Jak podwyższyć odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi?
REKLAMA
REKLAMA
Podczas wywłaszczania nieruchomości pod budowę autostrad i dróg szybkiego ruchu wiele nieruchomości, głównie gruntów, musiało zostać wywłaszczonych. Jednak nie wszyscy dotychczasowi właściciele są usatysfakcjonowani z uzyskanych odszkodowań. Budowa dróg jak i wywłaszczanie pod nie nieruchomości zostało ułatwione i przyśpieszone na podstawie specustawy drogowej.
REKLAMA
Wywłaszczenie następuje na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która przenosi własność nieruchomości na Skarb Państwa. Decyzja ta stanowi podstawę do dokonania wpisu do księgi wieczystej i katastru nieruchomości.
Wycena nieruchomości
REKLAMA
Przy ustaleniu wysokości odszkodowania niezbędna jest wycena nieruchomości. Wycena nieruchomości następuje w oparciu o dane zawarte m.in. w księdze wieczystej, katastrze nieruchomości, planach miejscowych, rejestrach zabytków, umowach, orzeczeniach czy decyzjach.
Decyzję o wysokości odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod drogę gminną lub powiatową wydaje starosta, w przypadku dróg publicznych decyzja jest wydawana przez wojewodę. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu nieruchomości w dniu wydania decyzji o realizacji inwestycji drogowej.
Zobacz: Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?
Wysokość odszkodowania
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego wysokość odszkodowania powinna umożliwić odtworzenie sytuacji majątkowej, jaką właściciel nieruchomości miał przed wywłaszczeniem. Jeżeli w mniemaniu właściciela nieruchomości wywłaszczanej odszkodowanie nie umożliwia odtworzenia dotychczasowej sytuacji majątkowej – istnieje możliwość zaskarżenia decyzji najpierw do organu administracji wyższego stopnia, a w przypadku niepowodzenia do sądu administracyjnego.
Odwołanie od decyzji
Od decyzji starosty jak i wojewody dotyczącej wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość właścicielowi służy odwołanie. Odwołanie od decyzji starosty kieruje się do wojewody. Po wyczerpaniu drogi administracyjnej, właścicielowi ma jeszcze możliwość złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat