Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki sprzedawcy pojazdu
Sprzedaż pojazdu rodzi ona bowiem po stronie dotychczasowego właściciela pojazdu obowiązek do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i oddanych osobowych nabywcy oraz obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
REKLAMA
Zobacz: Porada prawna
Co powinien zrobić nabywca pojazdu?
REKLAMA
Nowy właściciel nabywając pojazd mechaniczny ma zawsze dwie możliwości. Jednym z możliwych rozwiązań jest kontynuacja dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Chcąc kontynuować umowę ubezpieczenia zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu z zakładem ubezpieczeń nabywca nie musi podejmować żadnych działań, gdyż prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy przechodzą na niego z mocy prawa.
Zakład ubezpieczeń dokonuje wówczas ponownej kalkulacji składki analizując związane z nabywcą ryzyko ubezpieczeniowe i rozlicza się z nowym właścicielem pojazdu. Jeżeli ryzyko związane z nowym właścicielem będzie większe niż w przypadku poprzedniego właściciela, zakład ubezpieczeń wystąpi do nabywcy o dopłatę składki, jeśli zaś ryzyko będzie mniejsze, ubezpieczyciel powinien zwrócić nadwyżkę składki.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne
Drugim rozwiązaniem jakie może wybrać nabywca pojazdu jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zawartej z zakładem ubezpieczeń przez poprzedniego właściciela i zawarcie nowej umowy ubezpieczenia. Chcąc wypowiedzieć umowę ubezpieczenia zawarta z poprzednim właścicielem nabywca musi dokonać tego przed upływem 30 dni od nabycia pojazdu mechanicznego.
Umowa ubezpieczenia rozwiąże się wówczas z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Zakład ubezpieczeń rozliczy się wtedy ze zbywcą pojazdu zwracając jej składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot składki nastąpi jednak tylko wtedy, gdy zakład ubezpieczeń nie wypłacił ani nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za szkody objęte polisą.
Zobacz również: Obowiązkowe ubezpieczenie OC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat