REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejrzyste przedstawienie korzyści wpływa na większe zadowolenie z ubezpieczeń grupowych

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Wybierając ubezpieczenie, trzeba wypracować kompromis pomiędzy kilkoma pokoleniami zatrudnionych, którzy mają odmienne potrzeby, style życia i podejście do ubezpieczeń. / Fot. Fotolia
Wybierając ubezpieczenie, trzeba wypracować kompromis pomiędzy kilkoma pokoleniami zatrudnionych, którzy mają odmienne potrzeby, style życia i podejście do ubezpieczeń. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekordowo niski poziom bezrobocia skłania pracodawców do rozszerzania oferowanych pracownikom benefitów pozapłacowych, w tym ubezpieczeń grupowych. Równie ważne, jak ich zakres, jest odpowiednie przedstawienie korzyści wynikających z polisy. Większość pracowników nie zna szczegółowego zakresu swojego ubezpieczenia, a co za tym idzie, nie wie, na co może liczyć ze strony ubezpieczyciela.

Stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła rekordowo niski poziom – 5,3%. Według Głównego Urzędu Statystycznego zarejestrowanych jest obecnie 877,1 tys. bezrobotnych. Jeszcze pięć lat temu było ich ponad dwa razy więcej. Sytuacja na rynku pracy powoduje zatem, że pracodawcom coraz trudniej jest pozyskać pracowników. W związku z tym szukają oni rozwiązań, które pozwolą im stawić czoła brakom kadrowym. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest oferowanie bogatych pakietów benefitów pozapłacowych, wśród których znajdują się grupowe ubezpieczenia na życie oraz polisy zdrowotne. Nie zawsze jednak są one postrzegane jako atrakcyjne dodatki do wynagrodzenia.

REKLAMA

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Dlaczego nie doceniamy benefitów i jakie ma to konsekwencje?

Problem najczęściej tkwi w nieodpowiednim przedstawieniu korzyści wynikających z ubezpieczenia. Większość osób, nawet ubezpieczonych, nie zna zakresu polis. Mają oni jedynie częściową wiedzę na temat dostępnych świadczeń. Nierzadko dochodzi więc do sytuacji, w których nawet najlepiej i najkorzystniej skonstruowany program ubezpieczenia nie jest doceniany przez pracowników. Powoduje to zatem, że grupowe ubezpieczenie jest dla firmy wyłącznie kosztem, który nie ma żadnego przełożenia na zadowolenie pracowników i atrakcyjność zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Ciekawy benefit to tylko połowa sukcesu

Jednak stworzenie atrakcyjnego benefitu to jedynie niewielka część procesu budowania zadowolenia pracowników. O wiele istotniejsze jest jego odpowiednie zaprezentowanie zatrudnionym. Wyznacznikiem wartości ochrony w oczach pracowników są zazwyczaj limity odszkodowania zapisane w tabelach zawartych w wyciągu z ogólnych warunków ubezpieczenia. Nie dają one jednak pełnego obrazu ochrony i zakresu ubezpieczenia. Dlatego należy pracownikom je wytłumaczyć.

Dialog z pracownikami powinna prowadzić firma, a nie dostawca benefitu

Często popełnianym przez firmy błędem jest pozostawianie tego zadania towarzystwom ubezpieczeniowym, które nie zawsze są w stanie dostarczyć atrakcyjnych, spersonalizowanych dla firmy treści. Warto zatem samodzielnie prowadzić dialog z pracownikami, ewentualnie z pomocą brokera. Dzięki temu przedsiębiorcy zwiększają szanse, że zatrudnieni otrzymają wartościowe informacje, które wpłyną na ich zadowolenie z posiadanych benefitów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O korzyściach trzeba przypominać regularnie…

O zaletach polis zatrudnieni powinni być informowani regularnie. Na przykład poprzez systematyczne zachęcanie do wykonywania badań kontrolnych lub pokazywanie, w jaki sposób ubezpieczenie pomogło ich koleżankom i kolegom z pracy w kryzysowej sytuacji. Informacje te powinny być przekazywane w przystępnej formie. Ich treść powinna być zwięzła i uzupełniona infografikami. Coraz więcej osób docenia też możliwość obejrzenia krótkich nagrań wideo.

… i w atrakcyjny sposób

Należy pamiętać, żeby forma była dobrana do grona odbiorców, zwłaszcza do ich wieku. Starsze pokolenia zwracają uwagę przede wszystkim na treść informacji, z kolei dla osób młodszych równie ważna jest ich forma graficzna. Drugim elementem, który trzeba brać pod uwagę, jest sposób ich przekazywania. Niektórzy chętniej zapoznają się z klasycznymi, papierowymi materiałami, a inni cenią sobie komunikację z pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Czego oczekują pracownicy?

Odpowiednie dopasowanie zakresu i przedmiotu ubezpieczenia do oczekiwań pracowników jest zagadnieniem wielowątkowym. Wybierając ubezpieczenie, trzeba bowiem wypracować kompromis pomiędzy kilkoma pokoleniami zatrudnionych, którzy mają odmienne potrzeby, style życia i podejście do ubezpieczeń. Grupą, na którą trzeba zwracać obecnie szczególną uwagę, są młodzi pracownicy, ponieważ odsetek ubezpieczonych w najmłodszych grupach wiekowych systematycznie spada. Przykładowo, decyzję o założeniu rodziny podejmujemy później niż wcześniejsze pokolenia, w związku z czym młodzi ludzie nie widzą zbytniej potrzeby zawierania ubezpieczenia na życie. Z kolei osoby starsze lub posiadające dzieci chętnie korzystają z możliwości skorzystania z takiej ochrony. Niezależnie jednak od wieku, większym zainteresowaniem od polis życiowych cieszą się grupowe ubezpieczenia zdrowotne, zapewniające dostęp do prywatnych świadczeń medycznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że oferują natychmiastową korzyść, a nie wyłącznie obietnicę pomocy w przyszłości.

Warto łączyć różne ubezpieczenia

REKLAMA

Sposobem na zwiększenie atrakcyjności grupowych ubezpieczeń w oczach pracowników jest przygotowanie bardziej złożonego programu ochrony obejmującego kilka aspektów. Jednym z rozwiązań może być rozszerzenie klasycznej polisy zdrowotnej o ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, dzięki czemu pracownicy wybierający się na urlop poza Polskę nie będą musieli samodzielnie kupować dodatkowej polisy. Innym wyjściem może być połączenie ubezpieczenia na życie z pakietem assistance domowego. Dostępnych rozwiązań jest wiele.

Przedsiębiorcy, którzy chcą stworzyć interesujący dla zatrudnionych oraz potencjalnych pracowników system benefitów pracowniczych w oparciu o ubezpieczenia, powinni rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego pośrednika ubezpieczeniowego. Brokerzy są bowiem nie tylko w stanie wynegocjować bardziej atrakcyjne warunki polisy z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale przede wszystkim mogą stworzyć niestandardowy produkt, lepiej dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA