REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Niezdolność do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe gwarantuje nam świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, możemy liczy nie tylko na zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy rentę, które są wypłacane czasowo. Przepisy przewidują również pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności.

Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Okres zasiłkowy precyzuje do kiedy zachowujemy prawo do zasiłku chorobowego. Określa on w jaki sposób zliczać kolejne dni choroby ze zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą, mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Zbieg prawa do świadczeń został uregulowany w przepisach rozdziału 3 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

REKLAMA

Jednoczesność kontroli różnych instytucji w zakładzie pracy

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzono zakaz równoczesnej kontroli różnych instytucji u przedsiębiorcy. Jednocześnie ustanowiono wiele wyjątków, m.in. ustawa dopuszcza połączenie kontroli PIP z kontrolą innej instytucji.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Dodatkowa praca na umowę zlecenia a opłacanie składek na ZUS

Obecnie umowa zlecenia jest bardzo popularną formą nawiązania współpracy pracodawcy z pracownikiem. Nie zawsze jednak stanowi ona nasze jedyne źródło dochodu. Opłacanie składek ZUS jest uzależnione od tego czy zlecenie jest dodatkową pracą czy też występuje obok pracy na etacie.

REKLAMA

Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

W związku z kryzysem gospodarczym nasza firma popadła w kłopoty finansowe. Od trzech miesięcy nie wypłacamy pracownikom zasiłków ze względu na brak środków. Czy w takiej sytuacji ZUS może przejąć wypłatę zasiłków dla naszych pracowników?

Kary dla urzędów za bezczynność

Możliwość nałożenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do 20 tys. zł grzywny za bezczynność organów administracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Omawiała go w czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Przerwy technologiczne odbywać się będą w cyklu miesięcznym dla każdego węzła. W przypadku Warszawy pierwsze utrudnienia potrwają od 26 do 28 lipca.

Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka bądź wszczęcia procedury o przysposobienie dziecka. Warunkiem uzyskania prawa do tego zasiłku jest przedstawienie płatnikowi zasiłku niezbędnej dokumentacji. Rodzaj wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, w jakiej sytuacji powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zawieszenie opłacania składek do PPE

Pracownicze programy emerytalne (PPE) nie rozwijają się tak szybko, jak zakładali twórcy reformy emerytalnej. Po kilku pierwszych latach funkcjonowania nowego rozwiązania zdecydowano się na znaczne złagodzenie zasad organizacji i funkcjonowania PPE, aby zachęcić pracodawców do ich tworzenia. Jednym z takich przejawów było wprowadzenie możliwości zawieszenia opłacania składek podstawowych do PPE bez konieczności likwidacji programu.

Analiza stanu środków zgromadzonych na kontach OFE i ZUS

MPiPS przygotowuje cyklicznie analizę „Informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotycząca rozliczenia składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i OFE”. Wyniki analizy mają charakter informacyjny, służący pokazaniu kształtowania się trendów w dotychczasowej efektywności otwartych funduszy emerytalnych w porównaniu do wysokości środków gromadzonych na kontach w ZUS.

Jak przy pomocy ZUS odtworzyć dane zniszczone w powodzi

Majowa i czerwcowa powódź w wielu rejonach kraju zabrała ludziom dobytek całego życia. W momencie gdy na zalanych terenach trwa sprzątnie, niewiele osób zaprząta sobie głowę utratą danych zapisanych na twardych dyskach zalanych komputerów. Jednak wiele małych i średnich firm oraz biur rachunkowych utraciło ślady i dowody swoich rozliczeń z ZUS. Na szczęście znaczną część tych danych można odzyskać.

Jak przebiega kontrola ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorców pod względem działania zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. W związku z tym ZUS ma szereg uprawnień wobec przedsiębiorcy, a przedsiębiorca powinien czynić zadość swoim obowiązkom.

Skutki podpisywania dokumentów w czasie zwolnienia lekarskiego

Jeżeli właściciel firmy w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego będzie nadal podpisywał dokumenty firmowe, to w razie stwierdzenia tego faktu przez kontrolerów ZUS może to skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Czy ZUS może umorzyć nieprzekazane przez pracodawcę składki emerytalne potrącone z wynagrodzenia pracownika?

Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć.

Trybunał kwestionuje termin dochodzenia od ZUS nadpłaconych składek

Niekorzystne przepisy, uniemożliwiające w wielu wypadkach dochodzenie od ZUS nadpłaconych składek, zostały uznane za niezgodne z Konstytucją RP.

Jak naliczane są odsetki za opóźnienia w przekazaniu do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne?

Płatnik składek ma obowiązek złożyć w terminie dokumenty ubezpieczeniowe i przekazać składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie konsekwencje finansowe wiążą się z niedotrzymaniem terminu przekazania składek?

Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Od końca maja, w ciągu każdego tygodnia liczba wystawionych przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wzrasta średnio o ok. 5 tysięcy. Przez trzy tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali już blisko 16 tysięcy zaświadczeń.

Składki za pracowników "sezonowych"

Umowa-zlecenie zawarta ze studentem do ukończenia 26. roku życia powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Gdy ZUS zaniżał emeryturę

W 2006 r. przeszłam na emeryturę. Emeryturę mam bardzo niską. Zwróciłam się do ZUS o jej ponowne wyliczenie i okazało się, że przez okres ponad 2 lat miałam zaniżoną emeryturę z winny oddziału ZUS. Czy powinnam otrzymać wyrównanie za cały okres?

Opodatkowanie pakietów medycznych

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca o tym, iż już wykupienie abonamentu medycznego stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, oznacza problemy pracodawców z uregulowaniem zaległości.

Czym jest niezdolność do pracy

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Odnów certyfikat kwalifikowany przed utratą jego ważności

W najbliższym czasie 80% certyfikatów kwalifikowanych wydanych w 2008 r. utraci ważność. Tym samym w czerwcu i lipcu 2010 r. wielu z posiadaczy certyfikatów musi przejść przez proces ich odnowienia. Odnowienie certyfikatu realizowane jest wyłącznie w stosunku do ważnych certyfikatów kwalifikowanych. Jeżeli certyfikat wygaśnie przed jego odnowieniem, konieczny będzie zakup nowego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. tematyka szkoleń obejmuje m.in. kompletowanie dokumentacji emerytalno-rentowej, prawo do jednorazowych odszkodowań, kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Zawieszenie działalności - obowiązki ubezpieczonego

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników zgłasza ich do odpowiednich ubezpieczeń od daty zatrudnienia. Zgłasza również członków ich rodzin do ubezpieczenia zdrowotnego.

Płatnicy składek - odnowienie certyfikatu kwalifikowanego

Certyfikaty kwalifikowane służą do składania podpisu elektronicznego. Ważność większości certyfikatów wydanych płatnikom składek ZUS wygasa w lipcu 2010 r. Tacy płatnicy po raz pierwszy będą się starać o ich odnowienie.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

ZUS informuje, że najwyższa podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w czerwcu, lipcu i sierpniu dla niektórych grup ubezpieczonych nie może przekraczać miesięcznie kwoty 8290,95 zł.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, standardy udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek, regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bhp.

Emerytura będzie niższa od ostatniego wynagrodzenia - Polacy bez złudzeń

Prawie połowa Polaków boi się, że przyszła emerytura będzie znacząco niższa od ich ostatniej pensji. 18 proc. myśli, że będzie to 61-80 proc. dochodu, a jedynie 2 proc. sądzi, że otrzyma emeryturę wyższą od swoich ostatnich zarobków - wynika z badania CBOS.

W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

Sytuacja finansowa osób, które chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek, jest od kwietnia br. oceniana przez ZUS według jednolitych standardów.

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Jednocześnie prowadzę jednoosobową firmę. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie o wysokości podatku dochodowego za ubiegły rok z działalności. Wiem, że przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i że nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Słyszałem, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł opłacać niższe składki?

Pracownicze programy emerytalne sposobem na podwyższenie emerytury

Pracodawca może zadbać o swoich pracowników na wiele sposobów: zaoferować podwyżkę wynagrodzenia, pakiet świadczeń socjalnych, służbowy telefon, komputer czy samochód. Może także zadbać o standard ich życia na emeryturze, np. poprzez zaoferowanie pracowniczego programu emerytalnego.

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana ubezpieczonemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dla kogo renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa została uregulowana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona orzekana przez lekarza orzecznika ZUS w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że osoba niezdolna do pracy, po przekwalifikowaniu zawodowym, będzie mogła nadal wykonywać pracę zarobkową.

W jakiej wysokości przysługuje renta szkoleniowa

Uproszczenia w rozliczeniach z ZUS

Osoby, które dobrowolnie odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 czerwca nie muszą już co miesiąc składać do ZUS dokumentów rozliczeniowych - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. zmian w podleganiu ubezpieczeniom społecznym, wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zmian w przepisach emerytalnych.

Co zrobić, gdy brakuje składek emerytalnych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE?

Każdy z ubezpieczonych otrzymuje regularnie co najmniej raz w roku informację z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) o stanie rachunku i wysokości składek, które wpłynęły na rachunek w ostatnim roku. Jakie działania powinien podjąć pracownik, gdy wyciąg z rachunku nie zgadza się z wysokością składek, które powinien przekazać pracodawca?

Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Coroczny wyciąg z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym zawiera informacje o składach emerytalnych, które zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak sprawdzić, czy przekazane składki wpłynęły w odpowiedniej wysokości?

Czy na podstawie orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy można uznać, że w okresie przerwy w zachorowaniu na tę samą chorobę pracownik nie odzyskał zdolności do pracy

Pracownica pobierała zasiłek chorobowy od 22 sierpnia 2009 r. do 19 lutego 2010 r. (182 dni). Ubiegała się również o świadczenie rehabilitacyjne, jednak otrzymała decyzję odmowną, ponieważ lekarz orzecznik uznał ją za częściowo niezdolną do pracy. W marcu 2010 r. złożyła w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 27 kwietnia 2010 r. na 30 dni. Zwolnienie wystawił ten sam specjalista, u którego pracownica leczyła się korzystając ze zwolnień lekarskich w poprzednim okresie zasiłkowym. Czy pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego i wynagrodzenia chorobowego? Czy na podstawie dokumentacji, którą mamy, możemy uznać, że niezdolność do pracy po przerwie jest spowodowana tą samą chorobą, co przed przerwą?

Niekonstytucyjne przepisy o zwrocie składek nadpłaconych do ZUS

Przepisy umożliwiające występowanie o zwrot składek nadpłaconych do ZUS tylko przez 5 lat, były niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK, powinno być to 10 lat, bo tyle ma ZUS na żądanie od płatników zapłacenia zaległych składek.

ZUS pomoże odtworzyć dokumenty ubezpieczeniowe

Poszkodowani, którym majowa powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogą wystąpić do ZUS o ich odtworzenie - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Jak skorygować pomyłkę, gdy składki zostały wpłacone na złe konto ZUS

Opłacając składki pomyliłam rachunki ZUS – w konsekwencji składki na ubezpieczenia społeczne wpłaciłam na rachunek przeznaczony na składki na ubezpieczenia zdrowotne. W jaki sposób można naprawić taką pomyłkę?

Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Kwota świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2010 r. wynosi 841,17 zł miesięcznie. Wypłaca się je za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. programu Płatnik, zasad przeliczania emerytury lub renty, i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

ZUS nie może kwestionować wysokości składki na ubezpieczenie chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10).

REKLAMA