REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS

Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia.

Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania

Pracownik ma 7 dni na wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Po tym terminie traci możliwość dochodzenia swoich roszczeń.

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

REKLAMA

Kto ponosi opłatę za wykreślenie hipoteki przymusowej z księgi wieczystej nieruchomości należącej do zadłużonego płatnika?

Prowadzę działalność gospodarczą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka będzie obejmować m.in. świadczenia z ubezpieczenia społecznego, ustalanie podstawy wymiaru zasiłków, dokumenty ubezpieczeniowe.

Czy można rozpoznać manipulację zwierzchnika?

24 czerwca wypada Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej to termin, od którego zaczynamy pracować na siebie. W tym roku wypada on 24 czerwca.

REKLAMA

Odpowiedzialność spółki partnerskiej jako pracodawcy

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Zwolnienie z podatku wartości sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).

Wykorzystanie zrównoważonej karty wyników w zarządzaniu – studium przypadku

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Jakie prawa ma nękany pracownik?

Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu w pracy, może dochodzić swoich roszczeń zarówno wynikających z kodeksu pracy, jak i kodeksu cywilnego. Nękanie pracownika jest bowiem nie tylko naruszeniem praw pracownika, ale również dóbr osobistych.

Praca uczniów w czasie wakacji

Ponad trzy czwarte młodzieży z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych (76 proc.) ma za sobą doświadczenie pracy zarobkowej; najwięcej uczniów (73 proc.) pracuje podczas wakacji; pracę częściej podejmują chłopcy niż dziewczęta - wynika z badania CBOS.

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. W poniedziałki i środy pracuje po 8 godzin, a w piątki 4 godziny. Wtorki i czwartki ma wolne. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym roku. Sobota jest dla pracowników naszej firmy dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

Równowaga praca–życie kluczowym elementem zdrowej organizacji

Zachowanie równowagi praca–życie znacząco wpływa na efektywność pracownika. Im wyższe poczucie równowagi, tym bardziej jest on zaangażowany w pracę, jest w lepszej kondycji psychicznej, lepszym stanie zdrowia, a poziom odczuwanego przez niego stresu jest znacznie niższy. Mniej chętnie rozpatruje również opcję zmiany pracy. Co zatem może zrobić firma, a co sam pracownik, żeby ten balans zachować?

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Awans zawodowy nauczyciela mianowanego

Nauczyciele mianowani mogą ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego – najwyższy stopień w awansie zawodowym nauczycieli.

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

Prozdrowotna kultura organizacyjna jako czynnik wzmacniający lojalność pracowników

Ustalanie okresów pracy w warunkach szczególnych

Stanowisko pracy w umowie o pracę zostało określone jako drwal – motorniczy. Praca na ww. stanowisku została zaliczona jako praca wykonywana w szczególnych warunkach. Z reguły w okresach wiosennych i letnich pracownik zatrudniony na tym stanowisku wykonuje inne prace, np. zalesienia, pielęgnacja gleby, zabezpieczanie upraw. Prace te są wykonywane w wymiarze od kilku dni do pełnego miesiąca, w miarę konieczności ich wykonywania. Przez pozostałą część roku (z reguły jest to 9 miesięcy) pracownik wykonuje prace przy pozyskaniu drewna, czyli zgodnie z angażem. Jaki okres pracy w szczególnych warunkach tego pracownika należy uwzględniać w świadectwie pracy w ust. 4 ppkt 8, który dotyczy okresów pracy w warunkach szczególnych? Czy będzie to cały okres zatrudnienia na stanowisku drwala czy tylko te okresy pracy, w których była wykonywana praca drwala? Za pracownika opłacamy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Niekulturalne i aroganckie zachowanie pracodawcy nie może być potraktowane jako mobbing

Przechowywanie dokumentów ze zdjęciami w aktach osobowych pracowników

Pracownicy dostarczają nam różne dokumenty ze zdjęciami potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe, np. prawo jazdy, dyplom wyższej uczelni itp. Czy dopuszczalne jest przechowywanie w aktach osobowych pracownika kopii tych dokumentów?

W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?

Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.483,99 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,1 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 3,2 proc.

Pierwsza umowa na czas określony

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy na czas określony. Jest to jego pierwsza taka umowa i ulegnie rozwiązaniu 30 czerwca 2011 r. Na jaki okres może być zawarta następna umowa na czas określony i czy w tym przypadku ma zastosowanie ustawa antykryzysowa?

Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?

Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach.  Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami

Telepraca - zasady zatrudniania

Kodeks pracy nie określa, jakie rodzaje pracy mogą być wykonywane w formie telepracy, czyli pracy wykonywanej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Jakie zatem warunki muszą zostać spełnione, by pracownik mógł stać się telepracownikiem i jakie w związku z tym spoczywają na pracodawcy obowiązki?

Coraz więcej kobiet pracuje w zawodach uważanych za męskie

Z badań rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że przybywa kobiet w zawodach uważanych za męskie: jest ich ponad 13 proc. w policji i blisko 2 proc. w armii; przewaga mężczyzn wciąż utrzymuje się wśród przedstawicieli władz i urzędników wyższego szczebla.

Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce

Z corocznego badania firmy Ernst & Young wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ). Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys.

Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale został on skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach?

Wynagrodzenie dla pracownika za czas stawiennictwa w sądzie

Pracownicy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy. Czy za nieobecność z powodu stawiennictwa w sądzie przysługuje im wynagrodzenie?

TK: ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie może wejść w życie

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa nie może wejść w życie. Ustawa zakładała zwolnienie 10 proc. pracowników.

Będą zmiany przy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Pracownicy otrzymają zaległe wynagrodzenie także w przypadku upadłości pracodawcy ogłoszonej w innym kraju UE. Takie nowości zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, który został zaakceptowany przez rząd.

Protokół powypadkowy - uprawnienia przysługujące poszkodowanemu

Poszkodowanemu w wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Jeżeli uwagi pracownika nie zostaną uwzględnione przez zespół, to może on odwołać się do sądu pracy.

Jak zatrudnić stażystę

Podstawą zatrudnienia stażysty z urzędu pracy jest zawarcie przez pracodawcę z właściwym starostą umowy o zorganizowanie stażu. Pracodawca może we wniosku o zawarcie umowy wskazać imiennie osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż.

Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa?

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

O interpretację przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UZP 8/10).

Nowe zasady kontroli pracodawców przez PIP

Nowe przepisy mają uprościć procedurę kontrolną, a także umożliwić im skuteczniejszą walkę z pracodawcami, łamiącymi pracownicze prawa.

Negocjowanie podwyżek wynagrodzeń - udział związku zawodowego

Oczekiwania pracodawcy i pracowników dotyczące wysokości wynagrodzeń tych ostatnich są z reguły odmienne. Dlatego proces negocjowania podwyżek wynagrodzeń powinien mieć umocowanie w zawartym z pracownikami porozumieniu o zwiększeniu wynagrodzeń. Pracowników w negocjacjach z pracodawcą reprezentuje z reguły związek zawodowy lub wspólna reprezentacja kilku związków zawodowych.

Uproszczenie procedur kontrolnych - nowelizacja ustawy o PIP

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Przewiduje ona mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców rozpoczynających działalność.

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. dokumenty ZUS, zasady zarobkowania emerytów oraz bhp w transporcie.

Świadectwo pracy - wskazanie podstawy rozwiązania stosunku pracy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przeze mnie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Stosując przepis art. 55 § 3 k.p., w świadectwie pracy tej pracownicy wskazałem, że umowa uległa rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Czy wskazany tryb rozwiązania umowy o pracę jest prawidłowy oraz czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja, że pracownica wcześniej wykonywała u mnie świadczenia jako wolontariuszka?

REKLAMA