REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców oraz płatników składek na bezpłatne szkolenia. Szkolenia dotyczą tematyki błędów w dokumentach rozliczeniowych i płatniczych a także organizacji i metodyki szkolenia w zakresie bhp.

Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

REKLAMA

Góry Świętokrzyskie: Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy


Jednym z bardziej atrakcyjnych okazów przyrody w województwie świętokrzyskim jest Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Podczas wycieczki objazdowej samochodem po Wyżynie Małopolskiej jest to jeden z atrakcyjniejszych punktów programu.

Przebieg czynności kontrolnych - uprawnienia inspektora kontroli ZUS

Prowadząc postępowanie, inspektor kontroli ZUS dysponuje szerokim, zakresem uprawnień. Sprawdzając prawidłowość rozliczeń płatnika, może badać całą związaną z zakresem kontroli dokumentację finansową, księgową, płacową, osobową. Ma również prawo przesłuchiwać płatnika oraz świadków, a jeżeli przedsiębiorca zalega w płatnościach z tytułu składek – dokonywać oględzin składników majątku dla potrzeb postępowania egzekucyjnego.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.

REKLAMA

Jak jeździć podczas mgły?

Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.

Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Czy odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych mocno różni się od odwołań? Czy wiesz, że istnieją jednak pewne odrębności? Wyjaśnienie tej kwestii na pewno przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty sprawy i pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować niepotrzebnym przedłużaniem postępowania.

Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Pracownik przedsiębiorcy może być stroną w postępowaniu w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy wiesz jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego? Jaki sąd będzie właściwy? W jakich sprawach właściwy będzie sąd rejonowy? Czy wiesz, że niekiedy organ sam może zmienić swoją decyzję.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców i płatników składek na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. tematykę ubezpieczeń społecznych, obsługi programu Płatnik, a także wypadki przy pracy i choroby zawodowe.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

W piątek trzeci atak zimy

Dziś opady śniegu spodziewane są na południu i wschodzie kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że obecnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a nawierzchnia większości z nich jest czarna. Utrudnienia czekają kierowców na Śląsku i Dolnym Śląsku, ponieważ doszło tam do wypadków.

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Kapitał początkowy a emerytura według nowych zasad

Pojęcie kapitał początkowy wprowadziły przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy uwzględniany jest przy obliczaniu wysokości emerytury ustalanej na nowych, zreformowanych zasadach.

Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne, którzy są obowiązani do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych oraz ich korekt w postaci elektronicznej – za pomocą programu „Płatnik” lub innego programu interfejsowego spełniającego warunki opublikowane na stronach internetowych ZUS – muszą te dokumenty opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Co warto mieć w apteczce?

Zakres wyposażenia apteczki samochodowej jest uzależniony od jej producenta. Warto zatem zwrócić uwagę czy posiada najważniejsze elementy.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kandydaci na kierowców przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy mogą zostać ukarani mandatem. Jazdy samochodem zwanym popularnie „L” mogą rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych.

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Kiedy opona nadaje się do wymiany?

Są dwa czynniki mające wpływ na podjęcie decyzji o wymianie opon na nowe. Pierwszy z nich to trwałość określana przez producenta. Drugim czynnikiem jest poziom zużycia bieżnika związany z jego głębokością.

Kiedy oponę zastąpić nową?

O podjęciu decyzji o wymianie opony na nową wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym jest fizyczny poziom zużycia opony oceniany na przykład głębokością bieżnika. Drugim - trwałość określana przez producenta.

Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Podpisaliśmy umowę o pracę 10 listopada 2010 r. z datą rozpoczęcia pracy 12 listopada br. Od jakiej daty należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.

Podstawowe informacje dotyczące składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. nastąpiły zmiany w zasadach ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanego także ubezpieczeniem wypadkowym. W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2006 r. stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy ustalali samodzielnie wszyscy płatnicy składek.

Okresy składkowe i ich dokumentowanie - porada

Okresy składkowe to przede wszystkim okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a także inne ustalone przepisami okresy, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

Jak dokumentować podstawy wymiaru kapitału początkowego?

Do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmowane jest to wynagrodzenie (dochód), które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r., a także osiągane uposażenie – w przypadku b. żołnierzy i funkcjonariuszy.

Dwie kary za niepłacenie składek do ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Komu pracodawca może udostępnić dokumentację płacową pracownika

Tylko kontrolerzy PIP, ZUS, urzędów skarbowych czy przedstawiciele sądów i prokuratury mają prawo wglądu do dokumentacji płacowej pracownika bez jego zgody.

Jak zachować się dojeżdżając do miejsca wypadku?

Często do zdarzeń drogowych dochodzi w sytuacji, gdy przejeżdżamy obok miejsca, w którym zdarzył się wypadek. Nasza koncentracja zostaje wówczas zaburzona, ponieważ interesujemy się tym co się stało, zamiast skupić uwagę na tym co przed nami.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

REKLAMA