REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fuzje i przejęcia pod ochroną ubezpieczycieli

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Rynek ubezpieczeniowy wypracował odpowiednie rozwiązania pozwalające na dodatkowe zabezpieczenie transakcji./Fot. Shutterstock
Rynek ubezpieczeniowy wypracował odpowiednie rozwiązania pozwalające na dodatkowe zabezpieczenie transakcji./Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba fuzji i przejęć z udziałem polskich podmiotów oraz wartość tych transakcji wzrasta. Choć większość zagrożeń związanych z takim procesem mieści się w pojęciu ryzyka biznesowego, to od skutków niektórych nieprzewidzianych sytuacji można się ubezpieczyć. Podstawowym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie zapewnień i oświadczeń.

Jak rozwija się rynek fuzji i przejęć?

Wartość rynku fuzji i przejęć w Polsce (rynek M&A) wzrosła o ponad 20%, wynika z raportu przygotowanego przez Bank Pekao pt. „Nowe otwarcie. Wyzwania polskiego sektora przedsiębiorstw motorem rozwojowym rynku M&A”. W ciągu 3 ostatnich lat przeprowadzono ok. 400 tego typu transakcji o łącznej wartości 22 mld euro. Wgląd w to, jak sytuacja może wyglądać w przyszłości, daje z kolei analiza przygotowana we wrześniu przez KPMG „Sprzedaż, sukcesja, akwizycja”. Jak firmy planują swoją przyszłość?”. Według niej 27% firm rozważa rozwój firmy przez akwizycję, a 11% właścicieli planuje sprzedaż swoich przedsiębiorstw. Wszelkie zmiany właścicielskie, a szczególnie fuzje i przejęcia, obarczone są sporym ryzykiem biznesowym w wielu wymiarach.

REKLAMA

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Fuzja pod ochroną

REKLAMA

Rynek ubezpieczeniowy wypracował odpowiednie rozwiązania pozwalające na dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Zwłaszcza przed skutkami nieprawdziwych lub błędnych zapewnień i oświadczeń składanych przez sprzedającego. Ubezpieczenia tego typu nie są jednak jeszcze powszechnie stosowane w transakcjach krajowych. Częściej na zakup polisy decydują się podmioty realizujące transakcje międzynarodowe.

Na rozwój tych ubezpieczeń w Polsce wpływa zainteresowanie funduszy inwestycyjnych, które są skłonne zapłacić ok. 1% wysokości oczekiwanego limitu, aby zminimalizować ryzyka, które mogły zostać niewłaściwie oszacowane podczas procesu due diligence.

Co to jest ubezpieczenie zapewnień i oświadczeń (W&I)?

Zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona przed negatywnymi skutkami finansowymi nieprzewidzianych i niezidentyfikowanych wcześniej przypadków złamania zapewnień zawartych w umowie kupna-sprzedaży. Polisa ta zapewnia też pokrycie kosztów postępowań prawnych związanych z przedstawionymi roszczeniami. Najczęściej na zakup ubezpieczenia decyduje się kupujący.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to wygląda w praktyce? Oto przykłady.

  • Nieprawdziwe informacje finansowe

Kupujący wylicza wartość firmy w oparciu o roczne sprawozdanie finansowe pokazujące skalę zysku. Po zakończeniu transakcji okazuje się jednak, że jego rzeczywista wysokość jest niższa. Przyczyną tego było zastosowanie nieprawidłowych, niezgodnych z zasadami księgowości wskaźników w obliczeniach dokonanych przez sprzedającego. Wobec tego kupujący występuje z roszczeniem o rekompensatę strat, która mu przysługuje na mocy umowy ubezpieczenia.

  • Zatajenie nieprawidłowości finansowych

Kupujący po zakończeniu transakcji może odkryć, że część transakcji przeprowadzonych przez poprzedniego właściciela była niezgodna z prawem w postaci pustych faktur lub firma posiada niewykazane wcześniej zadłużenie. W takiej sytuacji ubezpieczony może wnioskować na mocy ubezpieczenia o odszkodowanie, ponieważ fakty te mają wpływ na wartość zakupionej firmy i cenę transakcji.

  • Błędy księgowe

REKLAMA

Nieprawidłowa wycena firmy może być także spowodowana nieumyślnymi błędami w rozliczeniach księgowych firmy, o których sprzedający nie miał świadomości. Podobnie, jak w przypadku przedstawionych powyżej przykładów, kupującemu przysługuje rekompensata poniesionych strat, która może być wypłacona przez ubezpieczyciela.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie W&I nie chroni w każdym wypadku wykrycia nieprawidłowości. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania przede wszystkim w sytuacji, gdy kupujący wiedział o wadach lub nieprawidłowościach w transakcji przed zakupem polisy. Ubezpieczenie nie obejmuje też skutków kar i grzywien nałożonych na gruncie prawa karnego, jak i innych skutków świadomego naruszenia prawa przez ubezpieczonego.

Warto zabezpieczyć też tytuł do nieruchomości

Innym ubezpieczeniem, o którym przedsiębiorcy powinni pamiętać, jest ubezpieczenie od wad tytułu prawnego do nieruchomości (title insurance). Jest to zabezpieczenie bardzo popularne w USA, które zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Ma ono za zadanie chronić nowego właściciela nieruchomości przed roszczeniami ze strony osób, które posiadały prawa do nieruchomości, a zostały pominięte w umowie kupna. Zabezpiecza ono kupującego także w razie wykrycia innych wad w tytule prawnym np. związanych z pozwoleniem na budowę czy brakami w księgach wieczystych. Biorąc pod uwagę polskie warunki prawne oraz sytuację niektórych nieruchomości, ubezpieczenie to zadziała także w przypadku procesów reprywatyzacyjnych, których liczba w ostatnich latach rośnie.

Ubezpieczenie to jeszcze nie jest powszechnie dostępne w zakładach ubezpieczeń działających w Polsce, jednak zainteresowani taką ochroną przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy brokera, który może zaproponować ubezpieczenie w zagranicznym towarzystwie.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA