Pojęcie uszczerbku na zdrowiu
Pod pojęciem uszczerbku na zdrowiu rozumie się naruszenie sprawności organizmu polegające na trwałym bądź długotrwałym uszkodzeniu ciała lub rozstrój zdrowia, powodujący upośledzenie czynności organizmu.
Wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu ustalana jest zawsze w procentach przez lekarzy. W celu określenia rozmiaru trwałego uszczerbku na zdrowiu powoływana jest zazwyczaj komisja lekarska, która to po przeprowadzeniu badania poszkodowanego oraz po analizie dokumentacji medycznej dotyczącej jego leczenia ustala procentowo wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zobacz również serwis: Opieka zdrowotna
Tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu
Komisje lekarskie powoływane przez zakłady ubezpieczeń przy określaniu rozmiaru uszczerbku na zdrowiu opierają się o tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu ustanawiane przez zakłady ubezpieczeń. Wspomniane tabele zawierają punkty oraz podpunkty opisujące uszkodzenia poszczególnych części ciała, organów i narządów, uszeregowane według okolic ciała i ciężkości stopnia uszkodzenia.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
Mimo, iż zakłady ubezpieczeń nie mają obowiązku stosowania Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2002 r., Nr 234 poz. 1974), które to rozporządzenie, a w szczególności załącznik do niego stosują komisje lekarskie powoływane przez ZUS, to tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu ustanawiane przez zakłady ubezpieczeń nie odbiegają znacząco od wspomnianego załącznika.
Trwały uszczerbek na zdrowiu jest jednym z czynników, który wpływa na wysokość zadośćuczynienia
Ustalony przez komisję lekarską procent trwałego uszczerbku na zdrowiu mimo, iż jest tylko jednym z wielu czynników, który wpływa na wysokość przyznanego odszkodowania, to stwierdzić można, iż jest czynnikiem bardzo istotnym.
Zdarza się jednak, że dla zakładu ubezpieczeń jest to jedyny czynnik, jaki jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia. Zauważyć jednak należy, że przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia nie może być brana pod uwagę tylko i wyłącznie wysokość procentowego trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zobacz: Forum prawne