Ubezpieczenie OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej

Aplikant radcowski Justyna Godlewska
Prawnik, aplikantka radcowska
rozwiń więcej
KM-LEX
rozwiń więcej
Umowa ubezpieczenia może obejmować cały organ, możliwe jest też zawarcie odrębnych umów ubezpieczenia z poszczególnymi członkami danego organu.
Celem ubezpieczenia OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej jest ochrona osoby ubezpieczonej (członka władz spółki) przed koniecznością osobistego ponoszenia finansowych skutków wyrządzenia szkody w związku z wykonywaniem przez tę osobę powierzonych jej obowiązków.

Przedmiot ubezpieczenia

Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego za szkody wyrządzone zarządzanej przez ubezpieczonego spółce lub osobom trzecim w związku z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków, za które ubezpieczony ponosi odpowiedzialność cywilną zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, umową bądź statutem czy regulaminem spółki kapitałowej oraz innymi przepisami regulującymi odpowiedzialność członków władz spółki kapitałowej, na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń ma miejsce w szczególności w przypadku szkód wyrządzonych umyślnie przez ubezpieczonego członka zarządu lub osoby mu podległe jednakże ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą przewidywać też szereg innych wyłączeń.

Zobacz również: Ogólne warunki ubezpieczenia

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń może mieć miejsce w przypadku szkód:

  1. wyrządzonych umyślnie przez ubezpieczonego lub osoby, za które ponosi on odpowiedzialność,
  2. powstałych w wyniku utraty przez ubezpieczonego dokumentów, gotówki lub papierów wartościowych,
  3. spowodowanych emisją, wyciekiem lub inną formą przedostania się do powietrza, wody lub gruntu jakichkolwiek substancji, niezależnie od faktu, czy w ich następstwie doszło do skażenia lub zanieczyszczenia środowiska,
  4. powstałych w następstwie działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów, aktów sabotażu, terroryzmu, strajków itp.,
  5. powstałych w związku z posiadanym przez spółkę mieniem bądź wyrządzonych przez prace, usługi lub produkt wprowadzony do obrotu przez spółkę, które podlegają innemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej,
  6. powstałych wskutek ujawnienia wiadomości poufnej,
  7. wynikłych z decyzji podjętych przez ubezpieczonego w zakresie sprawowanej przez niego funkcji, za które ubezpieczony uzyskał osobistą korzyść lub dążył do jej uzyskania,
  8. będących następstwem wyboru, treści, zawarcia, nie zawarcia lub kontynuacji jakiejkolwiek umowy ubezpieczenia na rzecz spółki albo jej pracowników, w tym programu ubezpieczeń na życie lub emerytalnych, włącznie z pracowniczymi funduszami emerytalnymi,
  9. związanych z prywatyzacją spółki,
  10. dotyczących ogłoszenia upadłości spółki,
  11. wynikłych z działań podjętych po ogłoszeniu postępowania upadłościowego lub układowego w spółce,
  12. polegających na zapłacie: należności publicznoprawnych w tym podatków, wszelkich kar umownych, pieniężnych, grzywien sądowych i administracyjnych, a także odszkodowań o charakterze karnym nałożonych na ubezpieczonego lub na spółkę,
  13. powodujących roszczenia dochodzone przed sądami zagranicznymi lub związanych naruszeniem prawa zagranicznego.

Zobacz: Porady prawne

Ubezpieczenie organu bądź poszczególnych jego członków

Umowa ubezpieczenia może obejmować cały organ, możliwe jest też zawarcie odrębnych umów ubezpieczenia z poszczególnymi członkami danego organu. W przypadku, gdy polisa obejmuje cały organ możliwe jest objęcie ochroną ubezpieczeniową członków tego organu bez względu na skład personalny. Wówczas zmiany osobowe, które zachodzą w danym organie nie powodują wygaśnięcia polisy, czy też konieczności dokonywania w niej zmian.

Możliwe jest też uzależnienie udzielanie ochrony od niezmienności składu osobowego danego organu w związku z czym zmiany osobowe mogą spowodować rozwiązanie umowy ubezpieczenia.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia firmowe

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...