REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Likwidacja szkody powypadkowej w Niemczech w porównaniu z Polską

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Poszkodowany ma prawo po wypadku na czas potrzebny do naprawy uszkodzonego samochodu albo – przy szkodzie całkowitej – do nabycia nowego samochodu do wynajęcia pojazdu zastępczego. Może też domagać się wypłaty odszkodowania za nieużywanie samochodu.
Poszkodowany ma prawo po wypadku na czas potrzebny do naprawy uszkodzonego samochodu albo – przy szkodzie całkowitej – do nabycia nowego samochodu do wynajęcia pojazdu zastępczego. Może też domagać się wypłaty odszkodowania za nieużywanie samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady likwidacji szkód powypadkowych w Europie są podobne, ale nie identyczne. W poszczególnych państwach istnieją różne rodzaje roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w wyniku wypadku drogowego. Wypadek drogowy w Niemczech likwiduje się na podstawie prawa niemieckiego, a w Polsce na podstawie prawa polskiego.

Naprawa samochodu do 130% wartości pojazdu przed wypadkiem

Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, Az.: VI ZR 314/90) orzekł w swoim słynnym wyroku z dn. 15.10.1991r., że poszkodowany ma prawo do przeprowadzenia naprawy samochodu, jeżeli te koszta nie przekraczają 130% tzw. Wiederbeschaffungswert.

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest „ Wiederbeschaffungswert”? Przez pojęcie to rozumie się cenę, jaką poszkodowany musiałby zapłacić za podobny samochód, który uległ wypadkowi i którego naprawa nie jest już opłacalna. Problem ten powstaje przy szkodzie całkowitej (tzw. Totalschaden). Rzeczoznawca ustala wtedy wysokość kosztów nabycia podobnego samochodu i także tzw. Restwert, a więc wartość zniszczonego samochodu. Ubezpieczenia płaciły poszkodowanemu dotychczas przy szkodzie całkowitej Wiederbeschaffungswert po potrąceniu tzw. Restwert.

W rozpatrywanym przez Wyższy Sąd Krajowy przypadku (Oberlandesgericht München, Az.: 10 U 3258/08) rzeczoznawca określił koszta naprawy na 15812,18 EUR a koszta nabycia podobnego samochodu na 8890,00 EUR i koszta całkowicie uszkodzonego samochodu, a więc Restwert na 3300 EUR. Ubezpieczalnia zapłaciła poszkodowanemu 5500,00 EUR. Poszkodowany domagał się zapłacenia dalszego odszkodowania w wys. ponad 6000,00. Sąd zasądził powództwo i stwierdził, że poszkodowany ma w tym wypadku prawo do zwrotu kosztów naprawy do wys. 130% Wiederbeschaffungswert, jeżeli samochód został fachowo naprawiony. Poszkodowany oddał samochód do naprawy i przy naprawie zostały użyte części używane, tak że rachunek wynosił tylko 11526,89 EUR, a więc nie więcej jak 130% Wiederbeschaffungswert.

Zobacz również: Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Odszkodowanie za nieużywanie samochodu

Poszkodowany ma prawo po wypadku na czas potrzebny do naprawy uszkodzonego samochodu albo – przy szkodzie całkowitej – do nabycia nowego samochodu wynająć pojazd zastępczy albo domagać się zapłacenia odszkodowania za nieużywanie samochodu. Corocznie opublikowana jest tabela, która określa wysokość odszkodowania za nieużywanie samochodu. Dzienna stawka zależy od marki, typu samochodu itd. Jeżeli sprawa odpowiedzialności cywilnej za wypadek nie jest ustalona, to zaleca się niewynajmowanie pojazdu zastępczego, którego kosztami co najmniej częściowo może być obciążony poszkodowany w przypadku współwiny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasokres regulacji szkód powypadkowych

REKLAMA

Po wypadku drogowym poszkodowany nie otrzymuje natychmiast odszkodowania od ubezpieczalni przeciwnika wypadku Na podstawie orzecznictwa sądowego ubezpieczalnia musi mieć pewien czas na opracowywanie szkody, który może wynosić od czterech do sześciu tygodni. Wyższy Sąd Krajowy (Oberlandesgericht Stuttgart, Az.: 3 W 15/10) orzekł, że dotyczy to też nawet bardzo prostych spraw, w których sprawa odpowiedzialności cywilnej i wysokość szkody nie są problematyczne. Poszkodowany może za tym po upływie tego terminu żądać odsetek za zwłokę. Także przedwczesne - a więc przed upływem powyższego terminu - złożenie pozwu do sądu związane jest ryzykiem ponoszenia kosztów całego procesu przez poszkodowanego. Nieco inaczej wygląda sprawa regulacji szkód przy wypadkach drogowych w innym kraju UE.

Np. obywatel niemiecki miał wypadek drogowy w Polsce. Każde państwo unijne ma centralny ośrodek informacyjny, który już na podstawie numerów rejestracyjnych przeciwnika wypadku udziela mu odpowiednich informacji o osobie i nazwie ubezpieczenia przeciwnika wypadku. Ubezpieczenia mają w każdym państwie członkowskim odpowiednie agentury (tzw. Schadenregulierungsbeauftragte), do których może się poszkodowany zwrócić. Ubezpieczenie mają obowiązek do bezzwłocznej regulacji szkód powypadkowych, najpóźniej jednak w ciągu trzech miesięcy.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA