REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zasiłek pogrzebowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Split payment - z rachunku VAT zapłacimy inne podatki i ZUS

Z rachunku VAT funkcjonującego w ramach mechanizmu podzielonej płatności (split payment) można obecnie regulować jedynie zobowiązania związane z VAT. Ministerstwo Finansów zamierza jednak wprowadzić możliwość opłacania z konta VAT również innych podatków, a także składek ZUS.

Cofnięcie zażalenia przez ZUS niedopuszczalne - SN

Sąd Najwyższy 16 października 2018 r. wydał postanowienie w sprawie III UZ 10/18, zgodnie z którym cofnięcie zażalenia przez ZUS jest niedopuszczalne. Przy rozpoznaniu zażalenia powstało zagadnienie prawne i SN skierował 5 pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zagubione świadectwo pracy - co zrobić?

Zdarzają się sytuacje, że pracownik nie może znaleźć świadectwa pracy wystawionego mu przez pracodawcę. W takim przypadku zgłasza się do pracodawcy o wydanie duplikatu świadectwa pracy. W sytuacji, gdy firma już nie istnieje, należy szukać pomocy w ZUS.

Raport informacyjny ZUS RIA od 1 stycznia 2019 r.

Jak wygląda procedura złożenia raportu informacyjnego ZUS RIA od 1 stycznia 2019 r.? Jakie dane wykazać w raporcie? Ile czasu ma pracodawca na złożenie raportu informacyjnego? Sprawdź szczegóły w niniejszym poradniku.

REKLAMA

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy 2018/2019

Z dniem 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawić wyłącznie e-zwolnienia lekarskie. Co po otrzymaniu e-ZLA pracownik powinien zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy?

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS w TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 30 października 2018 r. zbada zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przedmiotem prac TK będzie zniesienie górnego limitu składek na ZUS.

Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Z pojęciem zasiłku chorobowego wiąże się przede wszystkim pytanie, jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ZUS stosuje różne modele wykładni. Powstaje również pytanie dotyczące tego, komu (nie) przysługuje zasiłek chorobowy, jaka jest jego wysokość i na podstawie jakiego dokumentu wypłacany jest wspomniany zasiłek?

Szkolenia ZUS dla asystentów medycznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szkolenia dla asystentów medycznych, którzy będą wystawiali elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w imieniu lekarzy.

REKLAMA

Aktualizacja certyfikatu ZUS PE-2-ZUS-EWD

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował komunikat dla użytkowników programu Płatnik i innych programów służących do przesyłania dokumentów do ZUS. Należy koniecznie zaktualizować certyfikat ZUS PE-2-ZUS-EWD, gdyż dotychczasowy wygasł z dniem 11 października 2018 r.

Uwaga na fałszywe maile z podpisem ZUS

Wielu klientów ZUS w ostatnich dniach otrzymuje informacje o rzekomo zaległych składkach. ZUS nie wysyła jednak takich maili i przestrzega przed próbami wyłudzenia danych.

Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS "Zaległe składki"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywą korespondencją mailową dotyczącą zaległości składkowych. Jednocześnie przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Na co zwrócić uwagę przy otrzymaniu podejrzanego maila?

Od stycznia 2019 r. nowe dokumenty przekazywane do ZUS

Od początku 2019 roku nastąpią zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to nowe obowiązki informacyjne wobec ZUS. Pojawią się także nowe dokumenty ubezpieczeniowe i zmienią dwa formularze rozliczeniowe.

Działalność nierejestrowa - na czym polega i kogo dotyczy?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało broszurę ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi prowadzenia działalności nierejestrowej oraz przykładami, które uwzględniają praktyczne doświadczenia z pierwszych miesięcy funkcjonowania tej instytucji.

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS informuje o aktualizacji certyfikatu ZUS PE-2-ZUS-EWD

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dla użytkowników programu Płatnik i innych programów służących do przesyłania dokumentów do ZUS. To informacja o konieczności aktualizacji certyfikatu ZUS PE-2-ZUS-EWD do 11 października 2018 r.

Nowe zasady przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kampanię informacyjną o nowych zasadach przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Wysokość składek społecznych zależna od przychodów - zmiany w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. osoby fizyczne prowadzące firmę na własny rachunek, będą mogły płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość będzie ustalana proporcjonalnie do przychodu.

Zasiłek wyrównawczy - 2019 r.

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie wypłacane przez ZUS lub pracodawcę ubezpieczonemu, pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo zmniejszeniu, na skutek poddania się rehabilitacji lub przyuczenia do określonego zawodowego. Ile w 2019 r. wyniesie zasiłek wyrównawczy, przez jaki okres będzie przysługiwał i jak go uzyskać?

Renta socjalna 2019 – ile wynosi, jak się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne?

Renta socjalna przeszła w ostatnim czasie istotne zmiany w zakresie wysokości tego świadczenia. Otóż w dniu 1 września 2018 r. renta socjalna została zrównana z rentą minimalną. Ponadto, w marcu 2019 r. czeka nas coroczna waloryzacja tego świadczenia. Ile w 2019 r. wyniesie renta socjalna i jak się o nią ubiegać?

Dni Ubezpieczonego od 1 października 2018 r.

"Dni Ubezpieczonego" rozpoczną się 1 października 2018 r. i potrwają miesiąc. "W ramach naszej dorocznej akcji pokażemy klientom, że ubezpieczenia społeczne to rzecz w ich życiu bardzo istotna i warto monitorować choćby stan swojego konta w ZUS" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zawiadamianie pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS - zmiany 2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyjaśnia zapisy zawarte w Pakiecie MŚP dotyczące nowych zasad zawiadamiania pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS. Mają one na celu ograniczenie nadużywania zwolnień lekarskich.

Ratalna spłata zadłużenia w ZUS coraz chętniej wykorzystywana

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z możliwości ratalnej spłaty zadłużenia w ZUS. Układ ratalny polega na spłacie zadłużenia w miesięcznych ratach, których wysokość uzgadniają obie strony.

Zawiadamianie pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS - wyjaśnienie MPiT

Rozszerzenie katalogu form zawiadomienia ubezpieczonego o badaniu kontrolnym przez lekarza orzecznika o telefon i mail - to zmiana, która pojawiła się w projekcie ustawy dotyczącym uproszczeń dla pracodawców, tzw. Pakiecie MŚP.

Zasiłek opiekuńczy 2019 - komu przysługuje i ile wynosi

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu ubezpieczonemu w celu sprawowania opieki nad dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku. Jakie są zasady przyznawania zasiłku w 2019 roku?

Wezwanie chorego na kontrolę przez telefon i e-mail

ZUS będzie miał możliwość wezwania chorego na kontrolę przez telefon lub nawet wiadomość e-mail. Dotychczas odbywało się to poprzez wysłanie listu poleconego.

Zasiłek pogrzebowy – 2019 r.

Poniosłeś koszty pogrzebu bliskiej osoby? Możesz liczyć na rekompensatę od ZUS lub KRUS w postaci zasiłku pogrzebowego. W 2019 r. kwota oraz zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego nie zmienią się. Jak otrzymać rekompensatę kosztów pogrzebu? Poniżej znajdą Państwo instrukcję, wykaz niezbędnych dokumentów oraz wnioski.

Polacy zakładają coraz więcej firm

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Okazuje się, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowano niemal ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, a ich łączną ilość na rynku przekroczyła 3 miliony. Czy w związku z tym możemy mówić o boomie przedsiębiorczości?

Innowacje w ZUS

Polska Nagroda Innowacyjności 2018 została przyznana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Doceniono w ten sposób strategię wdrażania nowoczesnych technologii. Dużym sukcesem okazało się wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych.

Sukces e-składek ZUS

E-składki ZUS okazały się prawdziwym sukcesem. Od 1 stycznia 2018 r. dzięki indywidualnym numerom rachunków składkowych płatnicy składek popełniają o wiele mniej błędów przy rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

E-ZLA - najważniejsze informacje dla pacjentów

E-ZLA to wygodne rozwiązanie dla pacjentów. Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane do pracodawcy, a pacjent nie musi dostarczać druku pracodawcy. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Od ulgi na start po duży ZUS, czyli jakie składki może płacić przedsiębiorca

Przedsiębiorca ma obecnie kilka różnych możliwości rozliczania się z ZUS-em. Rodzaj oskładkowania można wybrać w zależności od spełnianych kryteriów i tym samym obniżyć wysokość danin. W wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorca może zostać zwolniony z opłacania składek ZUS.

Zawieszenie działalności gospodarczej według Konstytucji Biznesu a ZUS

Zgodnie z Konstytucją Biznesu zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe w dowolnym terminie. ZUS monitoruje zaległości składkowe na bieżąco i może zainteresować się przedsiębiorstwem gdy ma poważne wątpliwości co do tego, czy wskazany termin zakończenia bądź zawieszenia działalności, o ile jest wcześniejszy niż data złożenia wniosku, jest prawdziwy.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce w 2018 r.

Według Raportu TransJobs.eu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2018”, średnie wynagrodzenie, jakie trafia do kieszeni zawodowego kierowcy, wynosi 5 032 zł na rękę. Struktura wynagrodzeń kierowców jest dość specyficzna.

SA: Od orzeczenia komisji i lekarza ZUS można się odwołać

Sąd Apelacyjny w Szczecinie przypomina, że orzecznictwo lekarskie ZUS jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że od orzeczenia lekarza orzecznika zainteresowanemu przysługuje możliwość złożenia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS. Na dalszym etapie sąd odrzuci odwołanie, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od orzeczenia lekarza do komisji lekarskiej ZUS i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Samozatrudniony może zostać uznany za pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób zatrudnianych na umowach zlecania bądź o dzieło. Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego otwiera furtkę do podobnego przekształcenia umowy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych.

Zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE

Dziedziczenie składek to prawo przysługujące uposażonym lub spadkobiercom. Na jakich zasadach można dziedziczyć składki ZUS i OFE?

Układ ratalny z ZUS

Firmy spłacają swoje zadłużenie w ZUS. Jedni robią to z własnej woli innych zmusza do tego wprowadzenie w styczniu tego roku jednego konta składkowego, na którym bieżące wpłaty są rozliczane na najstarsze zaległości a przedsiębiorca w wyniku długu traci ubezpieczenie zdrowotne.

Jak rozłożyć dług w ZUS na raty

Przedsiębiorcy, którzy mają problem ze spłatą zobowiązań wobec ZUS, mogą ubiegać się o rozłożenie zaległości na raty. W tym celu należy złożyć wniosek.

Ulga na start zawsze bez składek ZUS

Zgodnie z komunikatem ZUS oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, czyli nie opłacają składek ZUS ani oni sami, ani ich kontrahenci.

Nowy formularz ZUS ERP-7 - wzór, jak wypełnić

Od 2 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS ERP-7. Zastąpił on formularz ZUS Rp-7. Przedstawiamy wzór i sposób jak krok po kroku wypełnić nowy formularz.

Ulga na start - wyjaśnienia MRPiPS i ZUS

Od 30 kwietnia br. obowiązuje ulga na start, która zwalnia z przymusu płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Czy zleceniodawcy mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start - wyjaśnia resort pracy.

Renta rodzinna dla ucznia i studenta - kiedy złożyć wniosek o przedłużenie?

Aby przedłużyć prawo do pobierania renty rodzinnej, uczniowie i studenci powinni złożyć w ZUS-ie wniosek o kontynuowanie świadczenia wraz z zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni. Warto pamiętać o terminach. Zbyt późne złożenie dokumentów może bowiem skutkować utratą świadczenia za dany miesiąc.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2018 r.

Od 1 września do 30 listopada 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania na emeryturze i rencie. Sprawdź szczegóły.

Kwoty przychodu zmniejszające wysokość emerytur i rent od 1 września 2018 r.

ZUS podał informację w sprawie kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty od 1 września 2018 r. Ile wynoszą?

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Co się zmieni?

Działalność nierejestrowana – zasady prowadzenia i opodatkowania

W ramach pakietu ustaw składających się na „Konstytucję biznesu” od 30 kwietnia 2018 r. funkcjonuje tzw. działalność nierejestrowana, zwana inaczej działalnością nierejestrową czy działalnością na próbę. Polega ona na tym, że osoba fizyczna nieprowadząca do tej pory działalności gospodarczej, ma możliwość jej prowadzenia bez większych formalności, do momentu przekroczenia określonego progu przychodów. Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie płaci ZUS, zobowiązana jest jednak do odprowadzania podatku dochodowego.

Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą

Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy w okresie od 18 do 29 czerwca 2018 r. Osoba ta jest zatrudniona na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy. 29 czerwca zostało mu wypłacone wynagrodzenie, w tym urlopowe. Na początku lipca br., a więc już po urlopie, pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na ostatni tydzień czerwca - od 25 do 29 (5 dni). Jak rozliczyć czerwiec w dokumentach ZUS? Czy pracodawca musi skorygować wynagrodzenie za pracę i wypłacić wynagrodzenie chorobowe? Czy w tej sytuacji urlop mógł dalej trwać, mimo choroby? Pracownik zarabia 3000 zł miesięcznie oraz otrzymuje zmienną premię miesięczną stanowiącą odpowiedni procent wynagrodzenia za pracę.

Składki ZUS uzależnione od przychodu już od 2019 r.

Niektórzy przedsiębiorcy już od początku 2019 roku będą mogli opłacać składki ZUS w zależności od uzyskiwanego przychodu. Takie rozwiązanie będzie dostępne tylko dla osób opłacających tzw. „duży ZUS”. Oprócz osób będących na „małym ZUS” ustawodawca wskazał także innych przedsiębiorców, których nie obejmie to rozwiązanie.

Jak przejść z małego na duży ZUS?

Od 2019 roku składki dla drobnych przedsiębiorców ulegną jednak zmniejszeniu proporcjonalnie do przychodu. Po zmianie przepisów, przedsiębiorca będzie musiał dokonać niezbędnych formalności by przejść z małego na pełny ZUS.

Elektronizacja akt pracowniczych od 2019 r. - obowiązki pracodawcy

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi pracodawca będzie mógł decydować w jakiej formie chce przechowywać dokumentację pracowniczą – papierowo, czy elektronicznie. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

REKLAMA