Dla kogo gwarancje kontraktowe?
REKLAMA
REKLAMA
Gwarancje kontraktowe są pisemnym zobowiązaniem zakładu ubezpieczeń do zapłaty na rzecz beneficjenta określonej kwoty (do wysokości sumy gwarancyjnej) w przypadku nie wywiązania się wnioskodawcy z zobowiązania objętego gwarancją, wynikającego z odpowiednich przepisów prawa - zawartej umowy (gwarancje kontraktowe) i są adresowane do wykonawców i podwykonawców biorących udział w przetargach i realizujących kontrakty i w związku z tym zobligowanych do złożenia zabezpieczenia na rzecz swoich kontrahentów (inwestorów, generalnych wykonawców).
REKLAMA
To najdogodniejsza forma zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza w realizacji kontraktów w trybie zamówienia publicznego (zgodnie z Ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych).
Są one udzielane:
- na pisemny wniosek wnioskodawcy (strony zobowiązanej);
- po dokonaniu oceny jego wiarygodności;
- po zawarciu z nim umowy o udzielenie gwarancji;
- po ustanowieniu zabezpieczeń ewentualnych roszczeń zakładu ubezpieczeń i opłaceniu składki.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe
Zalety gwarancji
Główne zalety korzystania z gwarancji kontraktowych to:
- unikanie angażowania własnych środków finansowych w celu złożenia zabezpieczeń wymaganych przez kontrahentów,
- możliwość odblokowania zabezpieczeń finansowych złożonych do wcześniej zawartych kontraktów,
- potwierdzenie wiarygodności wobec kontrahentów.
W przypadku podmiotów zawierających wiele kontraktów i często uczestniczących w przetargach uzasadnione jest zawarcie z ubezpieczycielem umowy generalnej, zapewniającej sprawne uzyskiwanie kolejnych dokumentów gwarancji na podstawie uproszczonych procedur.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
Rodzaje gwarancji kontraktowych
Najczęstsze rodzaje udzielanych gwarancji kontraktowych :
- przetargowa (zapłata wadium) - jest jedną z przewidzianych przez prawo form wniesienia wadium przez przedmioty przystępujące do przetargów na zasadach zamówień publicznych i zwalnia oferenta z obowiązku wniesienia wadium w formie pieniężnej;
- należytego wykonania kontraktu - stanowiącej zabezpieczenie właściwego i terminowego wykonania kontraktu przez Klienta (wykonawcę), zwalnia go ona z obowiązku wnoszenia zabezpieczenia w formie gotówkowej;
- zwrotu zaliczki - wymaganej jest przez inwestora, który finansuje wykonanie kontraktu wypłacając wykonawcy zaliczkę;
- właściwego usunięcia wad i usterek - która, stanowi zabezpieczenie dla inwestora, że ewentualne wady i usterki zrealizowanego kontraktu (ujawnione już po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego) zostaną właściwe i terminowo usunięte.
Zobacz: Darmowa porada prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat