REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży - kiedy warto je wykupić?

Podróżowanie to nie tylko przyjemność, ale także spore wydatki. Z reguły planujemy wyjazdy z odpowiednim wyprzedzeniem, rezerwując bilety lotnicze, noclegi czy wycieczki. Co jednak, jeśli w tzw. międzyczasie wystąpią nieprzewidziane okoliczności i trzeba będzie zrezygnować z podróży? Życie bywa nieprzewidywalne, a różne sytuacje mogą wymusić zmianę planów – od nagłej choroby, przez kradzież dokumentów niezbędnych w podróży, aż po nieoczekiwane zdarzenia rodzinne. W takich przypadkach nieocenione okazuje się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

Ważna uchwała Sądu Najwyższego: Wysokość odszkodowania z OC powinna odpowiadać kosztom naprawy auta

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę - wysokość odszkodowania z OC powinna odpowiadać poniesionym już kosztom naprawy auta. Czy poszkodowany musi naprawić auto w zakładzie wskazanym przez ubezpieczyciela? Czy ma obowiązek szukać najtańszych usług?

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim w 2024 roku - terminy, koszty, wymogi prawne

Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

REKLAMA

Wybierasz się tam na narty? Za brak ubezpieczenia grozi wysoki mandat

W poniedziałek 15 stycznia ferie w Polsce rozpoczęły już cztery województwa. Duża część Polaków na zimowy wypoczynek wybrała włoskie ośrodki narciarskie. O czym warto pamiętać, jadąc na narty do Włoch? 

Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

Alternatywna opinia lekarska w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Dlaczego warto?

Spory z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi występują bardzo często. Duża część z tych sporów wynika z przeciwstawnych stanowisk TU i osoby ubezpieczonej w zakresie oceny danego zdarzenia i jego skutków. TU podejmując decyzję w konkretnej sprawie, opiera się na posiadanej dokumentacji oraz opinii lekarskiej (stanowiska zaprezentowanego przez lekarza orzecznika). W dzisiejszej publikacji skupimy się na tym, kiedy i dlaczego warto jest posiadać alternatywną opinię lekarską w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Własna działalność a konto na PUE ZUS. Co trzeba wiedzieć?

Jeżeli po raz pierwszy zakładamy własny biznes – nie tylko musimy zarejestrować firmę ale także pamiętać także o tym, żeby założyć konto na platformie internetowej PUE ZUS. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. Ten obowiązek mają wszyscy płatnicy składek od początku 2023 roku. Dotyczy to również osób, które opłacają składki wyłącznie za siebie oraz małych firm rozliczających składki za nie więcej niż 5 osób. 

REKLAMA

W sezonie grzewczym szkód spowodowanych przez pożary jest nawet trzy razy więcej niż latem

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim pożary. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Od początku października strażacy zainterweniowali już z tego powodu ponad 1100 razy[1]. Czy Polacy ubezpieczają się od pożarów? 

Czy Twoje ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni przed przepięciami? Lepiej sprawdź

W sezonie jesienno-zimowym zużywamy więcej energii elektrycznej, a to może skutkować przepięciami. Koszty naprawy zniszczonych sprzętów czy wymiany instalacji elektrycznej mogą być niebagatelne. Czy można się ubezpieczyć od przepięć? Okazuje się, ze tak. 

Uwaga na brak prawidłowej wykładni postanowień Ogólnych Warunków Umów (OWU), dokonywanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe

W tym miejscu należy wyjaśnić, że zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej wykładni swoich postanowień umownych. Takie działania bezpośrednio godzą w interesy osób ubezpieczonych i jako takie stanowią zachowanie, które stoi w opozycji do obowiązujących przepisów prawa. Kwestia ta stała się na tyle istotna, że głos w sporze zabrał Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt: II CSK 295/14, jednoznacznie przesądził o braku legalności takich działań, które są podejmowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie nagrobka w pytaniach i odpowiedziach

Odwiedzając cmentarze podczas dnia Wszystkich Świętych, niejednokrotnie dostrzegamy groby bliskich, które padły ofiarą zniszczeń i dewastacji, zarówno w wyniku działania czynników atmosferycznych, jak i aktów kradzieży czy wandalizmu. Czy warto ubezpieczyć nagrobek? Od jakich zdarzeń chroni polisa ubezpieczenia nagrobka? Na najważniejsze kwestie odpowiadają eksperci Biura Rzecznika Finansowego.

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

Z pracownikiem ZUS można porozmawiać online. Co załatwimy podczas e-wizyty?

Aby skorzystać z e-wizyty w ZUS nie trzeba instalować żadnych aplikacji. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i sprzęt wyposażony w kamerkę i mikrofon.

Kontakt z ZUS. Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził rozwiązania, które umożliwiają kontakt z urzędem również klientom z niepełnosprawnościami. 

Samochód skradziony za granicą. Czy AC działa w każdym kraju?

Zakres terytorialny ochrony obejmuje zdecydowaną większość krajów – nieliczne wyjątki stanowią m.in. Rosja i Białoruś.

Zagraniczny urlop. Z polisą czy bez? [BADANIE]

Na podróż bez wykupionej ochrony decyduje się co piąty polski turysta. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez rankomat.p.

Zwolnienia lekarskie na początku 2023 r. - statystyki ZUS

5,1 mln zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego. 

Do kiedy trzeba rozliczyć składkę zdrowotną w ZUS?

Do 22 maja mają czas osoby, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tej składce trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok.

Ubezpieczenie dla seniora. Czy warto kupić polisę na życie?

Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  

Nowe tablice średniego trwania życia. Emerytury będą niższe

Nowe tablice średniego dalszego trwania życia, ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny będą od początku kwietnia podstawą obliczania nowo przyznawanych emerytur. Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ich stosował do osób, które są już na emeryturze.

Rusza sezon rowerowy. Ile kosztuje ubezpieczenie siebie i jednośladu?

Wzrasta liczba rowerzystów poszkodowanych w wypadkach drogowych. Sezon na rower to także czas żniw dla złodziei. Ile kosztują polisy?

Ubezpieczenie zdrowotne w 2023

Ubezpieczenie zdrowotne służy zapewnieniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. działa na zasadach wprowadzonych przez „Polski Ład”. Jaki jest zakres ubezpieczenia zdrowotnego? Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Ile wynoszą składki zdrowotne w 2023 r.? 

Za co najczęściej ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania?

Najczęstsze odszkodowania z polisy mieszkaniowej. Zalanie domu bądź mieszkania to najczęstsza przyczyna szkód zgłaszanych ubezpieczycielom – stanowi ok. 60 proc. wszystkich przypadków. Drugie pod względem częstotliwości są pożary odpowiedzialne za ok. 15 proc. zgłaszanych szkód – wynika ze statystyk Compensy. Jednak lista nieprzewidzianych sytuacji jest dużo dłuższa – od przepięcia, które może zniszczyć wszystkie sprzęty elektryczne, po wybuch gazu. Do pewnego stopnia można się przed nimi zabezpieczyć, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale warto pomyśleć też o polisie mieszkaniowej, która już w podstawowym wariancie chroni nieruchomość przed zalaniem i pożarem. Wysokość wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań z tytułu pożarów i innych żywiołów dosyć istotnie rośnie.

Aplikacja mZUS rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin

Aplikacja mobilna mZUS, umożliwiająca szybkie i wygodne składanie wniosków o świadczenia 500 plus czy dobry start, została rozbudowana o rodzinny kapitał opiekuńczy i o dofinansowanie żłobkowe.

Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce to obywatele Ukrainy

Pod koniec 2022 r. do ubezpieczeń w Polsce zgłoszonych było ponad milion cudzoziemców. Około 746 tys. osób to obywatele Ukrainy – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnich latach obserwowany jest stały wzrost Ukraińców pracujących w Polsce.

Czy UFG wpływa na motywację kierowców do posiadania polisy OC?

UFG nakłada kary za brak ciągłości ubezpieczenia, która często wynika z niewiedzy kierowców. Część posiadaczy nie ma też świadomości, że w pewnych przypadkach polisa nie odnawia się automatycznie lub zapomina, że pojazd musi być ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji.

Jak ubezpieczyć nieruchomość na czas remontu?

Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Polisa na czas budowy zabezpieczy np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych, których ceny poszły w górę w ub. roku o 1/4. Aby ochrona zadziałała, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Jak przebiega wypłata odszkodowań za nieruchomości przeznaczone pod budowę dróg?

Czy za zabraną nieruchomość przysługuje odszkodowanie? Ile ono wynosi? Na najważniejsze pytania odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W razie kolizji pożyczonym autem bez OC odpowiada finansowo także kierujący

W razie kolizji pożyczonym autem, które nie ma ważnej polisy OC, odpowiedzialność finansową ponoszą solidarnie właściciel pojazdu oraz kierujący. Średni koszt odszkodowania sięga 20 tys. zł, a rekord to 2,25 mln zł.

Członek rodziny nabył własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. O czym pamiętać?

Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie.

Odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Odszkodowanie w przypadku niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania ma na celu naprawienie szkody osobie pozbawionej wolności. Regulacje w tym zakresie pochodzą również z przepisów prawa międzynarodowego.

Jaka polisa przyda się na ferie zimowe?

16 stycznia w pierwszych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Wyjeżdżającym na urlop w Alpy lub Dolomity przyda się polisa turystyczna. Za podstawowy pakiet KL/NNW/OC i assistance rodzina 2+2 zapłaci od 87 zł.

Ubezpieczenia na życie - co przyniósł 2022 rok?

Mijający rok stał pod znakiem nieznacznie droższych stawek polis na życie. Głównym czynnikiem wzrostu była jednak nie inflacja, ale wzrost szkodowości spowodowany pandemią COVID-19.

Firma ubezpieczeniowa zapłaci nawet jeśli zawarła wcześniej ugodę z poszkodowanym

Jeśli poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, mimo że zawarł z towarzystwem ubezpieczeniowym ugodę ws. odszkodowania z tytułu wypadku, zażąda odszkodowania bezpośrednio do sprawcy wypadku, to ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego, które opublikowano 4 października 2022 r.

Komunikacyjne OC staniało, AC nieznacznie droższe w 2022 roku

Eksperci CUK Ubezpieczenia sprawdzili ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w 2022 roku oraz pokusili się o prognozy na rok 2023. Oto najistotniejsze wnioski.

Ryzyka i ubezpieczenia w firmach w 2022 r. Co przyniesie 2023 r.?

W 2023 r. walka z niedoubezpieczeniem nadal będzie głównym wyzwaniem, a firmy, które nie zaktualizują sum ubezpieczenia, będą musiały liczyć się ze wzrostem stawek ubezpieczeniowych przy odnowieniu ochrony.

Składki na ubezpieczenia społeczne - wysokości w 2023 r.

ZUS przypomina, iż od nowego roku wyższa będzie kwota minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. Zmienią się w związku z tym wysokości składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązkowe konto na PUE ZUS dla firm

ZUS przypomina, że obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców.

Zasady rozliczania składki zdrowotnej - problemy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy skarżą się na niekorzystne zasady rozliczania składki zdrowotnej wynikające z przepisów Polskiego Ładu. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Finansów

UFG: w poniedziałki i czwartki najczęściej dochodzi do szkód komunikacyjnych

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, iż najwięcej szkód odnotowano w maju, zaś dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do szkód, okazał się poniedziałek.

Black Friday pomnaża majątek. Czy potrzebna aktualizacja polisy?

Zakup nowego sprzętu, podobnie jak inflacja, oznacza znaczny wzrost wartości przedmiotów znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Z tego powodu konieczna może być aktualizacja polisy, aby suma ubezpieczenia odpowiadała obecnej wartości wyposażenia.

Piłkarze, skoczkowie - ile kosztuje ubezpieczenie ich samochodów?

Polscy piłkarze jeżdżą ekskluzywnymi autami, których wartość przekracza często milion złotych. Skoczkowie, którzy dostarczają nam więcej radości w Mistrzostwach i Pucharze Świata muszą zadowolić się skromniejszymi, ale i praktyczniejszymi samochodami. Ubezpieczenie luksusowych marek wymaga indywidualnego podejścia oraz kilku zasad.

Kradzieże węgla, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych

Rośnie liczba kradzieży z włamaniem. W tym toku przestępców kuszą nie tylko sprzęty RTV, ale też drogi opał, instalacje fotowoltaiczne, czy pompy ciepła. Im więcej kradzieży, tym wyższe ceny ubezpieczeń nieruchomości, zwłaszcza w przypadku domków letniskowych.

Nagrobek można ubezpieczyć. Co obejmuje polisa i ile kosztuje?

Nagrobki i grobowce to budowle, które są szczególnie narażone na negatywne zdarzenia losowe, a także kradzieże czy akty wandalizmu. Można je jednak ubezpieczyć – samodzielnie lub przy okazji ubezpieczania domu, lub mieszkania. Jakie są koszty?

Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia to istotne sprawy, o które warto zadbać na początku roku akademickiego. Kiedy student ma własny tytuł do ubezpieczenia, a kiedy powinien być do niego zgłoszony?

Spożycie niejadalnych grzybów - czy ubezpieczenie zadziała?

Czy mając wykupioną polisę na życie, można liczyć na wypłatę świadczenia w przypadku zatrucia lub śmierci w wyniku spożycia niejadalnych grzybów?

OC w życiu prywatnym - do czego się przydaje?

Polisa OC w życiu prywatnym zapewnia wsparcie finansowe, gdy swoim zachowaniem wyrządzimy komuś szkodę, np. spowodujemy u innej osoby uraz lub zniszczymy jej własność.

Ubezpieczenie studenta - o czym trzeba pamiętać?

Kiedy student uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego? Co z ubezpieczeniem w przypadku skończenia studiów?

Uciążliwe sąsiedztwo lotniska - czy będzie trudniej o odszkodowanie?

Ministerstwo Infrastruktury chce ułatwić rozwój polskiej branży lotniczej. Straciliby na tym mieszkańcy nieruchomości leżących nieopodal lotnisk. Nie brakuje przeciwników tego pomysłu.

REKLAMA