REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew pozorom, wypadek na stoku może się przydarzyć nawet wytrawnym narciarzom. Wina nie musi leżeć po naszej stronie - niezakłóconemu szusowaniu może przeszkodzić lekkomyślność i brawura innej osoby. Kto zatem i na jakich zasadach odpowiada za spowodowanie wypadku na stoku narciarskim?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta:

REKLAMA

Za wypadek na stoku narciarskim odpowie ta osoba, która go spowodowała. Najczęściej będzie to narciarz lub snowboardzista.

Wielu może doszukiwać się także odpowiedzialności po stronie zarządzających stokiem narciarskim, lecz taka odpowiedzialność prawna wchodzi w grę tylko gdy zachodzą przyczyny, o których mowa będzie w dalszej części artykułu.

Obowiązki narciarzy

Zacznijmy może od tego, że ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich nakłada na narciarzy szereg obowiązków. Dotyczą one oczywiście w równej mierze również snowboardzistów.

  1. Każdy narciarz jest zobowiązany do przestrzegania Regulaminu danego stoku narciarskiego;
  2. Każdy narciarz do 16 roku życia jest zobowiązany do noszenia kasku ochronnego;
  3. Każdy narciarz jest zobowiązany są do zachowania bezpieczeństwa zarówno swojego, jak i względem innych;
  4. Każdy narciarz musi stosować się do nakazów, zakazów i oznaczeń umieszczonych na terenie narciarskim;
  5. Każdy narciarz jest zobowiązany do zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu na stoku;
  6. Każdy narciarz jest zobowiązany do użytkowania sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
  7. Każdy narciarz ma obowiązek do bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Ostatni punkt należy absolutnie wyróżnić, albowiem obejmuje on sytuacje, gdy odczuwamy od kogoś na stoku woń alkoholu, lub gdy widzimy wprost, że narciarz lub snowboardzista spożywa alkohol. Przywołana wyżej ustawa zakazuje uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 30 ustawy). W art. 45, omawiana ustawa statuuje odpowiedzialność karną:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„1. Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny”.

Gdy zatem widzisz osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub masz podejrzenie co do niej, że w takim stanie może się znajdować, niezwłocznie poinformuj o tym obsługę stoku lub Policję.

REKLAMA

W wielu przypadkach taka informacja zapobiegłaby niejednemu doznanemu na stoku uszczerbkowi na zdrowiu. Pamiętaj też, że w ten sposób zapewniasz bezpieczeństwo również sobie i swoim bliskim. Wielu kompletnie zapomina o tym, że stok narciarski to nie pub, więc może warto takim osobom ten fakt przypomnieć. Dobrym pomysłem byłoby wyrywkowe sprawdzanie narciarzy alkomatem, natomiast do tej pory nikt jeszcze nie wprowadził tego pomysłu w życie, mimo wielu apeli, zwłaszcza ze strony osób pokrzywdzonych wypadkami na stokach.

Oprócz wspomnianej ustawy, każdy narciarz zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu danego stoku narciarskiego. Takie regulaminy w dużej mierze zawierają wytyczne pokrywające się z treścią przywołanych obowiązków ustawowych.

Wypadek z winy narciarza

Powiedzmy, że dochodzi do wypadku z winy danego narciarza. Co w takiej sytuacji?

Odpowie on na zasadzie Kodeksu cywilnego w ramach art. 415, który stanowi:

„Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Zatem narciarz lub snowboardzista, który spowodował wypadek na stoku, poniesie odpowiedzialność z tego artykułu, bez względu na to, czy wypadek wyniknął ze złych zamiarów tej osoby, czy też zwykłego jej niedbalstwa i naruszenia reguł ostrożności w trakcie jazdy. Istotnym tylko tutaj jest, aby pomiędzy wypadkiem a zachowaniem danej osoby występował związek przyczynowo-skutkowy.

Czego można się domagać w ramach cudzej odpowiedzialności prawnej za wypadek na stoku?

REKLAMA

Roszczenie może obejmować przede wszystkim zasądzenie odszkodowania. Będzie ono obejmowało koszt leczenia, rehabilitacji, wartość utraconych zarobków (np. przez niezdolność do pracy), koszt przygotowania do wykonywania innego zawodu. W pewnych przypadkach może zostać przyznana nawet renta od sprawcy. Oprócz odszkodowania, można domagać się również zasądzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Jak widzimy, odpowiedzialność sprawcy wypadku sprowadza się przede wszystkim do kwestii finansowych, ale niewykluczone, że sprawca poniesie również odpowiedzialność karną. Będzie to najczęściej odpowiedzialność za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu (art. 156-157 Kodeksu karnego) lub za nieumyślne spowodowanie śmierci.

W sprawie kluczowymi materiałami dowodowymi będą zeznania świadków oraz zapis monitoringu. Zazwyczaj należy też spodziewać się powołania biegłego przez Sąd celem ustalenia czy zachowanie narciarzy uczestniczących w wypadku było prawidłowe. Może się bowiem zdarzyć tak, że za wypadek będą współodpowiedzialne dwie strony.

Jeśli zaś chodzi o odpowiedzialność zarządcy stoku narciarskiego, to nie będzie ona miała miejsca, jeśli do wypadku nie przyczyniły się żadne zaniedbania z jego strony (zob. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 7 lutego 2018 r., sygn. XXV C 1269/16). Co za tym idzie, odpowiedzialność wówczas ponosi wyłącznie winny wypadkowi narciarz.

To na nas spoczywa obowiązek umiejętnej, bezpiecznej jazdy i dostosowania się do natężenia ruchu na stoku.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka Adwokat Pamela Opoczka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA