REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r.

KIBR informuje MZ i ZUS o awariach Płatnika. Żąda przesunięcia terminów rozliczenia nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. 

Posiłki dla pracowników a ZUS i podatek 2023. Bony żywieniowe, karty przedpłacone jako benefit pracowniczy

Jak rozliczać składki ZUS i podatek od żywieniowych benefitów pracowniczych: bonów żywieniowych i kart przedpłaconych? Jak zaksięgować te wydatki?

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

8 maja 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił postępowania konkursowe na prowadzenie rehabilitacji leczniczej.

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest problemem, którego pracownicy nie powinny bagatelizować. Na czym polega? W jaki sposób pracodawca może przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy. Jakie problemy mają pracodawcy?

Kodeks pracy w kwietniu przeszedł prawdziwą rewolucję. Okazuje się, że nie dla wszystkich przedsiębiorców jest ona oczywista. 

ZUS przypomina: przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składkę zdrowotną mogą się ubiegać o zwrot

Do 1 czerwca przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pieniądze ZUS przekaże na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek.

Płyną rozliczenia składek zdrowotnych

Ponad 177 tys. firm już rozliczyło swoje składki za ubiegły rok. Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

Podwyżki, premie i 4-dniowy tydzień pracy najpopularniejszymi benefitami wśród pracowników

Gdyby pracownicy mogli poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to 73 proc. zwróciłoby się o podwyżkę, a 63 proc. o premię finansową – wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Na trzecim miejscu najbardziej oczekiwanych benefitów znalazł się 4-dniowy tydzień pracy – dodano.

REKLAMA

Emerytury. Ile dostaje emeryt-rekordzista

Mieszkaniec województwa śląskiego otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce w wysokości 43,4 tysiąca złotych. Emeryt-rekordzista na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat mając ponad 62-letni staż pracy.

Pierwsze roczne rozliczenie składki zdrowotnej do 22 maja. Uwaga na aktualizację danych! Co z nadpłatą i niedopłatą?

Najpóźniej 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. To pierwsze takie rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Rzecznik ZUS informuje, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z "Płatnika" powinni pamiętać o aktualizacji danych. Kto nie musi rozliczać rocznie składki zdrowotnej?

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. ZUS podał dane za luty

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało w lutym 13,4 tys. osób. Świadczenia te są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość „kompensówki” wyniosła 3018 złotych.

Problemy z programem Płatnik (ZUS DRA, ZUS ZUA) - ZUS wyjaśnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił wyjaśnień odnośnie problemów w trakcie obsługi dokumentów w programie Płatnik dotyczących:
- wysłania deklaracji dla płatników wyrejestrowanych z ubezpieczeń,
- braku możliwości przetworzenia kolejnego dokumentu ZUS ZUA z kodem 05xx,
- sporządzenia dokumentu ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za miesiąc kwiecień 2023 roku dla planików składek, którzy zakończyli działalność w grudniu 2022 roku.

Praca w Konstytucji RP

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja - z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji z 3 maja z 1791 r. Przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej). Konstytucja ta nie odnosiła się w wielu aspektach do pracy ludzkiej, jednak stanowiła ona inspirację do treści aktualnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., (Dz.U. 1997 Nr 78, poz. 483, dalej: Konstytucja), która w wielu aspektach odnosi się do podstawowych wartości demokratycznych, w tym związanych z pracą. 

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas określony

Jaka powinna być przyczyna rozwiązania umowy o pracę na czas określony? Od 26 kwietnia 2023 r istnieje obowiązek podawania przyczyny, tj. powodu uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę nawet jeżeli była ona zawarta tylko na czas określony. Przed nowelizacją przyczynę rozwiązania należało podać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia i w przypadku rozwiązania umowy (i tutaj już każdej) bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli. tzw. dyscyplinarki. Poniżej praktyczne wskazówki.

Czternasta emerytura co roku?

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów trafił do uzgodnień. Nowa ustawa wprowadzi wypłatę tzw. czternastej emerytury na stałe.

Trzynasta emerytura. ZUS listy pisze

Emeryci i renciści dostaną w pierwszych dniach maja list od Zakładu Ubezpieczeń. ZUS poinformuje ich o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji, a także o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury

Komunikat ZUS o rozliczeniu składki zdrowotnej za 2022 r. [1 maja 2023 r.]

ZUS: do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r.

3 maja 2023 r. ograniczenie w dostępie do PUE ZUS i komunikacji elektronicznej z ZUS

ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych 3 maja od godziny 9:00 do godziny 13:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

Zmiany w programie Płatnik - wdrożenie nowej metryki 28 kwietnia 2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 28 kwietnia 2023 r. wieczorem nastąpi wdrożenie nowej metryki dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej w 2023 roku do 22 maja. Uwaga! Są nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA

Zakład Ubezpieczeń społecznych informuje, że do 22 maja 2023 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność musi złożyć dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 r., uwzględniając w nich roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. ZUS przypomina, że obowiązują już nowe wzory ww. dokumentów rozliczeniowych.

Kontynuowanie 500+. Wniosek tylko do 30 kwietnia 2023!

Chcesz kontynuować otrzymywanie świadczenia 500+? Pamiętaj o terminie 30 kwietnia 2023 r. Do tego czasu, czyli do niedzieli, można złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Jak można złożyć wniosek o wypłatę świadczenia 500+? Czy świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy? Świadczenie 500+ a opieka naprzemienna - jak to wygląda?

Podsumowanie sytuacji finansowej FUS za 2022 r.

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. – był to najlepszy wynik od 1999 r.

Prezes ZUS z prestiżową nagrodą „Labor Mobilis”

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas VII Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie otrzymała nagrodę „Labor Mobilis”.

Świadczenie honorowe z ZUS

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat mogą liczyć na dodatkową emeryturę. Jest to świadczenie honorowe wypłacane co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę? Czym jest przedwstępna umowa o pracę? Po co przedwstępna umowa o pracę? Co powoduje uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej? Jaki może być termin zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę?

Czym jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? Czym jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych? Czy ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych stanowi przyczynę do dyscyplinarki? O naruszenie jakich obowiązków chodzi? Ile czasu ma pracodawca na złożenie dyscyplinarki?

Pracownicy neuroróżnorodni, neuroatypowi - kim są i jakie mają potrzeby w miejscu pracy

Oddzielenie wizualne i akustyczne stanowisk pracy, np. dzięki donicom z zielenią, biurko z regulowaną wysokością czy strefy ciszy w miejscu pracy - to pomysły na to, jak zaprojektować biuro na potrzeby osób neuroróżnorodnych - wynika z raportu firmy Skanska i Business Link.

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. – był to najlepszy wynik od 1999 r. – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Koniec z „trzynastkami” - wszystkie już wypłacone

Ponad 640 tysięcy trzynastek wypłacił ZUS Dolnoślązakom. W skali kraju ZUS było ich ponad 8,6 mln. Dodatkowe, wypłacone w tym roku emerytury kosztowały 13,6 mld zł. 

380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, jeśli dodadzą ją w aplikacji mObywatel. To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. –Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Holandia: supermarkety zatrudniają 13-letnie dzieci

Czy wiedziałeś, że w Holandii dzieci już od 13. roku życia mogą legalnie pracować w supermarketach? To zaskakujące dla wielu turystów odwiedzających Niderlandy, którzy widzą młodych pracowników układających towary na półkach sklepowych. Największa sieć supermarketów w kraju, Albert Heijn, zachęca nawet 13- i 14-latków do aplikowania o pracę, oferując elastyczny grafik, który pozwala na łatwe połączenie pracy z nauką. 

Przechodzenie UE do gospodarki neutralnej klimatycznie - skutki dla pracowników. Kto poniesie największe koszty i ciężary transformacji?

Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia w ramach sprawiedliwej transformacji (tzw. Just Transition) omawiają eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Benefity pracownicze

Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

Jak przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty?

Firma Cpl, globalny dostawca innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych oraz ekspert w pozyskiwaniu i rozwoju talentów, udostępniła właśnie whitepaper „The 7 metatrends to find and retain the best talent”. Dokument prezentuje prognozy trendów na najbliższe lata w zakresie pozyskiwania i utrzymywania wewnątrz firm najbardziej utalentowanych pracowników.

Praca zdalna - częste wątpliwości

Pomimo tego, że przepisy pracy zdalnej obowiązują już jakiś czas i dużo się o tym pisze i mówi - pracownicy i pracodawcy wciąż mają wątpliwości i zadają szereg pytań. Poniżej najważniejsze z nich wraz z odpowiedziami.

Czy można rozwiązać umowę o pracę z osobą, która przebywała na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i nie stawiła się do pracy po jego zakończeniu

Zatrudniona u nas na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownica od pewnego czasu przebywała na zwolnieniach lekarskich wystawianych przez psychiatrę. Zwolnienia te wpływały z opóźnieniem. Ostatnie zwolnienie skończyło się 2 tygodnie temu, ale pracownica nie stawiła się do pracy i nie ma z nią kontaktu (nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile). Czy możemy rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?

Czy przysługuje ekwiwalent za używanie przez pracownika prywatnego laptopa do celów służbowych

Jeden z pracowników pracuje na stanowisku tłumacza. Osoba ta nie świadczy pracy ani w formie pracy zdalnej, ani jako telepracownik, ale wykorzystuje w pracy swój prywatny laptop. Z pracownikiem nie wiąże nas pisemna umowa o korzystanie z jego sprzętu i nie ustaliliśmy z nim żadnych warunków dotyczących zwrotu kosztów z tego tytułu. Czy w takiej sytuacji pracownik może domagać się od nas ekwiwalentu za używanie prywatnego komputera do celów służbowych? - pyta Czytelnik ze Szczecina.

Czy pracodawca może żądać informacji o niekaralności z KRK?

Jakie są zasady pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie? Jakie są zasady zatrudniania w Polsce na niektórych stanowiskach w podmiotach sektora finansowego? Czym jest tzw. criminal check?

Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa

Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

ZUS o RODO w administracji

Konferencja „5 lat RODO w administracji” w ZUS.

Bon turystyczny to już historia

Prawie 230 mln zł zostawili rodzice na Dolnym Śląsku płacąc za wypoczynek swoich dzieci bonem turystycznym. Tuż po starcie – program cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy w całym kraju dokonano prawie 365 tys. płatności bonami, na łączną kwotę 240 mln zł.

Rotacja pracowników i quiet quitting – co oznacza dla pracodawców?

Jaki jest polski rynek pracy? Co oznacza dla pracodawców rotacja pracowników i quiet quitting? Czy firmy ponoszą straty przez brak zaangażowania pracowników? Według najnowszego raportu Gallupa, pracownicy, którzy nie są zaangażowani w swoje zadania i mają obniżoną produktywność, kosztują światowy biznes nawet 7,8 biliona USD. To równowartość 11% globalnego PKB.

Objaśnienia ZUS: Jak rozliczyć składkę zdrowotną w maju i czerwcu 2023 r. [Webinarium, PDF]

W czasie webinarium, które odbyło się 17 kwietnia 2023 r. eksperci z centrali ZUS opowiedzieli o obowiązujących przepisach i zasadach dotyczących rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Objaśnienia ZUS: Jak wypełnić dokumenty rozliczeniowe dla składki zdrowotnej w maju i czerwcu 2023 r.

Dokumenty rozliczeniowe - rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r.

Zmiany w KP: Korzyści dla pracowników będą utrudnieniami dla pracodawców?

Zmiany w KP. Wdrażając przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach b2b. 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy

Dofinansowanie z ZUS otrzymają firmy, które złożą najlepsze projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Składka zdrowotna za 2022 r. Jak wypełnić ZUS DRA od 1 maja 2023 r. Przykłady

Rozliczenie roczne podstawy wymiaru i składki zdrowotnej w deklaracji ZUS DRA.

Praca na umowie zlecenie - czy warto?

Choć obowiązującą formą zatrudnienia w polskim prawie jest umowa o pracę, to wiele firm preferuje umowy cywilnoprawne: umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Szczególnie popularna jest ta ostatnia - to opłacalne rozwiązanie dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Czy warto pracować na umowie zlecenie? Jakie są wady oraz zalety tej formy zatrudnienia?

Zwolnienia lekarskie na początku 2023 r. - statystyki ZUS

5,1 mln zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego. 

Do kiedy trzeba rozliczyć składkę zdrowotną w ZUS?

Do 22 maja mają czas osoby, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tej składce trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok.

REKLAMA