REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Ubezpieczenie emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość i podstawa wymiaru emerytury na dotychczasowych zasadach

Wysokość emerytury ustalanej według dotychczasowych zasad uzależniona jest od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz kwoty bazowej, obowiązującej w dacie powstania prawa do świadczenia.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - praca w szczególnych warunkach

Nauczyciel ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie przepisów art. 32 i 46 ustawy emerytalnej, w związku z przepisami § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Warunki otrzymania wcześniejszej emerytury dla nauczyciela akademickiego

Nauczyciel akademicki w celu otrzymania wcześniejszej emerytury musi spełnić warunki uregulowane w art. 267 Ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Wysokość emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Warto również zaznaczyć, że kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

REKLAMA

Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy

Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, Prezes Zakładu wykonuje za pośrednictwem naczelnego lekarza Zakładu.

Niestawiennictwo osoby a wydanie orzeczenie o przyznaniu renty

Niestawiennictwo osoby na badaniu lub obserwacji (bez usprawiedliwionej przyczyny) powoduje wyznaczenie nowego terminu. Kolejne niestawiennictwo skutkuje odstąpieniem od postępowania w sprawie przyznania renty.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura kolejowa

Pracownikami kolejowymi w rozumieniu ustawy o emeryturach są osoby pozostające w stosunku pracy, w jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe, z wyłączeniem biur projektów kolejowych oraz innych jednostkach (komórkach) organizacyjnych, których pracownicy byli objęci dotychczasowymi przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin.

Emerytura dla ubezpieczonych, urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określają warunki, jakie musi spełnić osoba urodzona przed 1 stycznia 1949r. aby mogła uzyskać prawo do emerytury.

REKLAMA

Jakie są warunki uzyskania emerytury mieszanej?

Emeryturę mieszaną ustala się częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Otrzymać ją mogą osoby urodzone po 1948 roku, które wiek emerytalny osiągną w latach 2009–2013.

Wysokość renty

Jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, osobie przysługuje renta stała, zaś w przypadku gdy niezdolność do pracy jest określona ubezpieczonemu przysługuje renta okresowa.

Emerytura z urzędu dla osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy

Emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy mogą otrzymać wyłącznie osoby pobierający rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy.

Kiedy przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Czy można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Kontynuowanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba utraciła dotychczasowy tytuł do ubezpieczeń i nie ma żadnych innych tytułów do ich objęcia.

Elektroniczny Urząd Podawczy ZUS

ZUS uruchomił nową wersję Elektronicznego Urzędu Podawczego (EUP). Dzięki nowym rozwiązaniom serwis będzie łatwiejszy w obsłudze i umożliwi załatwianie większej niż dotychczas liczby spraw.

Jak założyć własną firmę?

Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Jeżeli chcesz założyć firmę, nie wystarczy, że wiesz co chcesz robić. Musisz mieć jeszcze pewność, że wiesz jak. Oczywiście zacząć trzeba od oceny szans rynkowych nowej firmy na rynku. Ale gdy widzisz dla siebie miejsce na rynku, trzeba tą wymarzoną firmę powołać do życia. Jak to zrobić? Przeczytaj.

Czy będzie zmiana przepisów o emeryturach kapitałowych

Szef doradców premiera, Michał Boni, postuluje odrzucenie założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych przygotowanych przez resort pracy. Zaznaczył jednak, że jest gotów do dyskusji na ten temat.

Przychody zwolnione z opłacania składek

Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Ustawa o emeryturach pomostowych określa m.in. warunki nabywania i utraty prawa do emerytur i rekompensat przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura górnicza na starych zasadach

Możliwość przejścia na emeryturę górniczą zagwarantowano na zasadach określonych w Ustawie o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r., jeżeli wymagane warunki zostaną spełnione nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Czym jest Funduszu Emerytur Pomostowych?

Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) jest państwowym funduszem celowym, powołanym w celu finansowania emerytur pomostowych. Dysponentem tego funduszu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Fundusze emerytalne - nowelizacja przepisów

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Dostosowują one polskie przepisy do unijnej dyrektywy ws. działalności pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad tymi instytucjami.

Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego

Pracownik, który ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem nie mógł przyjść do pracy, może starać się o zasiłek opiekuńczy. Taka sytuacja miała miejsce z powodu ostatniej powodzi, która spowodowała zamknięcie niektórych żłobków, przedszkoli i szkół. O zasiłek można się też starać, gdy dziecko zachorowało i wymaga osobistej opieki. Ustalenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego często okazuje się trudne w konkretnych sytuacjach, szczególnie w przypadku pracy zmianowej rodziców lub ich niesformalizowanego związku.

Emerytury - nasze składki zamiast do OFE trafią do ZUS

Resort pracy chce, by przez 2 lata pieniądze gromadzone na emerytury przez osoby należące do ZUS i OFE, nie były przekazywane do Funduszy, lecz na zawsze zostały na kontach tych osób w ZUS - powiedział wiceminister pracy Marek Bucior.

Czy pracodawca, który wypłaci zasiłek mimo braku uprawnień, zostanie ukarany przez ZUS

Przez kilka lat nasza firma zatrudniała około 30 pracowników. W drugim półroczu 2009 r. zatrudnienie znacznie się zmniejszyło. Przez nieuwagę, w 2010 r. wypłaciliśmy zasiłki chorobowe dwóm pracownikom, mimo że w tym roku nie jesteśmy już uprawnieni do wypłaty zasiłków. Czy mamy ten zasiłek w jakiś sposób zwrócić, dopłacić składki, które potrąciliśmy? Czy grożą nam jakieś kary?

ZUS szkoli pracowników

ZUS rozpoczął cykl szkoleń dla swoich pracowników realizowanych w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje dla pracodawców i osób kierujących pracownikami bezpłatne szkolenia z zakresu bhp.

Zmiany w systemie emerytalnym - nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych

Projekt zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych zakłada, że osoby odchodzące na emeryturę będą mogły wybrać oszczędności z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przeznaczyć je na dowolny cel. Inna propozycja zakłada zmianę podziału składki między ZUS i OFE.

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Kontrola ZUS osób przebywających na zwolnieniu lekarskim

Co dziesiąta osoba, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej przez ZUS od stycznia do czerwca 2010.

Czy można połączyć emeryturę z rentą?

Jednym z sposobów na podwyższenie emerytury może być zbieg emerytury z rentą. Jakkolwiek nie dotyczą wszystkich, to jednak w niektórych przypadkach znacząco zwiększają jej wysokość.

Czy przechodzenie na emeryturę powszechną się opłaca?

Poniżej omówimy sytuacje, kiedy dochodzi do zmiany podstawy naszego świadczenia. Przykładowo można wskazać sytuację przejścia ze wcześniejszej emerytury na emeryturę powszechną, która – wbrew pozorom – również może stanowić podstawę do podwyższenia naszego świadczenia.

Jak dodatkowe zarobki wpływają na wysokość emerytury?

O ile wiele osób wie, że dorabianie do emerytury, ponowne jej obliczanie oraz kompletowanie dokumentów wpływa na jej wysokość, to wciąż znajdziemy osoby zastanawiające się nad wpływem dodatkowych zarobków, a także sytuacji, gdy byli oni uprawnieni do renty lub świadczenia emerytalnego.

Czy dorabianie wpływa na wysokość emerytury?

W poprzednim artykule wskazaliśmy, jak ważne jest skompletowanie i dostarczenie do ZUSu prawidłowych dokumentów potwierdzających nasze zarobki oraz okresy składkowe i nieskładkowe. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące dorabiania na emeryturze.

Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych. Ciągle drożejąca żywność, leki i usługi sprawiają, że emerytom coraz trudniej związać koniec z końcem. W poniższym artykule przedstawimy sposoby na podwyższenie swoich świadczeń, które są rekomendowane także przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS oferuje rehabilitację leczniczą

ZUS oferuje rehabilitację leczniczą. Podstawą do skierowania na rehabilitację jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wystawione przez lekarza orzecznika.

Czy inspektor pracy może mieć wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Na terenie zakładu pracy miało miejsce kilka zdarzeń wypadkowych. Zdaniem inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę, pomimo kosztów poniesionych w wyniku wypadków, jak również sankcji nałożonych na pracodawcę, sytuacja bezpieczeństwa pracy nie uległa znaczącej zmianie, a co za tym idzie – nie spowodowała zmniejszenia liczby zdarzeń wypadkowych na terenie zakładu pracy. Podczas dwóch poprzednich kontroli inspektor pracy stwierdził rażące naruszenia przepisów bhp. Po zakończeniu kontroli poinformował pracodawcę, że złoży wniosek do ZUS o podwyższenie składki wypadkowej. Czy ma prawo tak postąpić i czy pracodawca ma obawiać się podwyższenia składki przez ZUS?

Przychody zleceniobiorców bez składek na ZUS

Od 1 sierpnia 2010 r. od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Emerytury będą chronione przed komornikiem - nowelizacja ustawy

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, w którym chcą zwiększyć z ok. 350 zł do ponad 700 zł kwotę emerytur wolną od egzekucji komorniczej.

Metody odchodzenia od przywilejów emerytalnych

Będziemy musieli szukać ewolucyjnych, spokojnych metod odchodzenia od przywilejów emerytalnych - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że chodzi zarówno o reformę KRUS, jak i systemów mundurowych.

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

Pracodawcy powinni tworzyć programy emerytalne

Oszczędzanie w pracowniczych programach emerytalnych to szansa wyższą emeryturą Polacy mają świadomość tego, że ich przyszła emerytura może być bardzo niska. Mimo to oszczędzanie w III filarze nie jest popularne. Pracodawcy RP uważają, że mogliby ich w tym wesprzeć właśnie pracodawcy tworząc programy emerytalne.

Nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych to zły pomysł

Organizacje zrzeszające pracodawców: Pracodawcy RP i PKPP Lewiatan uważają, że projekt nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, zmniejszający składkę przekazywaną do OFE i zwiększający składkę do ZUS, jest zły i nie rozwiąże problemów systemu emerytalnego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego mogą skorzystać z bezpłatnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nieciekawa prognoza wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego

Rząd przyjął prognozę wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku. W zależności od przyszłej sytuacji gospodarczej prognoza zawiera trzy warianty, we wszystkich występuje deficyt Funduszu.

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe gwarantuje nam świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, możemy liczy nie tylko na zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy rentę, które są wypłacane czasowo. Przepisy przewidują również pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności.

Rząd negatywnie o emeryturach niezależnych od wieku

Rząd zapowiedział, że zwróci się do Sejmu o odrzucenie projektu OPZZ nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zakłada on, że bez względu na wiek kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą, mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Sejm, na rozpoczynającym się dzisiaj, 21 lipca, posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Naszej pracownicy zatrudnionej na 3/5 etatu udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 23 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z jaką podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne należy wykazać pracownicę w dokumencie ZUS RCA za czerwiec br.?

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Zbieg prawa do świadczeń został uregulowany w przepisach rozdziału 3 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

REKLAMA