REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zasiłek pogrzebowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do końca ferii [AUDIO]

Do 17 stycznia ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także podczas ferii, czyli w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.

Uwaga przedsiębiorcy! Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS [AUDIO]

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Posłuży do tego krótki formularz, który będzie można wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Umowa o dzieło - zgłoszenie ZUS 2021

Umowa o dzieło od 1 stycznia 2021 r. podlega obowiązkowi zgłoszenia do ZUS. Kto zgłasza dzieło do ZUS? Jak poinformować ZUS o zawartych umowach o dzieło? Jakich umów nie trzeba zgłaszać? Jaki druk i jakie dane należy przekazać? Kiedy dokonać zgłoszenia?

Od 30 grudnia można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

Kolejne zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe – to wsparcie z ZUS kierowane do branż wymienionych w tarczy antykryzysowej 6.0. O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować od 30 grudnia.

REKLAMA

Wnioski ZUS z Tarczy 6.0 - terminy

Tarcza 6.0 przewiduje wsparcie z ZUS w postaci zwolnienia ze składek i postojowego. Aby je otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek. Kiedy można składać wnioski? Poznaj terminy.

Wyższa emerytura rocznika 1953

Rocznik 1953 może mieć ponownie przeliczoną emeryturę na korzystniejszych niż dotychczas zasadach. Chodzi o osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Jeśli osoby te mają już przyznaną emeryturę powszechną, ZUS z urzędu przeliczy jej wysokość. Kogo i jakich emerytur dotyczy ta procedura?

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe - warunki, druk

Dodatkowe świadczenie postojowe z Tarczy 6.0 może być przyznane także jednorazowo dla określonych kodów PKD. Jakie warunki należy spełnić? Na jakim druku składa się wniosek?

Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych - jaki druk?

Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych dotyczy tylko określonych w Tarczy 6.0 kodów PKD. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dodatkowe postojowe po raz pierwszy, a jakie po raz kolejny? Ile wynosi to świadczenie? Na jakim druku złożyć wniosek?

REKLAMA

Tarcza 6.0 - dla kogo (PKD), od kiedy wnioski

Tarcza 6.0 przewiduje m.in. wsparcie z ZUS w postaci postojowego, dodatkowego postojowego i zwolnienia ze składek. Dla kogo zaplanowano te rozwiązania? Jakie kody PKD obowiązują? Jak i od kiedy składać wnioski?

Dodatkowe postojowe dla hoteli, turystyki i sportu. Sprawdź jak otrzymać [AUDIO]

Postojowe dla hoteli, organizatorów turystyki i obiektów sportowych - przedsiębiorcy z tych branż mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe.

500 plus dla nauczycieli - zwolnienie z podatku i ZUS

500+ dla nauczycieli szkoła musi musi wypłacić do 31 grudnia 2020 r. Czy tego typu wsparcie jest dochodem nauczyciela w rozumieniu PIT i czy powinno być zwolnione ze składek? Jakie konto w ewidencji zastosować?

Dodatkowe postojowe - dla kogo?

Dodatkowe postojowe w Tarczy 6.0 (Tarcza branżowa) zostało przewidziane dla kolejnych branż. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Jakie warunki należy spełnić? Ile wynosi wsparcie?

Zawieszenie działalności gospodarczej - co warto wiedzieć?

Zawieszenie działalności gospodarczej to zagwarantowana prawnie możliwość okresowego przerwania prowadzonego przez przedsiębiorcę biznesu. Kto może zawiesić działalność gospodarczą? Jak zawiesić działalność jednoosobową, a jak działalność spółki cywilnej? Co wolno przedsiębiorcy w trakcie zawieszenia działalności? Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS i VAT.

Świadczenie postojowe. Jak wykazać, że sytuacja firmy nie poprawiła się?

Świadczenie postojowe dla firm jest jedną z form wsparcia dla firm poszkodowanych przez COVID-19. Aby je otrzymać przedsiębiorca musi wykazać, że sytuacja firmy nie uległa poprawie.

Tarcza Antykryzysowa 6.0 do znowelizowania? Posłowie pomylili daty

Tarcza Antykryzysowa 6.0 została opublikowana w dniu 15 grudnia 2020 r. w Dzienniku Ustaw. Zawiera ona nie tylko nowe przepisy pomocowe, ale także nowelizuje dotychczas obowiązujących rozwiązań. Między innymi poszerza katalog przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia z ZUS za miesiące od lipca do września 2020 roku, ale tylko teoretycznie – termin na złożenie wniosku według ustawy mija bowiem… 30 listopada bieżącego roku.

Wypłata emerytur i rent w grudniu 2020 r.

Wypłata emerytur w grudniu 2020 r. odbędzie się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Dotyczy to także rencistów. ZUS przyzna wcześniej świadczenie osobom, które otrzymują je 25. dnia miesiąca. Kiedy najpóźniej pieniądze trafią do emerytów i rencistów?

Tarcza 6.0. Jak otrzymać zwolenienie ze składek ZUS za listopad? [AUDIO]

Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z form wsparcia dla firm w ramach tarczy 6.0. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Płatnik zasiłków 2021

Płatnik zasiłków w 2021 r. to albo ZUS albo pracodawca, jeśli na dzień 30 listopada 2020 r. do ubezpieczenia społecznego zgłosi minimum 21 osób. Wówczas to pracodawca przejmuje obowiązek wypłaty zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich, wyrównawczych i świadczeń rehabilitacyjnych. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych? Ile wynosi wynagrodzenie dla płatnika zasiłków?

Składki ZUS w 2021 r. - mały ZUS plus

Składki ZUS na 2021 r. zostały już podane. Jaka jest najniższa podstawa wymiaru składek i kwot składek na ubezpieczenie społeczne od stycznia do grudnia przyszłego roku? ZUS podaje dane także dla pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności oraz dla mały ZUS plus.

Ulga na start – co warto wiedzieć?

Ulga na start to rozwiązane dla początkujących przedsiębiorców, dające możliwość zmniejszenia kosztów biznesu w pierwszych miesiącach działalności. Co to ulga na start? Kto może skorzystać i na czym polega? Jak zgłosić ulgę na start? Jak wypełnić ZUS ZZA i DRA? Co po zakończeniu ulgi na start?

Dodatkowe postojowe i zwolenienie z ZUS dla turystyki

Dodatkowe postojowe, zwolnienie z ZUS dla turystyki przewiduje tarcza branżowa dla branży turystycznej. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać wsparcie.

Wynagrodzenie chorobowe medyków na kwarantannie i izolacji

Wynagrodzenie chorobowe medyków i strażaków za czas kwarantanny lub izolacji wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Kto jeszcze może otrzymać pełne chorobowe? Od 29 listopada 2020 r. na 100% zasiłku mogą liczyć również osoby zatrudnione w pomocy społecznej. Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty wyższego zasiłku z ZUS?

Oświadczenie do chorobowego dla medyków (wzór)

Oświadczenie do chorobowego dla medyków i strażaków to dokument, który należy przedstawić ZUS w celu uzyskania pełnego zasiłku za czas niezdolności do pracy. Pobierz wzór oświadczenia.

Wnioski ZUS - zmiany od 31 grudnia 2020 r.

Wnioski ZUS dostępne na PUE czekają zmiany. Od 31 grudnia 2020 r. będą obowiązywały nowe formularze. Ważne, że niektóre z nich zmienią nazwy i symbole. Inne zostaną uproszczone albo kilka zastąpi jeden wspólny wniosek. ZUS udostępnia listę symboli druków dotychczasowych i ich nowych odpowiedników oraz wzory formularzy ze schematem XSD.

Firmy mogą składać wnioski do ZUS o odroczenie terminu płatności

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek mogą złożyć przedsiębiorcy dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Wigilia 24 grudnia 2020 r. - dzień wolny od pracy w ZUS

Wigilia 24 grudnia 2020 r. to dzień wolny od pracy w ZUS. Jest to wolne za święto 26 grudnia, które wypada w tym roku w sobotę. W tym dniu sale obsługi klientów będą zamknięte. Można korzystać z PUE ZUS i dzwonić na infolinię w związku z Polskim Bonem Turystycznym.

Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Zasiłek pogrzebowy ze wzrostem liczby wypłat w porównaniu do ubiegłego roku - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie mazowieckim liczba zasiłków wzrosła o 10%. Jednocześnie ZUS ogranicza formalności niezbędne do uzyskania świadczenia. Ile obecnie wynosi zasiłek pogrzebowy? Czy kwota jest uzależniona od kosztów pogrzebu?

Ostatni dzień na wnioski o zwolnienie ZUS z tarczy 5.0!

Wnioski o zwolnienie ZUS z tarczy 5.0 można składać tylko do 30 listopada! Dziś jest więc ostatni dzień na ubieganie się umorzenie składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Kto może składać wniosek? Jakie warunki należy spełnić? Jakie składki zostaną umorzone?

ZUS: ponad 36 tysięcy śląskich firm ma długi

Właściciele firm, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach w płaceniu składek. Płatnicy, którzy nie mają PUE dostaną informację tradycyjnie pocztą. ZUS przypomina w niej o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności, przy przejściowych trudnościach finansowych.

Jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe?

Wniosek o dodatkowe postojowe (druk RSP-DD) można złożyć tylko elektronicznie na PUE ZUS. ZUS udostępnia instrukcję, jak zrobić to krok po kroku. Jak wypełnić i podpisać wniosek RSP-DD?

Zwolnienie ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej a wynagrodzenie pracownika

Samorządowa jednostka budżetowa skorzystała ze zwolnienia opłacania składek za pracowników za okres od marca do maja 2020 r. Czy skoro pomoc dotyczy części opłacanych składek z wynagrodzenia pracowników, to czy należy skorygować listy płac za miesiące marzec, kwiecień, maj 2020 r. i zwrócić pracownikom nadpłacone składki ZUS (emerytalną, rentową, chorobową, zdrowotną)?

ZUS poinformuje przedsiębiorcę o zadłużeniu

Płatnicy składek z kontem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS otrzymują już informacje o swoich ewentualnych zaległościach składkowych. Dotyczy to ok. 400 tys. podmiotów w całej Polsce. Zawiadomienie wskazuje możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności.

Płatnicy zgłoszą umowy o dzieło na formularzu RUD

RUD – zgłoszenie umowy o dzieło, to nowy dokument ubezpieczeniowy, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. Zgłoszenie na formularzu RUD umożliwi m.in. prowadzenie przez ZUS ewidencji, zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy.

Zadłużenie w ZUS - sposoby spłaty

Zadłużenie w ZUS można sprawdzić na PUE ZUS. Płatnik może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty lub odstąpienie od naliczania odsetek za 2020 r. Jakie są sposoby spłaty zadłużenia?

ZUS: jak telefonicznie umówić wizytę z ekspertem

Od niedawna można umówić się na wizytę nie tylko poprzez PUE, ale także telefonicznie. To rozwiązanie przygotowane szczególnie dla tych osób, które nie mają założonego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

Izolacja a praca zdalna

Izolacja domowa polega na odosobnieniu osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Czy osoby przebywające na izolacji mogą wykonywać pracę zdalną? Jak wypowiada się w tej kwestii ZUS i PIP? Co z pracą na kwarantannie? Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty świadczeń chorobowych domowników osób zakażonych koronawirusem?

5 tyś. dotacji dla firmy i zwolnienie z ZUS - rusza tarcza branżowa

Tarcza branżowa to nowe rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pakiet ma pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami II fali pandemii.

E-wizyta w ZUS. Kto może z niej skorzystać?

Pilotaż e-wizyt w ZUS ruszył 19 października, a w całej Polsce można je umówić od 4 listopada. Na taką formę kontaktu decyduje się coraz więcej osób fizycznych i przedsiębiorców.

Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS

Zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 można otrzymać zarówno w ZUS jak i KRUS. Pobierz druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS i oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy można pobierać zasiłek? Ile wynosi?

Zadłużenie w ZUS i formy spłaty - informacja dla płatników

Zadłużenie w ZUS należy opłacić do 30 listopada 2020 r. wraz z odsetkami. Jak obliczyć odsetki? Jakie są dostępne formy spłaty długu? Czy można rozłożyć go na raty? ZUS przesyła w tym temacie informacje do płatników składek.

Bezpłatne szkolenie "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?"

Ulgi ZUS są dużym ułatwieniem dla osób zakładających firmy. ZUS zaprasza więc na bezpłatne szkolenie: "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?", które odbędzie się online dnia 23 listopada 2020 r. Zarejestruj się!

Jak załatwić coś w ZUS przez wideo?

E-wizyty w ZUS są coraz popularniejsze. Co można załatwić podczas rozmowy wideo z ekspertem? Czy ważny jest wybór konkretnej placówki?

Bony 560 zł na posiłki dla pracowników

Bony na posiłki dla pracowników to pomysł na wsparcie branży gastronomicznej. Bony byłyby zwolnione z PIT i ZUS. Ich wysokość proponuje się na poziomie 560 zł miesięcznie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w 3 przypadkach wywołanych epidemią COVID-19 - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka ,klubu dziecięcego; brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego; brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce edukacyjno-wychowawczej z powodu jej ograniczonego funkcjonowania. Co zmieniło się od 9 listopada?

Pracownik na kwarantannie i wypłata zasiłku - informacje dla pracodawcy

Pracodawca znajdzie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub są objęci izolacją. Dane te są potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego.

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Refundacja składek ZUS i KRUS - poradnik

Refundacja składek ZUS przewidziana jest dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, a refundacja z KRUS dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników. Jaki jest termin składania wniosku Wn-U-G i Wn-U-A? Jak je uzupełnić? Przeczytaj poradnik.

ZUS: raty i odroczenie terminu płatności dla firm

Odroczenie terminu płatności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz rozłożenie płatności na raty – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - dokumenty

Dokumenty do zasiłku opiekuńczego składa się u pracodawcy. Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą wniosek i druk Z-3b lub ZAS-53 składają do ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko wymaga potwierdzenia ubezpieczenia chorobowego. Pracodawca, który otrzymał wniosek o zasiłek od pracownika, ma obowiązek dołączyć do niego załącznik Z-3.

ZUS od wszystkich umów zleceń

Rząd wraca do pomysłu wprowadzenia oskładkowania umów zleceń, które według obecnych przepisów nie są objęte składkami ZUS ze względu na tzw. zbieg tytułów do ubezpieczenia. Obecnie, jeżeli podatnik uzyskuje dochody z kilku umów zleceń, część z nich może nie być obligatoryjnie oskładkowana.

REKLAMA