REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Pracownik przedsiębiorcy może być stroną w postępowaniu w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy wiesz jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego? Jaki sąd będzie właściwy? W jakich sprawach właściwy będzie sąd rejonowy? Czy wiesz, że niekiedy organ sam może zmienić swoją decyzję.

Osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne dorobią więcej

Wysokość otrzymywanego świadczenia z ZUS nie będzie sumowana z wynagrodzeniem za pracę. Dzięki temu osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki przedemerytalne będą mogły więcej dorobić. Zmianie ulegną tez progi, po przekroczeniu których ZUS zawiesi wypłacanie świadczeń.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców i płatników składek na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. tematykę ubezpieczeń społecznych, obsługi programu Płatnik, a także wypadki przy pracy i choroby zawodowe.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

REKLAMA

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Kapitał początkowy a emerytura według nowych zasad

Pojęcie kapitał początkowy wprowadziły przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy uwzględniany jest przy obliczaniu wysokości emerytury ustalanej na nowych, zreformowanych zasadach.

REKLAMA

Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne, którzy są obowiązani do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych oraz ich korekt w postaci elektronicznej – za pomocą programu „Płatnik” lub innego programu interfejsowego spełniającego warunki opublikowane na stronach internetowych ZUS – muszą te dokumenty opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Uprawnienia kombatanta

Na podstawie przepisów Ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego możemy wyróżnić III grupy uprawnień jakie przysługują kombatantom.

Uprawnienia inwalidy wojennego

Przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określają jakie uprawnienia przysługują inwalidzie wojennemu. Są to m.in. uprawnienia emerytalne oraz pracownicze.

Ochrona zdrowia: jakie uprawnienia inwalidy wojennego?

Ustawa o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określa jakie uprawnienia przysługują inwalidzie wojennemu. Wśród nich są te dotyczące ochrony zdrowia, czy pomocy społecznej.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Złożenie wniosku o dodatek kombatancki przez emeryta

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym, będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, na podstawie decyzji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Emeryt ubiegający się o prawo do dodatku pielęgnacyjnego musi złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt, który ukończył 75 rok życia nie musi składać wniosku, ZUS przyzna mu dodatek z urzędu.

Dodatek kompensacyjny do renty

Kombatantom i innym osobom uprawnionym, które są emerytami, rencistami i inwalidami przysługuje dodatek kompensacyjny.

Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Emeryt, który brał udział w wojnach, działaniach zbrojnych i walczył o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo do dodatku kombatanckiego.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojennemu?

Inwalidom wojennym i wojskowym przysługują określone ulgi oraz prawo do refundacji. Są one określone w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Jak uzyskać uprawnienia osoby deportowanej do pracy przymusowej?

Decyzje o przyznaniu uprawnień do świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku osoby zainteresowanej

Jak uzyskać uprawnienia ofiary represji?

Decyzję o przyznaniu uprawnień ofiary represji wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Jak uzyskać uprawnienia kombatanta?

Decyzję o przyznaniu uprawnień kombatanckich wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych. Konieczne jest jednak złożenie stosownego wniosku.

Definicja kombatanta oraz działalności kombatanckiej

Status kombatanta jest nadawany na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Ustawa ta definiuje też działalność kombatancką.

Problemy konsumentów III wieku

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia w 2009 roku na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, starsi konsumenci są w dużym stopniu podatni na nieuczciwe praktyki rynkowe. Przedsiębiorcy, wykorzystując ich zaufanie, stosują zabiegi mające na celu wprowadzenie seniorów w błąd, co do rzeczywistych właściwości oferowanej usługi lub towaru np. oferują urządzenia, które miałyby leczyć wszystkie choroby.

Definicja inwalidy wojennego

Inwalidą wojennym jest żołnierz, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Podpisaliśmy umowę o pracę 10 listopada 2010 r. z datą rozpoczęcia pracy 12 listopada br. Od jakiej daty należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Czy inspektorom pracy przysługują wcześniejsze emerytury

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy mają prawo skorzystać z wcześniejszej emerytury. Muszą spełnić jednak ściśle określone warunki, niezbędne do uzyskania świadczenia emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura dla urzędników państwowych

Urzędnicy państwowi należą do uprzywilejowanej grupy pracowników, który mogą liczyć na wcześniejsze przejście na emeryturę. Prawo przysługuje tylko pracownikom urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku.

Czy pracownicy samorządowi mają prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownikom samorządowym przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury. Obecnie nie przysługuje im już taki przywilej. W związku z tym muszą czekać, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Czy jednak zawsze?

Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Prawo do emerytury bez względu na wiek posiadają osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki. Muszą oni jednak spełnić ściśle określone warunki.

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Czy kuratorzy sądowi mają prawo do wcześniejszych emerytur

Nie wiele osób zdaję sobie sprawę, że kuratorzy sądowi należą do uprzywilejowanej grupy zawodów, które uprawniają do wcześniejszej emerytury.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, prowadzi działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych. Udziela im pomocy w celu przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej, wynikającej ze starszego wieku.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA w Obornikach Śląskich

Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA prowadzi działalność, edukacyjną, kulturalną, twórczą oraz turystyczno-krajoznawczą dla osób starszych. Członkiem może być każdy obywatel RP w wieku emerytalnym.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce jest organizacją pozarządową, samorządną, o celach nie zarobkowych. Mottem działania UTW na rok 2010 jest ,,RAZEM MOŻNA WIĘCEJ I LEPIEJ”

Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk miasta. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i rozwijanie społecznych inicjatyw.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje naukę języków obcych, warsztaty informatyczne, a także szereg zajęć dodatkowych. Słuchaczem może zostać każdy kto chciałby zgłębić własną wiedzę.

Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stowarzyszenie o nazwie Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ełku jest dobrowolnym, samorządnym, zrzeszeniem osób fizycznych, związanym na czas nieograniczony dla propagowania i realizacji aktywności życia osób starszych

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają ludziom starszym realizację często młodzieńczych marzeń, które wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować.

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia w Krakowie

Stowarzyszenie o nazwie "AKADEMIA PEŁNI ŻYCIA im Joanny Boehnert" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających poprawie jakości życia ludzi w średnim i starszym wieku.

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW) działa przy Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Jest powołany do aktywizacji osób starszych w zakresie edukacji, kultury, turystyki i ochrony zdrowia.

Podstawowe informacje dotyczące składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. nastąpiły zmiany w zasadach ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanego także ubezpieczeniem wypadkowym. W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2006 r. stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy ustalali samodzielnie wszyscy płatnicy składek.

Okresy składkowe i ich dokumentowanie - porada

Okresy składkowe to przede wszystkim okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a także inne ustalone przepisami okresy, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

REKLAMA