REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Trwają rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projektem ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Wiele resortów zgłosiło swoje uwagi. Często podkreślanym zarzutem jest duże ryzyko trudnych do oszacowania skutków finansowych nowych przepisów. A Ministerstwo Finansów zauważyło, że w Ocenie Skutków Regulacji obu projektów brak jest konkretnej informacji dotyczącej źródła finansowania projektowanych rozwiązań, jak również analizy wpływu przedstawionych rozwiązań na sektor finansów publicznych.
Zgodnie z opublikowanym na stronie RCL projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich (nr w wykazie: UD87) oraz projektem ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich (nr w wykazie: UD88) – osoby żyjące w związkach partnerskich (zarówno tych jedno, jak i różnopłciowych), jeżeli sformalizują ten związek przed kierownikiem USC – zostaną zaliczone do zerowej, jak i pierwszej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że dokonując pomiędzy sobą transakcji pieniężnych – będą one mogły korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, a jeżeli nie spełnią formalnych warunków ustawowych i będą musiały zapłacić podatek – będzie on dużo niższy, niż obecnie.
Aktualnie w naszym kraju istnieje tylko jedna forma instytucjonalizacji związku dwóch osób, czyli małżeństwo. Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Rząd przygotował bowiem projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Spójrzmy, jakie będą różnice między małżeństwem a rejestrowanym związkiem partnerskim.
W dniu 18 października 2024 r. w na stronach Rządowego Centrum Legislacji Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projekt ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Celem tych ustaw jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej instytucji: rejestrowanego związku partnerskiego, dostępnego dla par tej samej płci oraz dla par różnej płci. Projekty nowych przepisów mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w IV. kwartale 2024 r. Na ten moment nie ma informacji o planowanym terminie wejścia w życie tych przepisów.
REKLAMA
Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich trafił do konsultacji społecznych. Gorące reakcje budzi kwestia adopcji dzieci przez osoby pozostające w związku partnerskim. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?
Jest przełom osobom w związkach partnerskich będą przyznane uprawnienia w obszarze opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego, dziedziczenia i podatków. Wszystko to, jeżeli ustawa zostanie uchwalona, ale do tego jeszcze długa droga. Ponadto ustawę musi jeszcze podpisać Prezydent. Przyglądamy się temu: co to znaczy być w związku partnerskim? Czy związki partnerskie są legalne w Polsce? Co dają związki partnerskie? Na czym ma polegać związek partnerski?
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Ustawa ma wprowadzić tę kontrowersyjną instytucję prawną do polskiego prawa, co było postulatem niektórych środowisk.
Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.
REKLAMA
Rejestrowany związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci. Będzie możliwe zawarcie umowy majątkowej partnerskiej. Tak wynika z informacji o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej. Za opracowanie zmian odpowiada ministra ds. równości Katarzyna Kotula.
W najbliższych tygodniach powinny rozpocząć się prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Premier Donald Tusk poinformował, iż projekt będzie procedowany jeszcze tej zimy, niezależnie od tego kto będzie go zgłaszał: grupa posłów czy rząd.
Polski system prawny aktualnie nie uznaje takiego statusu jak narzeczeństwo - nie ma zapisu prawnego, regulującego jakiekolwiek sprawy związane z zaręczynami. Nie zawsze tak było, ponieważ w czasach po II wojnie światowej istniał zapis, iż osobie poszkodowanej po zerwaniu zaręczyn, przysługuje odszkodowanie. Jak sytuacja wygląda w 2023 roku?
REKLAMA