REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu przysługuje prawo do "trzynastki"

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa.

Komu przysługuje prawo do "trzynastki"

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa.

Co należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jakie uprawnienia przysługują wtedy pracownikowi?

Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

W 2008 r. zasiłki dla naszych pracowników i zleceniobiorców wypłacał ZUS, ponieważ 30 listopada 2007 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Część osób otrzymała z ZUS również wyrównania zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy wystawiając pracownikom PIT-11 powinniśmy ująć w nim zasiłki wypłacane przez ZUS? Czy ZUS powinien przekazać nam informację o wysokości wypłaconych świadczeń i pobranym podatku?

REKLAMA

Wysokość składek ubezpieczeniowych przedsiębiorcy w 2009 roku

Przedstawiamy informacje uzyskane w ZUS odnośnie wysokości i zasad ustalania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca, podobnie jak inne osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.

Od kiedy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając świadczenie przedemerytalne działa z mocą wsteczną. Ustala bowiem świadczenie od dnia następującego po dniu złożenia wniosku.

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmując działalność muszą mieć świadomość tego, że dodatkowe przychody mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanego przez nich świadczenia. Jeśli zarobią więcej niż określone limity kwotowe, ZUS zmniejszy wypłacane im świadczenie albo je zawiesi w całości.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Od niekorzystnej decyzji ZUS dotyczącej emerytury lub renty przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu. Zakwestionować można odmowę przyznania świadczenia, jak i ustaloną jego wysokość.

Świadczenie przedemerytalne czy mam do niego prawo

Obecnie mam 58,5 lat. Ogółem mój staż pracy wynosi 27 lat, w tym 4 lata urlop wychowawczy. Jestem zatrudniona w zakładzie, w którym pracuję 7 miesięcy na 1/2 etatu. Z dniem 31.08.br nastąpi likwidacja mojego zakładu pracy. Czy w związku z tym mam szansę na uzyskanie jakiegokolwiek świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia.

Które świadczenie przyzna ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje wiele świadczeń emerytalnych i rentowych. Obowiązuje zasada, że osoba uprawniona może pobierać tylko jedno świadczenie wyższe lub wybrane przez siebie. Jak od każdej zasady, od tej także prawo przewiduje wyjątki. Niekiedy uprawniony będzie pobierał więcej niż jedno świadczenie.

Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pozwoleniem na pracę wydanym przez Wojewodę. Posiada Kartę pobytu na czas oznaczony. Czy będzie mu się należała emerytura za czas pracy w Polsce?

Praktyczne aspekty budowania lojalności pracowników

Beata Bukowska. Autorka jest partnerem w firmie Inwenta, certyfikowanym coachem ICC.Katarzyna Gajda. Autorka jest konsultantem ds. PR w firmie Inwenta.Każdy menedżer zarządzający zespołem przyzna, że o wartości firmy decydują pracujący w niej ludzie. Z tej perspektywy ważna wydaje się więc identyfikacja pracowników z firmą, poczucie bycia jej częścią. W końcu jeśli pracują dla nas lojalni pracownicy, nie musimy obawiać się zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, który czasem staje się rynkiem pracodawcy, a czasem wręcz odwrotnie - pracownika.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2009 roku

Minimalne wynagrodzenie wskazuje minimalną kwotę brutto, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi.

Mail do przełożonego

Jak powinno redagować się maile do swojego przełożonego? Czy mogą mieć one formę mniej formalną?

Jak wykorzystać kryzys i nie zwalniać ludzi

Redukcja zatrudnienia to często jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. I mimo że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci.

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi

Prawo do przerwy jest uprawnieniem pracowniczym. Przysługuje ono pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą. Kodeks pracy przewiduje pewne okresy w czasie pracy, które mogą być przeznaczone bądź na spożycie posiłku, bądź na chwilowy odpoczynek lub na karmienie dziecka. Pracodawca, niektóre przerwy jest zmuszony ofiarować pracownikom. Zmuszają go do tego przepisy. Niekiedy może sam decydować o udzieleniu czasu przerwy.

Umowa o dokształcanie pracownika w formach szkolnych

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W przypadku podjęcia przez pracownika nauki w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, należy zawrzeć umowę o dokształcanie pracownika. 

Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najkorzystniejszym i najszybszym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Umożliwia rozwiązanie umowy praktycznie w każdym terminie, nawet "od zaraz", bez potrzeby czekania na upływ ustawowego okresu wypowiedzenia. Z inicjatywą rozwiązania umowa za porozumieniem stron może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Koszty sądowe w sprawach ze stosunku pracy

Spór przed sądem pracy w przypadku wygranej może przynieść pracodawcy korzyści. W razie przegranej pracodawca może zostać zobowiązany do poniesienia kosztów procesu.

Kryteria oceny okresowej pracownika

Ocena pracownika musi zostać przeprowadzona w sposób rzetelny i obiektywny. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na dotkliwe konsekwencje.

Na jakie choroby zawodowe może być narażony pracownik?

Nie każda choroba, na którą zapadają pracownicy może myć uznana za chorobę zawodową. Bezwzględną przesłanką do uznania konkretnej choroby za chorobę zawodową jest umieszczenie jej w wykazie chorób zawodowych.

Spóźniony ZUS - niższe odsetki od składek

Skomplikowany sposób liczenia odsetek od przekazywanych z opóźnieniem do OFE przez ZUS składek na ubezpieczenia społeczne, skutkujący przyznaniem poszkodowanym ubezpieczonym obniżonych odsetek, nie narusza Konstytucji RP.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi liczyć się z tym, że może mieć problem z wyliczeniem jego wynagrodzenia.

Przesłanki zwolnienia chorego pracownika

O tym, kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika, decyduje okres jego zatrudnienia w danym zakładzie pracy.

Czy pracodawca może zobowiązać pracowników do zachowania odpowiedniego wyglądu i stroju w pracy

Chcemy nakazać jednemu z pracowników obcięcie lub skrócenie włosów sięgających do pasa. Pracownik ten swoim wyglądem psuje wizerunek firmy. Czy w takim przypadku pracodawca może nakazać pracownikowi obcięcie włosów? Czy szef może ustalić pracownikom, jak mają się ubierać do pracy?

Nowości w prawie pracy

18 stycznia zmianie uległa definicja dyskryminacji w pracy. Zmiana podyktowana jest koniecznością dostosowania polskiego prawa pracy do prawa unijnego w zakresie równego traktowania pracowników.

Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną

Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy dochodzenie ewentualnych roszczeń za wyrządzoną szkodę lub mienie powierzone, pracownik nie jest bowiem w pracy bezkarny i zwolniony od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Jakie są zatem zasady tej odpowiedzialności? 

Jak ustalić koszty pracownicze w PIT - PIT 2009

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Koszty pracownicze w PIT 2012 / 2013

Pracownicy mogą pomniejszyć swoje przychody ze stosunku pracy o kwotowo ustalone w ustawie koszty. Jednak w pewnych sytuacjach koszty mogą być wyższe.

Czy mam prawo do wglądu w swoje dokumenty

Dostałam decyzję odmowną dotycząca emerytury. Wcześniej pobierałam zasiłek przedemerytalny. Chciałabym przejrzeć dokumenty na podstawie których odmówiono mi przyznania emerytury. Czy jest to możliwe?  

Czy mogę dać pracownikom dodatkową przerwę?

Wiem, że pracownicy mają prawo do 15 minutowej przerwy. Chciałbym jednak dać pracownikom dodatkową 45 minutową przerwę. Czy jako pracodawca mam do tego prawo?

Jak rozliczyć zwrot nadpłaconych składek ZUS

Zorientowaliśmy się, że jednemu z pracowników w zeszłym roku zostały nadpłacone składki ZUS. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS o zwrot nadpłaconych składek? Czy może powinien zrobić to sam pracownik? Czy powinniśmy dokonać korekty PIT-11 za 2007 r.? Czy zwrot nadpłaconych składek byłemu pracownikowi należy potraktować jako bieżącą wypłatę wynagrodzenia?

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów.

Pracownik na wychowawczym

Nasz pracownik od marca przebywa na urlopie wychowawczym. Uzyskaliśmy informację, że od roku z urlopu wychowawczego korzysta jego żona. Czy w takim przypadku można wezwać pracownika do podjęcia pracy?

Ocenianie pracowników - aspekty prawne

Pozytywna ocena pracownika może być podstawą do jego awansu, ocena negatywna - do zwolnienia. Ocena przeprowadzona nieprawidłowo natomiast powoduje odpowiedzialność pracodawcy.

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

Diagnoza czynników wspierających zaangażowanie i efektywność pracowników

Wciąż wiele organizacji postrzega badania opinii pracowników jako taktyczną konieczność, a nie strategiczne narzędzie pomagające organizacji zrozumieć czynniki, które umożliwiają pracownikom osiąganie sukcesów. Szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego lub też nagłych zmian zaangażowani pracownicy znacznie zwiększają szanse organizacji wyjścia z kryzysu obronną ręką.

Czy wynajem mieszkania dla pracowników jest dla nich przychodem

Firma wynajmuje trzy umeblowane mieszkania dla swoich pracowników pochodzących z innej miejscowości. Mieszkania wynajmowane są na rachunki od osób niebędących czynnymi podatnikami VAT. Jak rozliczyć taki wynajem, jeżeli jedno mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika? A jak, gdy wynajmowane jest dla kilku pracowników? Czy wartość wynajmu należy doliczyć do dochodu pracownika? Czy taki wydatek jest dla nas kosztem uzyskania przychodów?

Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

W jednym z hipermarketów zatrudniamy od 3 miesięcy pracownicę. Wcześniej przez dwa lata pracowała w hurtowni, a następnie przez 5 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ma 2-letniego synka i ostatnio wystąpiła o urlop wychowawczy. Wcześniej z urlopu wychowawczego nie korzystała. Czy mimo krótkiego stażu pracy mamy obowiązek udzielić jej urlopu wychowawczego? Czy w razie skorzystania z urlopu będzie mogła skrócić jego okres i wrócić do pracy wcześniej niż planowała?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

Zwolnienie pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia upadłości

Nasza spółka ogłosiła upadłość. Tuż po tym fakcie pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Wręczyliśmy jej pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia podano ogłoszenie upadłości. Czy pracodawca mógł zwolnić pracownicę mimo zakazu wypowiadania umów o pracę kobietom w ciąży?

„Komórka” służbowa w rękach pracownika

Służbowy telefon komórkowy jest jednym z najczęstszych świadczeń pozapłacowych. Pracodawca powinien jednak określić reguły używania takiego sprzętu przez pracownika. Powinny one być zawarte w odrębnej umowie.

REKLAMA