REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenie ZUS ZSWA do 31 marca

Termin na złożenie ZUS ZSWA upływa 31 marca 2019 r. Należy dokonać zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2018 r.

Emerytura matczyna 2019 - pytania i odpowiedzi

Tzw. emerytury matczyne weszły w życie 1 marca 2019 r. Jak udokumentować swoją sytuację materialną w ZUS-ie? Czy Mama 4+ to stała kwota, czy będzie waloryzowana? Resort pracy odpowiada na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Kto i jak długo pobiera emeryturę - raport ZUS

Przeciętny emeryt pobiera świadczenie przez ponad 18 lat - wynika z raportu przedstawionego przez ZUS. Emeryturę najdłużej pobierają nauczyciele.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Które składki podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego, a które przepadają? Jakie są zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE?

REKLAMA

Emerytura matczyna - można już składać wnioski

Od 1 marca 2019 r. można już składać wnioski o tzw. emeryturę matczyną. Komu przysługuje rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Jak ubiegać się o nowe świadczenie? Jaka jest jego wysokość?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające od 1 marca 2019 - poradnik

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające od 1 marca 2019 r., jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, jaka jest wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku ZUS.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2019 roku

Rok 2019 przynosi duże zróżnicowanie w wysokości podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorców – są one obecnie zależne od wielu czynników. Oprócz funkcjonujących już od kilku lat w systemie ZUS preferencyjnych składek dla nowych firm i wdrożonej w ubiegłym roku ulgi na start i działalności nierejestrowanej, w 2019 r. pojawiły się nowe rozwiązania.

Ostatni dzień na rozliczenie z ZUS - dodatkowe dochody na wcześniejszej emeryturze

Do dnia dzisiejszego osoby będące na wcześniejszej emeryturze mają obowiązek rozliczenia się z ZUS z dodatkowych dochodów (28 lutego, czwartek). Obowiązek ten nie dotyczy osób w wieku emerytalnym. Jakie są konsekwencje nieprzekazania informacji?

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne 2019 – dokumenty, wysokość

Świadczenie przedemerytalne przysługuje bezrobotnemu i przyznawane jest na wniosek. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 r., aby je otrzymać? Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2019 r.?

Nowe kody ZUS oraz formularze ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Rozporządzenie wprowadza także nowe kody oraz nowe wzory formularzy.

Emerytura i renta - obowiązek poinformowania ZUS o dodatkowych przychodach do 28 lutego

Do 28 lutego 2019 r. emeryci pobierający wcześniejszą emeryturę powinni dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. Brak poinformowania, może oznaczać utratę świadczenia.

Sanatorium z ZUS - czas oczekiwania, długość pobytu, uprawnieni

Maksymalnie trzy miesiące - tyle czeka się na na wyjazd do sanatorium ze skierowaniem z ZUS. Kto jest uprawniony do rehabilitacji leczniczej? Jak długo trwa pobyt w sanatorium?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2019 r.

Możliwość dorabiania na emeryturze to jeden ze sposobów podwyższenia emerytury. Od 1 marca zmieniły się limity dorabiania na emeryturze.

Emerytura Polaków - sposoby oszczędzania i plany na przyszłość

Z badania "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków" można dowiedzieć się jakie są najczęstsze sposoby oszczędzania na emeryturę w Polsce. Zgodnie z wynikami ankiety 1/4 Polaków zamierza pracować na emeryturze. Sprawdź, jaka wysokość emerytury satysfakcjonowałaby Polaków.

Cyfrowy nomadyzm, czyli elastyczna praca na krańcu świata

Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest praca zdalna, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jej kreatywnym rozwinięciem jest cyfrowy nomadyzm (ang. digital nomadism). Okazuje się, że naszą przyszłością jest nie praca z domu, ale… skądkolwiek.

Umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią

Dnia 13 lutego 2019 r. została podpisana umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią. Zgodnie z umową okresy ubezpieczenia na Białorusi będą uwzględniane w Polsce w celu ustalenia prawa i wysokości emerytur i rent. Ponadto możliwy będzie transfer świadczeń osobom mieszkającym w drugim państwie.

Cudzoziemcy w Polsce - raport ZUS

Raport ZUS obejmuje ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców w latach 2008-2018. Liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych wzrosła dziesięciokrotnie. Jaka narodowość dominuje? W jakim wieku są cudzoziemcy przybywający do Polski? Które województwa wybierają?

Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE

Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Jak wypełniać i kiedy składać nowe formularze ZUS

Płatnicy składek, którzy chcą tylko przez 10 lat przechowywać dokumentację pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999-2018, muszą przekazać do ZUS dwa nowe formularze. W pierwszej kolejności należy złożyć oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych ZUS OSW, a potem same raporty ZUS RIA. Płatnik składek ma wówczas 12 miesięcy (od złożenia oświadczenia ZUS OSW) na ich uzupełnienie.

E-składka na plus, split payment i JPK na minus – w ocenie mikroprzedsiębiorców

Zapytani o zeszłoroczne zmiany prawne mikroprzedsiębiorcy najwyżej ocenili e-składkę oraz ulgę na start. Natomiast zdecydowanie negatywne oceny zebrało split payment oraz Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Co zrobić, jeśli ZUS odrzucił dokumenty ubezpieczeniowe za styczeń

Dokumenty ubezpieczeniowe, które zostały wysłane ze starej wersji Płatnika po 30 stycznia 2019 r. zostały odrzucone przez ZUS. W związku z tym, należy je przekazać ponownie. Od 26 stycznia obowiązuje już nowa wersja Płatnika.

Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców

W 2018 r. rosła liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców. W lipcu pracodawcy odprowadzali składki od 418,5 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, a obecnie od nieco ponad 420 tys. To pierwszy taki spadek liczby zatrudnionych legalnie w Polsce Ukraińców od 4 lat.

ZUS ostrzega przed oszustami na "pracownika ZUS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed telefonami osób podszywających się za "pracownika ZUS". Wizyty pracowników poza placówkami odbywają się jedynie w dwóch przypadkach.

Sukces e-zwolnień lekarskich

Sukces e-zwolnień lekarskich można przedstawić w liczbach - 99,4% wszystkich wystawionych zwolnień stanowią e-ZLA. Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim pracodawcy są w stanie szybciej zmienić organizacją pracy pod nieobecność pracownika, a pracownik nie musi przynosić do zakładu pracy papierowego zwolnienia.

ZUS zwróci emerytom nadpłacony PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci emerytom pobierającym najniższe emerytury nadpłacony podatek dochodowy (PIT). Nadpłaty wynikły wskutek podniesienia kwoty wolnej od podatku. Zwrot nadpłat nastąpi w marcu (razem z marcową wypłatą emerytur).

Zwrot nadpłaconego podatku za najniższe emerytury od 1 marca

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. Osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu - podał ZUS.

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza z ZUS - dla kogo, skierowanie

Bezpłatna rehabilitacja skierowana jest do osób aktywnych zawodowo, które w wyniku choroby lub urazu są zagrożone utratą zdolności do pracy. Jak się o nią starać?

Dni wolne od pracy 2019 – Holandia

W Holandii w 2019 r. jest 9 dni wolnych od pracy. Wyróżnia się takie święta jak Nowy Rok, Wielkanoc, Dzień Króla, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki i Boże Narodzenie. Niektóre z nich obchodzi się przez 2 dni. Sprawdź daty dni wolnych od pracy w Holandii. Czy Wielki Piątek jest oficjalnie dniem wolnym?

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B. Pracownica twierdzi, że wcześniejsza niezdolność również przypadła w okresie ciąży, i domaga się wyrównania. Czy mamy obowiązek wypłacić wyrównanie i skorygować dokumenty do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.?

Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS - przegląd ulg dla przedsiębiorców

Konstytucja biznesu i ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych po wejściu w życie nowych przepisów w 2018 r. i 2019 r. przewiduje wilele ulg zarówno dla przedsiębiorców nowo zaczynających swoje biznesy lub otwierających je po kilkuletniej przerwie, jak i dla już prowadzących działalność, z której uzyskują niewysokie przychody. Te ulgi, licząc od początku startu działalności gospodarczej, to ulga na start, preferencyjne składki na ubezpieczenia, tzw. mały ZUS. Ostatnim - szczególnym rodzajem ulgi jest działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana), która nie jest - zgodnie z prawem - działalnością gospodarczą.

E-składka ZUS - rok funkcjonowania

Minął pierwszy rok funkcjonowania e-składki w ZUS. Wprowadzenie jednej składki do ZUS spowodowało zmniejszenie liczby obowiązków płatnika, eliminację błędów oraz zmniejszenie liczby zadłużonych płatników składek.

Rehabilitacja z ZUS przynosi efekty - połowa osób wraca do pracy

ZUS pokrywa koszty rehabilitacji leczniczej. W 2018 r. przeznaczył na ten cel 190 mln zł. Z rehabilitacji z ZUS w ubiegłym roku skorzystało 90,5 tys. osób, z czego około połowa wróciła do pracy.

PIT 40A z ZUS dla emerytów i rencistów

PIT z ZUS dostaną te osoby, które poza emeryturą lub rentą nie miały innych dochodów w ciągu roku. W jakim terminie ZUS wyśle PIT?

ZUS wysyła emerytom i rencistom PIT-y z informacją o uzyskanych dochodach

Do 28 lutego deklaracje PIT otrzyma ponad 9,5 mln osób, z których ponad 8,3 mln to emeryci i renciści. Ponadto deklaracje otrzymają ci, którzy pobierali zasiłki chorobowe, macierzyńskie bądź opiekuńcze.

Nowa wersja programu Płatnik od 26 stycznia

Od 26 stycznia 2019 r. obowiązuje wyłącznie nowa wersja programu Płatnik - 10.02.002. Program należy samodzielnie zainstalować oraz pamiętać o kopii bazy danych.

Dni wolne od pracy 2019 – Wielka Brytania

Dni ustawowo wolne od pracy w Wielkiej Brytanii to tzw. bank holidays. Najwięcej dni wolnych w 2019 r. jest w Irlandii Północnej, a najmniej w Anglii i Walii. Sprawdź, kiedy w 2019 r. wypadają święta w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Co w przypadku, gdy bank holiday wypada w sobotę lub niedzielę?

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2018 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.

Nowy płatnik od 26 stycznia!

Od 26 stycznia funkcjonować będzie tylko nowa wersja Płatnika 10.02.002 - przypomina ZUS.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę około 9,5 mln deklaracji PIT za 2018 r. Chodzi o deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS.

Wyższe koszty prowadzenia firmy w 2019 r.

W 2019 r. przedsiębiorcy z ponad dwuletnim stażem (opłacający tzw. pełny ZUS) zapłacą co miesiąc 1316,97 zł. Pojedynczy przelew przedsiębiorcy korzystającego z preferencyjnego ZUS wyniesie 555,89 zł. Terminy pierwszych podwyższonych przelewów mijają 11 i 15 lutego, odpowiednio dla prowadzących firmę osób fizycznych opłacających ZUS wyłącznie za siebie i dla opłacających również za innych.

Rozłożenie składek ZUS na raty

W trudnych sytuacjach przedsiębiorcy mogą ubiegać się o rozłożenie na raty płatności składek. ZUS często jednak skutecznie im to utrudnia.

Rozłożenie składek na raty - ZUS żąda bilansu za rok, który jeszcze trwa

Firmy, które ubiegają się o rozłożenie składek na raty, muszą się liczyć z absurdalnymi żądaniami. ZUS żąda bilansu rocznego za okres, który jeszcze nie upłynął.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim - co oznacza pismo z ZUS

"Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają” - taką treść pisma otrzymali przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników.

Nowy program Płatnik 2019

ZUS udostępnił już nową wersję programu Płatnik dla przedsiębiorców (wersja 10.02.002). Z tej wersji programu wszyscy użytkownicy powinni zacząć korzystać 26 stycznia 2019 r. Program Płatnik został uaktualniony w związku z projektem e-akta i małą działalnością gospodarczą (MDG).

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych od 1 września 2018 r.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed 1 września 2018 r. i trwa po tej dacie.

Ubezpieczenia społeczne doktorantów 2019/2020

Doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2019/2020 nie podlegają ubezpieczeniom społecznym - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Pierwszy podatek solidarnościowy najbogatsi zapłacą do 30 kwietnia 2020 r.

Zwolnienia lekarskie 2019 – obowiązek podania miejsca pobytu i jego zmiany

Od 1 stycznia 2019 r. ubezpieczony ma obowiązek poinformowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jeśli miejsce przebywania chorego zmieni się podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, ubezpieczony ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę oraz ZUS nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.

Nowa wersja programu Płatnik już do pobrania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o możliwości pobrania nowej wersji programu Płatnik 10.02.002. Osoby, które tego nie zrobiły mają na to czas do 25 stycznia 2019 r.

REKLAMA