Audyt ubezpieczeniowy pozwala zminimalizować ryzyko szkód

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
rozwiń więcej
Celem audytu jest znalezienie wszystkich słabych punktów działalności i zabezpieczeń stosowanych przez przedsiębiorcę/Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Przedsiębiorcy, którzy chcą ubezpieczyć swoje mienie, muszą najpierw dokładnie ocenić grożące im ryzyka, sprawdzić stan swoich zabezpieczeń oraz oszacować rozmiar potencjalnych szkód. Pomoc w przeprowadzeniu analizy oferują zarówno brokerzy, jak i towarzystwa ubezpieczeń.

Czym jest audyt ubezpieczeniowy?

Audyt ubezpieczeniowy, tzw. survey, który ma miejsce przed przedstawieniem oferty ubezpieczenia, obejmuje wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem i sytuacjami kryzysowymi w firmie. Włącznie z oceną systemu komunikacji pomiędzy pracownikami w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Im więcej informacji przedsiębiorca udostępni, tym większa szansa, że ubezpieczenie zapewni skuteczne wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Celem audytu jest bowiem znalezienie wszystkich słabych punktów działalności i zabezpieczeń stosowanych przez przedsiębiorcę. Na podstawie przeprowadzonej analizy ubezpieczyciel lub pośrednik ubezpieczeniowy, który jest zaangażowany w stworzenie programu ochrony dla firmy, wydaje konkretne zalecenia i uwagi do systemu bezpieczeństwa. Brak ich uwzględnienia może skutkować odmową podpisania umowy ubezpieczenia lub znacząco ograniczyć proponowany zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela za ewentualne szkody w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

Polecamy: RODO Jak przygotować się do kontroli

Jak wygląda analiza zagrożeń?

W procesie oceny uczestniczą zawsze eksperci o szerokim doświadczeniu w branży, w której działa przedsiębiorstwo. Posiadają oni wiedzę i doświadczenia płynące z oceny ryzyka i szkód występujących w danej gałęzi gospodarki.

Zwykle wykonywana jest wizytacja firmy, podczas której inżynierowie oceny ryzyka zapoznają się z:

  • procesami technologicznymi,
  • maszynami i urządzeniami,
  • systemami zabezpieczeń,
  • dokumentacją techniczną.

Sprawdzają też zgodność procedur i narzędzi ze stanem wskazanym w dokumentacji. Niektórzy ubezpieczyciele proponują przeprowadzenie testów, np. audytów termowizyjnych, mających wykazać, w których miejscach istnieje największe ryzyko pożaru lub testów penetracyjnych sprawdzających, czy istnieją luki w infrastrukturze teleinformatycznej firmy, które mogłyby zostać wykorzystane do cyberataku.

Audyt może uchronić od szkody

W wyniku analizy, zwłaszcza podczas audytu wykonywanego przed ubezpieczeniem inwestycji, może pojawić się zalecenie zmiany rozważanej technologii lub zastosowania określonego materiału. Eksperci EIB spotkali się na przykład z sytuacją, w której przedsiębiorca planujący uruchomienie nowych kotłów zamierzał zastosować do ich wykonania określony rodzaj stali. Ubezpieczyciel uczestniczący w tworzeniu programu ochrony dla inwestycji zwrócił uwagę, że choć stal ta spełnia wszelkie wymogi technologiczne, to z jego doświadczeń wynika, że ma tendencję do pękania po określonym czasie. W związku z tym przedsiębiorca zdecydował się zmienić rodzaj stali, z której miały być wykonane. Dzięki temu uniknął nie tylko dodatkowych kosztów, które wiązałyby się z wymianą kotłów, ale też zminimalizował ryzyko ewentualnego wypadku, gdyby pęknięcia nie zostały odpowiednio wcześnie wykryte.

Przedsiębiorcy wspólnie z ubezpieczycielem i brokerem mogą również przygotować plan ciągłości działania na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Mogą one dotyczyć zarówno dużych szkód, jak rozległe zniszczenia majątku i wiążący się z tym przestój w działalności, jak i konieczności wycofania produktów z rynku na skutek wykrytych wad.

Towarzystwa ubezpieczeń oferują także programy poprawy bezpieczeństwa w zarządzaniu flotą samochodową przedsiębiorstwa. Przykładowo, proponują udział kierowców w organizowanych przez nie szkoleniach.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...