że rowerzyści stanowią niecałe 44% sprawców bądź też współsprawców wypadków (patrz Tabelka 2).

Tabela 2 Rola rowerzystów w wypadkach drogowych (źródło: raport GDDKiA)

Statystki przemawiają za rowerzystami, jeżdżą coraz ostrożniej w porównaniu do lat poprzednich. Nie zmienia to jednak faktu, że są narażeni na bardzo poważne konsekwencje wynikające ze zderzenia z człowiekiem albo innym pojazdem. Prawdziwą plagą wśród użytkowników rowerów jest brak polis ubezpieczeniowych. To, co jest całkowicie normalne w Holandii czy Niemczech, nadal jest nowością w Polsce. Podstawą dla każdego rowerzysty powinno stać się wykupienie OC. To koszt najczęściej kilkudziesięciu złotych rocznie, ale za to jak przydatny. OC pokryje uszkodzenie samochodu, który ucierpiał w wyniku zderzenia z rowerem czy też koszty leczenia przechodnia. Podsumowując – odszkodowanie będzie pokrywane nie z kieszeni rowerzysty, ale z OC – komentuje Jarosław Panasiuk z Omega Kancelarie Prawne.

Zobacz także: Jakie świadczenia poszkodowanego pokrywa OC sprawcy?

Ubezpieczenia dla rowerzystów

REKLAMA

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Może to powodować bardzo przykre konsekwencje pod postacią wysokich odszkodowań na rzecz pokrzywdzonego – kierowcy innego pojazdu bądź też przechodnia. Mówimy tutaj o naprawdę wysokich kwotach, gdyż mogą one w niektórych przypadkach sięgać nawet 100 tysięcy złotych – komentuje specjalista z Omega Kancelarie Prawne.

Ostatnio popularne jest oznaczanie rowerów, co ułatwia ich odnalezienie po kradzieży. Jednak samych ofert ubezpieczeń nie ma zbyt wiele na naszym rynku. Te zaś, które są, nie cieszą się zbyt wielką popularnością wśród rowerzystów. Wykupienie OC jest bardzo przydatne, gdyż może uratować nas przed płaceniem wysokich odszkodowań. Dlatego warto byłoby szerzej poruszać ten problem. Rowerzyści w naszym kraju powinni też stać się bardziej odpowiedzialni, z pewnością tylko zyskają na tym.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA