Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie
REKLAMA
REKLAMA
Składka ubezpieczeniowa w ratach
Generalną zasadą jest, iż składka ubezpieczeniowa powinna być zapłacona w całości w momencie zawierania umowy ubezpieczenia. Często jednak ze względów rynkowych zakłady ubezpieczeń zgadzają się na rozłożenie składki na raty: 2, 4, a ostatnio nawet 12.
REKLAMA
Niezapłacenie w terminie kolejnej raty składki może powodować ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy tak zapisano w o.w.u. oraz dodatkowo, gdy ubezpieczyciel po upływie terminu zapłaty składki wezwie nas do jej zapłaty z zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje ustanie odpowiedzialności. Powyższe nowe reguły dotyczą umów ubezpieczenia zawartych od dnia 10 sierpnia 2007 r.
Zobacz: Przed czym chroni ubezpieczenie AC?
Zwrot składki
Ponadto w pewnych przypadkach możemy ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Dotyczy to sytuacji, gdy umowa wygasa przed upływem okresu, na który została zawarta np. gdy w okresie ubezpieczenia dokonujemy sprzedaży pojazdu.
Można ubiegać się o zwrot zapłaconej składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadku gdy umowa wygasła przed upływem okresu na który została zawarta.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie?
REKLAMA
Należy pamiętać, że ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a więc nie ma przepisów, które określałyby standardowy zakres takiego ubezpieczenia. Każdy zakład ubezpieczeń ma więc w swojej ofercie inny produkt, co oznacza, że ubezpieczenia autocasco są różne w zależności od zakładu ubezpieczeń.
Przy wyborze ubezpieczenia AC nie można kierować się wyłącznie jego ceną – najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, a więc określenie sytuacji, w których ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie oraz katalog wyłączeń odpowiedzialności (tj. kiedy ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty).
Poczytaj: Ubezpieczenia AC
Ubezpieczenie AC może mieć wąski zakres – np. odszkodowanie będzie wypłacone tylko w przypadku spalenia pojazdu, może mieć również zakres bardzo szeroki i obejmować ochroną pojazd niemal od wszystkich ryzyk (tzw. ubezpieczenie all risks). Tanie ubezpieczenie autocasco zazwyczaj będzie miało węższy zakres ochrony, lub będzie przewidywało nasz udział w kosztach naprawy tzw. udział własny. Przykładowo przy udziale własnym na poziomie 20% będziemy zmuszeni w takim samym procencie (20%) pokryć koszty naprawy pojazdu.
Jeżeli planujemy wyjazd samochodem za granicę, należy sprawdzić czy ochrona ubezpieczeniowa działa również na terytorium kraju, do którego się udajemy i przez które przejeżdżamy.
Odpowiedź przygotowała st. specjalistka w BRU Małgorzata Więcko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat