REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mały ZUS plus - zgłoszenie do 2 marca 2020 r.

Mały ZUS plus wszedł w życie 1 lutego 2020 r. Firmy, które chcą skorzystać z nowej ulgi mają się zgłosić do 2 marca.

Delegowanie pracowników po nowemu w 2020 r.

Już od lipca 2020 r. firmy będą musiały przygotować się do zmian w zakresie delegowania pracowników. W wyniku zmian zostanie ograniczony okres delegowania do 12 miesięcy. Ponadto zmiany przepisów przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego.

Wybór między IKE a ZUS - podobna stopa zwrotu

W przypadku wyboru pomiędzy Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi a ZUS można spodziewać się podobnej stopy zwrotu - wskazał prezes PFR Paweł Borys.

Jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek w 2020 r. na nowych zasadach

Prowadzisz małą działalność gospodarczą? Sprawdź jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek za luty-grudzień 2020 r. na nowych zasadach.

REKLAMA

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2019 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2019 r. Emeryci i renciści, jak wszyscy podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Mały ZUS plus - jak obliczyć podstawę wymiaru składek na nowych zasadach za luty-grudzień 2020 r.

Kalkulator na eSkładka.pl pozwala obliczyć podstawę wymiaru składek według nowych zasad na okres od lutego do grudnia 2020 r. Sprawdź, jak wykazać w dokumentach obliczoną podstawę - zasady składania dokumentów.

ZUS IWA trzeba złożyć do 31 stycznia 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 pracowników, muszą złożyć w dokument ZUS IWA z danymi za 2019 r. Czasu pozostało niewiele, ostateczny termin mija z końcem stycznia.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?

REKLAMA

Jakie składki zapłacą przedsiębiorcy w 2020 roku - rekordowy wzrost

GUS opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w czwartym kwartale 2019 r., które były ostatnią brakującą informacją potrzebną do obliczenia wysokości składek ZUS w oparciu o obowiązujący algorytm. O ile wzrosną składki w 2020 r?

Kiedy zgłosić się do Małego ZUS-u Plus?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z Małego ZUS-u Plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca 2020 r. W tym celu powinien złożyć odpowiednie dokumenty.

Problem z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS - co zrobić?

ZUS tłumaczy lekarzom, jak postępować w przypadku wystąpienia problemu z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS. Sprawdź, co zrobić.

Czym jest ZUS+ i kto może z niego skorzystać?

Od lutego 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. ZUS+, czyli nowego modelu rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Rozwiązanie jest adresowane do tych, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód nie wyższy niż 120 tysięcy złotych brutto. Może ono przynieść przedsiębiorcy nawet kilkaset złotych oszczędności.

Informacja dla przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 r.

Każdy przedsiębiorca otrzyma informację o stanie rozliczeń z ZUS za 2019 r. - przekazał ZUS. Ważne, aby każdy płatnik składek dokładnie się z nią zapoznał i sprawdził czy jego konto jest rozliczone na tzw. „zero”, czy też ma nadpłatę lub niedopłatę.

Dodatek dla osób niesamodzielnych może wynosić nawet kilka złotych

Dodatek dla niesamodzielnych, czyli tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, może wynosić nawet kilka złotych. Kto otrzymuje świadczenie?

Listy z ZUS o stanie konta - niedopłata

ZUS wysyła listy do ponad 3 mln płatników składek. Korespondencja zawiera informację o stanie konta w ZUS. Sprawdź, co zrobić w razie niedopłaty.

Mały ZUS plus 2020 - najważniejsze informacje, przykłady, wyjaśnienia

Od 1 lutego 2020 r. wejdą w życie nowe zasady korzystania z małego ZUS plus. Jakie dokumenty zgłoszeniowe musisz złożyć, jeśli chcesz skorzystać z małego ZUS plus? Jakie warunki musisz spełnić? Jak długo możesz korzystać z małego ZUS plus? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zmian.

Jak samodzielnie utworzyć potwierdzenie z danymi z ZUS - krok po kroku

Ubezpieczony może samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi ZUS w celu przekazania odpowiedniej instytucji (np. bankowi). Ważne aby mieć konto PUE ZUS.

Co dalej ze środkami z OFE?

Część środków z OFE przeniesiono już do ZUS. Co dalej z pozostałymi środkami? Projekt ustawy przewiduje transfer na IKE czyli indywidualne konta emerytalne. Będzie on wymagał uiszczenia opłaty przekształceniowej. Drugim rozwiązaniem jest przeniesienie środków do ZUS bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

ZUS IWA za 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2019 r. należy złożyć do 31 stycznia 2020 r.

Od brutto do netto: zasady rozliczania wynagrodzeń w 2020 r.

Na wynagrodzenie pracownika składają się trzy daniny publiczno-prawne: składki ZUS, składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Dopiero po odliczeniu ustawowych odliczeń pracownik otrzymuje kwotę „na rękę”. W 2020 r. nie ma zmian w wysokości składek, natomiast zaliczkę oblicza się według zasad wprowadzonych od sierpnia i października 2019 r. W rozpoczynającym się roku kalendarzowym pracodawca budżetowy nie jest jeszcze zobowiązany do przystąpienia i odprowadzania składki na pracownicze plany kapitałowe. Tym obowiązkiem zostanie objęty dopiero za rok.

Likwidacja dożywotniego ściągania zaległych składek ZUS z hipoteki lub zastawu - stanowisko Rzecznika MŚP

Rzecznik MŚP chce uchylenia przepisu wyłączającego przedawnienie należności z tytułu składek ZUS, w sytuacji gdy stanowią przedmiot zabezpieczenia w postaci hipoteki lub zastawu.

Zmiany legislacyjne w 2020 roku - dotyczące podatników i przedsiębiorców

W 2020 r. wchodzi w życie szereg nowych przepisów dotyczących podatników i przedsiębiorców - m.in. część Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, ulga na złe długi w PIT i CIT, NIP na paragonie, mikrorachunki podatkowe, Mały ZUS plus, Prosta Spółka Akcyjna (PSA), likwidacja deklaracji VAT, nowe pliki JPK_VAT, nowa matryca stawek VAT, kasy fiskalne on-line, zmiany w VAT z tytułu importu towarów, umowa o współdziałanie.

Mały ZUS - termin składania wniosków do 8 stycznia 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z ulgi tzw. małego ZUS-u, a spełniają obecnie określone wymogi, powinni zgłosić się do małego ZUS-u w terminie do 8 stycznia 2020 r.

Mały ZUS w styczniu 2020 r. - wyjaśnienia z przykładami

Firmy, które nie osiągają wysokich przychodów, mogą za styczeń 2020 r. opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów. Jakie warunki należy spełnić? Jak ustalić najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Od jakiej kwoty należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne?

Mały ZUS 2020 – jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek na styczeń 2020 r.?

ZUS zachęca do skorzystania z kalkulatora eskładka.pl, dzięki któremu można obliczyć podstawę wymiaru składek obowiązującą w styczniu 2020 r.

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, jest ważne rok. Po 12 miesiącach należy ponownie upoważnić asystenta przez PUE ZUS. Kto może być asystentem medycznym? Jak przedłużyć upoważnienie?

Mały ZUS 2020 r. - zgłoszenie do 8 stycznia, warunki

Mały ZUS Plus m.in. obniży składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus. Sprawdź, jakie są warunki korzystania z małego ZUS plus.

Mały ZUS Plus 2020 - terminy zgłoszeń

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie. Ci, którzy dotąd nie korzystali z Małego ZUS-u a spełniają kryteria Małego ZUS Plus będą mogli zgłosić się do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji (tj. do końca lutego 2020 r.), a w kolejnych latach do końca stycznia.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy - niezbędny wniosek

Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. W tym celu należy złożyć wniosek do ZUS.

Prowadzenie działalności za granicą a ubezpieczenie w Polsce

Żeby delegować działalności i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, czyli w państwie, w którym firma jest zarejestrowana trzeba spełnić klika warunków.

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. - planowane zmiany

Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest wprowadzenie okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy będzie można uzyskać po 90 dniach pracy na etacie. Aktualnie takich ograniczeń nie ma.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Dłuższa praca powoduje wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

Czy pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy

Pracownik może szybciej odzyskać zdolność do pracy, niż wynika to z zaświadczenia lekarskiego, jednak nie może samowolnie przerwać zwolnienia lekarskiego.

Wielkość ZUS zależna od dochodu już od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi projekt uchwały dotyczącej „małego ZUS plus”. Oznacza to, że więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z obniżonych składek ZUS.

27 grudnia 2019 r. - praca w KRUS i ZUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła, że dnia 27 grudnia 2019 r. jest dniem wolnym od pracy dla pracowników KRUS. Czy pracownicy odpracują wolne w innym dniu? Czy ZUS także będzie zamknięty w piątek po Świętach Bożego Narodzenia?

Wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 grudnia 2019 r.

Od 1 grudnia 2019 r. renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą więcej dorobić do swoich świadczeń.

Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne - różnice

Ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne to dwa zupełnie różne ubezpieczenia. Czym się różnią?

Emerytura z ZUS dla Ukraińca

Obywatel Ukrainy, który pracował i podlegał pod ubezpieczenie społeczne zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, może otrzymać emeryturę w dwóch państwach. ZUS przedstawia warunki umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą.

Oddelegowanie pracowników do Szwajcarii: podatki, składki ZUS - poradnik cz. III

Podatkowe traktowanie wynagrodzeń i należności pracowniczych na tle przepisów obowiązujących w Polsce. ZUS-owskie traktowanie otrzymanych wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Obowiązek uiszczenia podatku u źródła w Szwajcarii w przypadku oddelegowanych pracowników. Te i inne zagadnienia znajdziesz w kolejnej części poradnika przygotowanego przez TAAC Solutions oraz Polsko - Szwajcarska Izbę Gospodarczą.

Jakie są minimalne warunki pracy i wynagrodzenia w Szwajcarii - poradnik cz. II

Co poza wynagrodzeniem musi płacić pracodawca oddelegowujący pracownika do Szwajcarii? Wyjątki od minimalnych warunków wynagradzania i urlopu. Jak wygląda procedura rejestracji w ramach 90 dni swobody świadczenia usług? Tego dowiesz się z poradnika przygotowanego przez TAAC Solutions oraz Polsko - Szwajcarską Izbę Gospodarczą.

Podstawy prawne świadczenia usług i oddelegowania do Szwajcarii - poradnik cz. I

Umowa o swobodnym przepływie osób zawarta pomiędzy Szwajcarią a Unią Europejską umożliwia obywatelom tych państw dostęp do wzajemnych rynków. Dotyczy to nie tylko rynku pracy, ale także innych dziedzin życia codziennego. Obywatele UE/EFTA są równi obywatelom Szwajcarii przy wynajmie mieszkania, zawieraniu ubezpieczenia itp.

Środki zgromadzone na IKE - wypłata bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego

Środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) będą mogły trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Środki zgromadzone na IKE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Przeniesienie środków z OFE na IKE od 1 czerwca 2020 r.

Rząd przyjął nowelizację ustawy o przeniesieniu środków z OFE na IKE. Nowa ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r. Czego dokładnie dotyczy nowelizacja?

Egzekucja administracyjna należności pieniężnych - zajęcie rachunku bankowego [PODCAST]

Egzekucja administracyjna należności pieniężnych, to (jak każda egzekucja) oczywiście nic przyjemnego. Jednak wbrew temu co się sądzi, zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w świetle przepisów ustawy o postępowania egzekucyjnym w administracji stanowi jeden z mniej uciążliwych środków egzekucyjnych. W przypadku prowadzenia takiej egzekucji osoba, której konto bankowe zostaje zajęte (tzw. zobowiązany) zostaje ograniczony w prawie dysponowania pieniędzmi na tym koncie ale oczywiście tylko do wysokości należności, która podlega egzekucji. Co do zasady rachunek bankowy pozostaje więc otwarty, a zobowiązany może dysponować swobodnie nadwyżką ponad zajętą kwotę. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Ustawa o przeniesieniu środków z OFE na IKE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r.

Ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Zakłada, że uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS.

Delegowanie pracowników - zmiany 2020

Już w lipcu 2020 r. mają wejść w życie zmiany w delegowaniu pracowników. Wszystko to za sprawą nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Sprawdź, co się zmieni.

W 2080 r. średnia emerytura wyniesie 21 tys. zł

We wrześniu 2019 roku średnia emerytura wynosiła ok. 2400 zł. Z kolei według prognoz ZUS, emerytura w 2080 r. wyniesie 21 tys. zł.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny - różnice

Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa odrębne świadczenia. Dodatek wypłaca ZUS a zasiłek gmina. Jakie jeszcze różnice zachodzą między tymi świadczeniami?

Opłacanie składek ZUS z rachunku VAT

Podatnik może wykorzystać środki z rachunku VAT do opłacenia składek ZUS. W tym celu należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek składkowy (NRS).

Niezdolność do samodzielnej egzystencji - komu przysługuje 500+ dla niepełnosprawnych

Osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą złożyć wniosek do ZUS o świadczenie uzupełniające czyli tzw. 500+ dla niepełnosprawnych. Czym jest niezdolność do samodzielnej egzystencji? Czy różni się od niepełnosprawności? Jakie dokumenty wymagane są przy ubieganiu się o świadczenie?

REKLAMA