Plan podróży zagranicznej, krok po kroku

Dorota Dziubałko
Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych
rozwiń więcej
APRIL Polska Service sp. z o.o.
Multiagencja ubezpieczeniowa
rozwiń więcej
Plan podróży zagranicznej, krok po kroku / Fotolia
Najważniejsze przy planowaniu podróży zagranicznej jest określenie czasu, miejsca, osób. Bardzo ważna jest zapobiegliwość i zadbanie o bezpieczeństwo w podróży. Bez odpowiedniego ubezpieczenia nie będziemy bezpieczni w obcym kraju.

Zanim wybierzesz miejsce podróży

Kiedy już ustalisz czas podróży, pomyśl o miejscu. Oglądaj, czytaj, śledź przewodniki, mapy i opisy. Kieruj się także intuicją. Może miejsce, o którym marzysz od dzieciństwa, wcale nie jest poza twoim zasięgiem? Pomagają także rozmowy z osobami, które bardzo często podróżują za granicę. Ich rady mogą być bezcenne!  Wystarczy zawrzeć znajomość wirtualną z pasjonatami podróży, którzy często prowadzą własne blogi lub są dostępni na portalach społecznościowych.

Podróż w towarzystwie czy solo?

Najlepiej podróżuje się w towarzystwie – to zdanie, prawdopodobnie, większości populacji. Niektórzy wolą podróżować z rodziną, przyjaciółmi, inni z nowymi znajomymi. Są także pasjonaci podróży samotnych. Jeśli nie jesteś doświadczonym podróżnikiem, a do tego twoja znajomość angielskiego pozostawia wiele do życzenia, radzimy wybrać się w podróż z towarzystwem.

Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Transport

Koniecznie wybierz wcześniej sposób dotarcia do swego celu.  Przy rezerwacji samolotu czas ma istotne znaczenie! Jeśli zarezerwujesz lot kilka miesięcy wcześniej, masz spore szanse na skorzystanie z niższej ceny. Jeśli wybierasz się samochodem, musisz zaplanować noclegi, sprawdzić cenę benzyny czy stan dróg.  Powinieneś także naszkicować trasę przejazdu, sprawdzić, czy nie ma na niej zabytków i miejsc, które koniecznie chciałbyś zobaczyć.

Lista rzeczy do zabrania

Wybierasz się do hotelu lub przyjaciół z walizką na kółkach? A może w podróż z plecakiem? To warunkuje, ile rzeczy możesz zabrać. Pięć par butów,  pięć sukienek, wielkie kosmetyczki z lekami i kosmetykami?  Nawet jeśli masz wielką torbę na kółkach, a z lotniska odbierze cię wujek, to proponujemy zabrać najpotrzebniejsze rzeczy.  Choćby po to, by oszczędzić na wielkości bagażu w samolocie. Poza tym z wielkim bagażem nie podróżuje się wygodnie. Nie zapomnij o laptopie lub tablecie, a także mapach i przewodnikach. Jeśli nie jesteś bibliofilem, nie polecamy zabierania książek, ponieważ i tak prawdopodobnie nie będziesz mieć czasu na lekturę. Chyba, że podróżujesz samotnie. Czy masz wszystkie dokumenty? Czy na pewno wystarczy ci dowód osobisty? Jeśli nie, sprawdź datę ważności paszportu.

Lista spraw do załatwienia

Co musisz załatwić, aby spokojnie wyjechać? Nie wystarczy wypełnić druk urlopowy, trzeba jeszcze pamiętać np. o zapłacie rachunków, by po powrocie nie zaskoczył nas brak prądu lub internetu. Warto wgrać odpowiednią muzykę do telefonu, sprawdzić, czy masz zapisane  potrzebne adresy, numery telefonów. Trzeba także zadbać o ubezpieczenie.

Twoja Karta Podróże

Jeśli często podróżujesz, Twoja Karta Podróże jest dla ciebie idealna, ponieważ daje ochronę przez rok. Daje ochronę dorosłym, dzieciom, studentom, a nawet osobom uprawiającym sporty ekstremalne. Dużo łatwiej jest mieć przy sobie kartę wielkości bankomatowej, a nie dużą papierową polisę. Ta mała karta kryje w sobie dużo ochrony. Nawet, jeśli twoje wydatki na przygotowania pokryły się z planami, weź pod uwagę, że pokusy podczas podróży będą duże. Przygotuj trochę więcej środków finansowych, na wszelki wypadek. Miłej podróży!

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...