REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Niezdolność do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Odroczenie terminu płatności składek może dotyczyć jedynie należności finansowanych przez płatnika składek. Ulgą tą nie mogą być objęte należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych.

REKLAMA

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Zmiany w egzekucji administracyjnej

Rada Ministrów zajmie się projektem zmiany w egzekucji administracyjnej. Nowelizacja ma skrócić procedurę dochodzenia wierzytelności pieniężnych zabezpieczonych zastawem skarbowym albo hipoteką przymusową.

Czy pracownicy ZUS wprowadzali w błąd - pozew zbiorowy

Przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność gospodarczą i nie płacili składek ubezpieczeniowych, szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS. Pozew miałby dotyczyć możliwego wprowadzenia w błąd przez pracowników ZUS.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

REKLAMA

Kontrola u pracodawcy

Przedsiębiorcy mogą spodziewać się m.in. kontroli podatkowej, ubezpieczeniowej, sanitarnej. Aby ustrzec się szkody wynikającej z przeprowadzania czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, należy skorzystać ze sprzeciwu albo dochodzić odszkodowania.

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenia, których tematem będzie m.in. bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługa programu Płatnik.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. One tematykę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wypadków przy pracy, dokumentacji niezbędnej do przedłożenia w ZUS.

Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

Jak płatnik poszkodowany przez powódź ma wpłacić składki w przesuniętym terminie płatności

Płatnicy składek, będący jednocześnie poszkodowanymi przez powodzie, jakie miały miejsce w Polsce w 2010 r., składki za okres od kwietnia do czerwca powinni wpłacić najpóźniej 30 września br., a składki za okres od lipca do września br. – najpóźniej 31 grudnia 2010 r. Składki należne za te miesiące najlepiej wpłacać odrębnymi przelewami.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. świadczenia emerytalno-rentowe, zasiłki i dokumentację ubezpieczeniową.

Czy ZUS potwierdzi E101 złożone przed wprowadzeniem druku A1

Od 23 lipca 2010 r. ZUS przestał stosować druk E101 do celów poświadczenia faktu kontynuowania ubezpieczeń w Polsce przez osobę czasowo oddelegowywaną do pracy w innym kraju Wspólnoty Europejskiej. Płatnicy, którzy przed tą datą ubiegali się o poświadczenie składając wniosek na druku E101, nie muszą składać wniosku na nowym druku A1. ZUS poświadczy E101, który będzie ważny przez wskazany w nim okres.

Kiedy ZUS może uznać umowę o pracę za pozorną

Pracodawca zawierający z pracownikiem umowę o pracę tylko w tym celu, aby umożliwić mu uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego, musi się liczyć z zakwestionowaniem takiej umowy przez ZUS. Pracodawca i pracownik, których dotyczy taka sytuacja, ponoszą przykre konsekwencje, m.in. wyłączenie z ubezpieczenia, obowiązek zwrotu wypłaconych zasiłków wraz z odsetkami.

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS przewiduje m.in. obowiązkowe zawieszenie wypłat emerytur w przypadku nierozwiązania stosunku pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP.

Jak ZUS kontroluje chorych pracowników

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócenia się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli.

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Kiedy można umorzyć należności z tytułu składek?

Umorzenie jest wyrazem definitywnej rezygnacji z możliwości wyegzekwowania należności z tytułu nieopłaconych składek od podmiotów zobowiązanych do ich uregulowania. Umorzenie jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, ponieważ terminowe opłacanie należnych składek jest obowiązkiem płatników.

Kiedy można odroczyć termin płatności składek?

Odroczenie terminu płatności jest jedną z prawnych form pomocy w spłacie należnych składek udzielanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek płatnika składek.

Rozłożenie spłaty zadłużenia za zaległe składki na raty

Rozłożenie należności z tytułu składek na raty polega na możliwości uregulowania tych należności w dłuższym okresie czasu, określonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji.

Jak uzyskać niemiecką emeryturę - porady ekspertów

Opolski ZUS we współpracy ze swoimi niemieckimi odpowiednikami doradza ludziom, którzy pracują na terenie Niemiec i Polski lub już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Porady ekspertów zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi zorganizowano w ramach Międzynarodowych Dni Poradnictwa.

Sankcje za niewypełnienie obowiązków ubezpieczeniowych

Odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne oraz dodatkowa opłata finansowane są w całości z własnych środków przez płatnika składek.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS Oddział w Opolu zaprasza pracodawców i osoby kierujące pracownikami na szkolenie z zakresu bhp.

Kiedy pracodawca musi przejąć od ZUS wypłatę zasiłku w trakcie roku

Nasza pracownica, która była w ciąży, przebywała na zasiłku chorobowym od 3 listopada 2009 r. do 8 lipca br. i otrzymywała zasiłek z ZUS. Złożyliśmy dokumentację do ZUS, aby ustalił prawo do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. Umowę o pracę mieliśmy zawartą z pracownicą do dnia porodu, który nastąpił 16 lipca br., dlatego do składanej dokumentacji dołączyliśmy akt urodzenia i świadectwo pracy. ZUS odesłał nam wniosek w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego do dnia rozwiązania umowy o pracę, gdyż na 30 listopada 2009 r. zatrudnialiśmy 65 osób. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, skoro na przełomie lat 2009/2010 to ZUS wypłacał świadczenia pracownicy? Czy ZUS powinien przejąć całą wypłatę zasiłku, jeżeli rozwiązujemy umowę o pracę z dniem porodu?

W przyszłym roku zasiłek pogrzebowy zostanie obniżony

Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje znaczne obniżenie wysokości zasiłku pogrzebowego.

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek dla zleceniobiorców

Wprowadzone rozwiązania w zakresie odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne spowodują jednakowe traktowanie osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i pracowników. Wpłyną również na obniżenie kosztów występujących po stronie pracodawcy.

E-profil ułatwi składanie dokumentów w ZUS

Od 2011 r. każdy będzie mógł założyć e-profil w ZUS. Pozwoli on na składanie dokumentów drogą elektroniczną bez konieczności opatrywania ich płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Czy termin złożenia dokumentów w ZUS, który przypada w sobotę, ulega przesunięciu

Pracuję w jednostce budżetowej. Dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc składam zawsze na samym początku następnego miesiąca. Jednak dokumenty za maj br. złożyłam dopiero 7 czerwca br. z uwagi na urlop w „długi weekend majowy”. Czy zachowałam termin, skoro ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów, tj. 5 czerwca, przypadał w sobotę? Czy w tym przypadku termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy?

Zmiana podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2010 r. dla niektórych grup ubezpieczonych nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7994,63 zł.

Własna działalność gospodarcza emeryta

Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Renta socjalna i praca na etacie

Osoby pobierające rentę socjalną mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie, ale powinny pamiętać, że prawo do renty ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodów przekraczających 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warto też wiedzieć, że przepisy nakładają na rencistę obowiązek powiadomienia ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty.

Pracodawcy zatrudniający seniorów dostaną ulgi

Sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest korzystna. Pracodawcy niechętnie zatrudniają seniorów, ponieważ rozpowszechnione jest wśród nich przekonanie, że starsi pracownicy są mniej wydajni w pracy. Ustawodawca zachęca firmy do zatrudnienia osób starszych w ten sposób, że zwalnia pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Praca w trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Muszą jednak pamiętać, że w zależności do uzyskiwanych przychodów renta będzie przysługiwać w pełnej wysokości, ulegnie zmniejszeniu lub zawieszeniu. Oprócz tego każdy rencista, który osiągał przychód z tytułu wykonywania pracy, która objęta jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, ma obowiązek powiadomić organ rentowy (ZUS) o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu tej pracy.

Praca w trakcie pobierania emerytury

Świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie i nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym emeryci coraz częściej decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Muszą jednak pamiętać, że osiągane przez nich przychody (poza otrzymywaną rentą) będą wpływać na wysokość emerytury, która może być zmniejszona bądź zawieszona.

Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Jednak osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury, w zależności od tego jaki będą uzyskiwały dochód, ich emerytura może być zawieszona lub zmniejszona.

Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Niektórzy emeryci oprócz pobieranych świadczeń emerytalnych, uzyskują także dodatkowe przychody z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Osoby te są zobowiązane do zawiadomienia ZUS o podjęciu pracy o raz o wysokości osiąganego przychodu.

Zasiłek pogrzebowy został zmniejszony

Od jutra, tj. od 1 września, zasiłek pogrzebowy wynosi 6 395,70 zł.

Tylko do 1 września matki mogą ubiegać się o umorzenie składek

ZUS przypomina, że tylko do 1 września matki, które prowadząc własną działalność gospodarczą przebywały na zasiłku macierzyńskim, bądź urlopie wychowawczym, mogą ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Można opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Możliwe jest opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom dotkniętym sierpniową powodzią.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia bhp dla pracodawców oraz na temat ubezpieczeń pracowników delegowanych.

Prewencja rentowa

Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skierowany jest do tych ubezpieczonych, którzy zagrożeni są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

W efekcie kontroli zwolnień lekarskich ZUS w I półroczu br. cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł.

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek

Wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne mogą składać w ZUS kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Termin mija 1 września br. Wnioski złożone po tym dniu pozostaną bez rozpatrzenia.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Szkolenia dla pracodawców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ułatwią zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.

Poradnik dla pracowników delegowanych

Opublikowana została I część praktycznego poradnika dotyczącego ustawodawstwa mającego zastosowanie do pracowników w Unii Europejskiej. Poradnik wydała Komisja Administracyjna do spraw Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego.

REKLAMA