REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

System emerytalny - waloryzacja i stopa zwrotu

Składki emerytalne zewidencjonowane w ZUS – aby nie traciły na wartości w czasie – podlegają waloryzacji. W OFE składki te są powiększane o zyski z inwestycji lub pomniejszane o poniesione straty.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku chorobowego?

Ile osób decyduje się na pozostanie w OFE?

Członkowie OFE mogą wybrać, czy część ich składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do II filaru, czy trafiać na specjalne subkonto w ZUS. Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć do końca lipca. Przez pierwszy miesiąc, z możliwości składania deklaracji o pozostaniu w OFE skorzystało 56 tys. osób.

Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Płatnik nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego nawet wtedy, gdy zawiera ono błędy, ponieważ jest to dokument usprawiedliwiający nieobecność w pracy. W przypadku błędów w druku ZUS ZLA płatnik musi zwrócić się bezpośrednio lub za pośrednictwem ubezpieczonego do lekarza o stosowną korektę informacji zawartej w zwolnieniu.

REKLAMA

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

Powołanie do zarządu bez składek ZUS

Powołanie do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi oddzielnej podstawy objęcia ubezpieczeniem społecznym. Nie istnieje zatem obowiązek uiszczania z tego tytułu składek ZUS.

Umowa zlecenia - składki po zmianach

Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń apeluje o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy. Dąży także do wprowadzenia rocznego zamiast miesięcznego limitu składek odprowadzanych od umów zleceń. Jakie zmiany

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis

Przedsiębiorcy apelują o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń oraz o miesięczne limity składek. Szybsze wprowadzenie zmian spowoduje, że przedsiębiorcy znajdą się w pułapce, jeżeli realizują długoterminowe kontrakty.

REKLAMA

Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Obowiązek zapłaty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywa na pracodawcy także wtedy, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i otrzymujący wynagrodzenie równe lub większe od minimalnego prowadzi działalność gospodarczą. Pozapracownicze tytuły ubezpieczeń mają wówczas charakter dobrowolny.

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do 30 kwietnia

Dokumenty rozliczeniowe ZUS powinny zostać sprawdzone przez płatnika nie później niż do 30 kwietnia. Jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych bądź rozliczeniowych płatnik wykryje błędy, jest zobowiązany do ich skorygowania.

OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Urzędy pracy już wkrótce dzięki przeprowadzanej reformie będą mogły zaproponować przedsiębiorcom nowe formy pomocy, zachęcające do zatrudniania osób bezrobotnych zarówno mających podjąć ją pracę po raz pierwszy jak i dla osób powyżej 50 roku życia.

Czy z PIT-40A trzeba składać zeznanie roczne?

Emeryci bądź renciści, którzy otrzymują z ZUS-u PIT-40A nie muszą składać zeznania rocznego. Osoby, które chcą rozliczyć się z małżonkiem i odliczyć od podatku np. ulgę na Internet stanowią wyjątek i muszą rozliczyć się z fiskusem.

Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, które skutkuje urazem pracownika i następuje w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, wówczas pracownik może liczyć na szczególne świadczenia. W jaki sposób uzyskać te świadczenia i w jakiej wysokości? Jaka jest procedura powypadkowa?

Ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2014 r.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r., dlatego należy ją zastosować do składek należnych za kwiecień.

Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE

Wejście w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych nakłada na ubezpieczonych obowiązki. Jakie oświadczenia i wnioski związane z reformą OFE będą kierowane do ZUS?

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.

Składki od umów zleceń - projekt zmian

Z projektu zmian w oskładkowaniu umów zleceń, nad którym trwają prace w Sejmie, wynika, że nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim osób wykonujących pracę na podstawie kilku umów cywilnoprawnych oraz prowadzących pozarolniczą działalność w zbiegu ze zleceniem. Partnerzy społeczni w opinii do projektu przedstawiają swoje obawy, a opinia publiczna odbiera projekt jako fiskalny kuraż dla budżetu.

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników? - cz. II

Zatrudniając nowych pracowników pracodawca zobowiązany jest do dokonania określonych czynności, m.in. sprawdzenia informacji o kandydacie czy aktualnych badań lekarskich. Jakie są konsekwencje ich niedopełnienia?

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

Decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u możemy podjąć w okresie czterech miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji skutkował będzie przekazaniem środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów decyzja ZUS czy OFE ma niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.

ZUS czy OFE?

Wybór między ZUS i OFE pracownicy mają do 31 lipca 2014 r. Wyboru dokonamy składając odpowiednie oświadczenie.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

W związku z reformą emerytalną, osoby, które nadal chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Termin na złożenie takiego zaświadczenia upływa 31 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE - deklaracja do 31 lipca 2014 r.

Co wybrać - ZUS czy OFE? Każdy ubezpieczony powinien złożyć deklarację do 31 lipca 2014 r. Jak złożyć zgodę na odprowadzanie składki emerytalnej do OFE?

ZUS czy OFE – co wybrać?

Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie OFE mają możliwość wyboru, czy chcą, aby w dalszym ciągu część składki emerytalnej była przekazywana do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji członkowie OFE mają czas do końca lipca.

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

Na wybór pomiędzy ZUS a OFE mamy czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jest to pierwsze tzw. okienko transferowe, w którym możemy wybrać, czy chcemy pozostać w OFE, czy zmienić fundusz, czy korzystać tylko z ZUS. Na wybór – ZUS czy OFE mamy więc 4 miesiące.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Renta z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku

Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana jest w drodze wyjątku. Uszczelnienie systemu oraz dokładna weryfikacja osób ubiegających się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowały zmniejszenie liczby rencistów do nieco ponad miliona. Kontrola przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy doprowadziła do sytuacji, w której świadczenie rentowe trafia do osób rzeczywiście wymagających wsparcia. Przyznawane jest więc w drodze wyjątku.

Zmiany w oskładkowaniu umów zleceń

Rząd chce wprowadzić projekt zmian w oskładkowaniu umów zleceń. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników co wpłynie znacząco na rozwój rynku pracy. Nowelizacja budzi jednak wiele wątpliwości. Nie wszyscy pracodawcy i właściciele firm mają odpowiednią wiedzę w jaki sposób odprowadzać składki do ZUS.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Współmałżonek pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudniony przez drugiego ze współmałżonków na podstawie odpłatnej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Tak wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 marca 2014 r.

Zmiana kodów tytułów ubezpieczeń od 1 kwietnia 2014 r.

Z początkiem kwietnia 2014 r. zaczynają obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia. Wprowadzenie nowych kodów związane jest z koniecznością weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie określi ZUS, to płatnicy składek sami muszą ustalić jej wysokość na kolejny rok składkowy. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest obecnie na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca następnego roku.

Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wymiarze 33 dni w roku. Podstawą wymiary wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby.

Reforma systemu emerytalnego – wady i zalety

Niedawno przeprowadzona reforma systemu emerytalnego wprowadziła istotne zmiany w gromadzeniu środków finansowych przeznaczonych na pokrycie przyszłych emerytur. Część środków gromadzona jest w OFE, a część w ZUS. Jakie są wady i zalety polskiego systemu emerytalnego?

Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Jeśli okres dobrowolnego objęcia tymi ubezpieczeniami będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Składki ZUS od umów zleceń

Umowy zlecenia mają być obłożone składkami emerytalnymi i rentowymi od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Praca zarobkowa na zwolnieniu lekarskim - orzecznictwo

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać pracy zarobkowej. Praca zarobkowa na zwolnieniu lekarskim powoduje utratę zasiłku chorobowego. Jak wygląda orzecznictwo sądów dotyczące pracy na zwolnieniu lekarskim?

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Jakie są zasady i tryb przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Warunki umorzenia należności zaległych ZUS

Przedsiębiorca, który ma długi wobec ZUS, może starać się o umorzenie należności zaległych ZUS. Jakie są warunki umorzenia należności zaległych do ZUS?

Warunki przyznania ulgi w spłacie należności do ZUS

Przedsiębiorca, który zalega z płatnościami wobec ZUS, a jednocześnie nie zatrudnia pracowników, może starać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek. Jakie są warunki przyznania ulgi w spłacie należności do ZUS?

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, który zalega z płatnościami wobec ZUS, może ubiegać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek. W jaki sposób złożyć wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS.

Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania” 18-19 marca 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 marca 2014 r.

Abolicja składek ZUS

ZUS przedstawił informacje określające warunki umorzenia należności z tytułu nieterminowego opłacania składek. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie są w stanie opłacić zaległych składek mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty.

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku?

Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Obowiązkiem płatnika zasiłków jest ustalanie okresu zasiłkowego. Konsekwencją złego obliczenia okresu zasiłkowego może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego, co będzie skutkować nadpłatą świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca nadpłatę zasiłku musi pokryć z własnych środków.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych

Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Praca na zasiłku chorobowym przyczyną utraty zasiłku - wyrok TK

Praca ubezpieczonego przebywającego na zasiłku chorobowym jest dopuszczalna. Jednak wykonywanie pracy zarobkowej podczas niezdolności do pracy za wynagrodzeniem przekraczającym minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę stanowi przyczynę utraty zasiłku. Zdaniem TK przepis jest zgodny z konstytucją.

Budżet państwa opłaci składkę emerytalną podczas sprawowania opieki nad dzieckiem

W przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem we wszystkich grupach zawodowych, budżet państwa opłaci składkę emerytalną. Takie zmiany zostały wprowadzone 1 września 2013 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Umowa zlecenia – oskładkowanie

Umowa zlecenia to jedna z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, mianowicie w oskładkowaniu umów zlecenia, które mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. Założeniem projektu jest pełne oskładkowanie umowy zlecenia.

REKLAMA