Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienie uznawane jest za specyficzny rodzaj odszkodowania, gdyż stanowi ono niejako pieniężne wyrównanie szkody niemajątkowej, czyli tzw. krzywdy . Z tego rodzaju świadczeniem możemy mieć do czynienia jedynie w przypadku szkody na osobie, gdyż tylko w przypadku osoby można mówić o doznanej krzywdzie.
REKLAMA
Możliwość przyznania zadośćuczynienia jest odstępstwem od ogólnej zasady, że naprawieniu podlegają tylko szkody majątkowe i zachodzi jedynie w ściśle określonych przez przepisy przypadkach (m.in. w przypadku uszkodzenie ciała, czy też wywołania rozstroju zdrowia).
Kiedy zadośćuczynienie?
Szkoda niemajątkowa (krzywdą), z tytułu której przysługuje zadośćuczynienie może polegać na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, a także związanymi z tym negatywnymi przeżyciami psychicznymi, czy też fizycznymi dolegliwościami.
Zobacz również serwis: Opieka zdrowotna
Za szkodę niemajątkową uznać można też ujemne skutki naruszeniu dobra osobistego takiego jak np. wolność, dobre imię, wizerunek. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, iż od 2008 r. istnieje również możliwość przyznana zadośćuczynienia za doznaną krzywdę rodzinie poszkodowanego, który zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, co stanowi odstępstwo od zasady, że zadośćuczynienie przysługuje jedynie osobą bezpośrednio poszkodowanym.
Zobacz również: Poszkodowany
Funkcje zadośćuczynienia
REKLAMA
Najważniejszą funkcją jaką ma spełniać zadośćuczynienie jest niewątpliwie rekompensata poszkodowanemu negatywnych przeżyć, jakich doznał w wyniku zdarzenia wywołującego szkodę poprzez dostarczenie mu środków pozwalających na realizację jego pragnień i pełniejsze zaspokajania jego potrzeb.
W związku z tym, iż zadośćuczynienie ma stanowić swoistą rekompensatę tak niewymiernej szkody jaką jest krzywda ustalenie kwoty zadośćuczynienia jest niezwykle trudne i wymaga uwzględnienia wielu czynników, do których zaliczyć należy m. in. nasilenie cierpień fizycznych jak i ujemnych doznań psychicznych, długotrwałość choroby, rozmiar kalectwa, trwałość następstw zdarzenia oraz konsekwencje uszczerbku na zdrowiu w życiu osobistym i społecznym poszkodowanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat