REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przeliczenie emerytury - dla kogo?

Przeliczenie emerytury - dla kogo możliwe jest ponowne przeliczenie emerytury? Czy nowe tablice średniego dalszego trwania życia wpływają na wzrost wysokości emerytury?

Wypadek przy pracy - ZUS

Wypadek przy pracy - ZUS wypłaca różnego rodzaju świadczenia osobom ubezpieczonym. Jak sprawdzić czy podlegasz pod ubezpieczenie wypadkowe? Jaka jest procedura w przypadku wypadku? Ile wynosi odszkodowanie z ZUS?

Opublikowano KSR nr 14 "Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności"

KSR nr 14 "Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności", przyjęty uchwałą Nr 6/2021 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 6 lipca 2021 r., został opublikowany a Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Standard ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2021 r.

Skutkiem Polskiego Ładu może być zanik samozatrudnienia

Polski Ład a jednoosobowa działalność gospodarcza. To już ostatnie dni na konsultacje podatkowych propozycji Polskiego Ładu. Skutkiem wprowadzenia zmian podatkowych może być zanik formy samozatrudnienia.

REKLAMA

Firmy rodzinne w Polsce - jak sobie radzą w kryzysie pandemicznym

Firmy rodzinne są w Polsce jednym z kół zamachowych gospodarki, generują ok. 1/5 krajowego PKB. Ich wyróżnikiem jest to, że na tle ogółu lepiej radzą sobie z kryzysami i rynkowymi zawirowaniami. Potwierdził to też okres pandemii, w którym spółki rodzinne notowane na GPW zapewniały inwestorom wyższą rentowność i mniejszą zmienność kursów niż nierodzinne biznesy. Nie oznacza to jednak, że wszystkim udało się przetrwać ten trudny okres. – W zależności od branży mówi się o kilku procentach firm, które już nigdy nie wrócą na rynek. W przypadku branży gastronomicznej ten odsetek sięga nawet 30 proc. – mówi dr hab. Krzysztof Safin z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Przerwa w działalności a ulga na zakup kasy online

Ulga na zakup kasy fiskalnej online. Czy podatnik, który przerwał prowadzenie działalności gospodarczej z powodu COVID-19 może skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej online?

Przeliczenie wysokości emerytury - nowe tablice GUS

Przeliczenie wysokości emerytury - tablice średniego dalszego trwania życia, publikowane przez GUS, są istotne przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Kiedy można złożyć wniosek o przeliczenie dotychczasowej emerytury?

Emerytura osób prowadzących działalność gospodarczą

Emerytura osób prowadzących działalność gospodarczą jest liczona według tych samych zasad jak dla każdego ubezpieczonego. Są jednak małe różnice korzystne dla osób prowadzących firmy. Pracownik musi rozwiązać umowę o pracę żeby dostać pieniądze z ZUS, przedsiębiorca nie musi zamykać działalności, żeby na jego konto zaczęła wpływać emerytura. Samozatrudniony może także po przejściu na emeryturę płacić niższe składki.

REKLAMA

Fundusze europejskie na założenie firmy - dotacje i pożyczki

Fundusze europejskie na założenie firmy. Osoby, które planują założenie własnej działalności gospodarczej mogą skorzystać z dofinansowania na ten cel z funduszy europejskich. Zasadniczo są dwie możliwości. Osoby, które mają mniej niż 30 lat mogą skorzystać z dotacji w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Natomiast osoby, które ukończyły 30 lat mogą skorzystać z dotacji i pożyczek w Regionalnych Programach Operacyjnych w każdym województwie. Ponadto osoby niepracujące, które nie prowadziły wcześniej własnej firmy mogą skorzystać z pożyczek w programie Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie”.

Korekta raportów i deklaracji ZUS w 2022 r. - jakie zmiany?

Korekta ZUS. Od początku 2022 roku planowane są ograniczenia w składaniu korekt imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych. Uniemożliwią płatnikom odzyskanie części nadpłaconych składek i wyegzekwowanie korzystnych dla płatników wyroków sądowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, jeżeli postępowanie w tych sprawach będzie trwało zbyt długo.

Gdzie pracodawca zgłasza pracownika?

Zgłoszenie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę dokonywane jest przez pracodawcę w ZUS. Czy pracodawca zgłasza pracownika do urzędu skarbowego?

Sprzedaż nieruchomości - pierwszeństwo działalności gospodarczej jako źródła przychodu

Sprzedaż nieruchomości związana z działalnością gospodarczą. W przypadku sprzedaży nieruchomości obowiązuje zasada pierwszeństwa działalności gospodarczej jako źródła przychodu – tak wynika z wyroku NSA, sygn. akt II FSK 3674/18.

Zwolnienie lekarskie a adres pobytu

O prawidłowym adresie pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego przypomina ZUS. Jakie ma to znaczenie dla chorego?

Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

Prosta Spółka Akcyjna a startup

Prosta Spółka Akcyjna a startup. Po wejściu w życie do polskiego porządku prawnego Prostej Spółki Akcyjnej („PSA”) wiele nowych przedsiębiorstw do rozwoju których niezbędne jest finansowanie zewnętrzne zastanawia się nad wyborem PSA jako formy prowadzenia działalności. Dla niektórych z nich może być to rzeczywiście dobry wybór. Poniżej przedstawione zostaną wybrane korzyści dla startupów jakie daje prowadzenie działalności w formie PSA.

Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

Dobry Start - pieniądze wypłacane przez ZUS

ZUS wypłaca już pieniądze w ramach programu Dobry Start. Kto najszybciej otrzymał świadczenie? Jaki błąd uniemożliwia przelanie pieniędzy?

Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Jak rząd powinien wspierać biznes - rekomendacje AICPA® i CIMA®

Jak rząd powinien wspierać biznes. Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, wzywa polski rząd do podjęcia dalszych kroków w zakresie wspierania odbudowy gospodarczej w Polsce poprzez wdrażanie programów dla sektora MŚP w obszarze cyfryzacji i nowych technologii, wzmacnianie kluczowych zasobów Polski, takich jak wysoko wykwalifikowana pula talentów oraz wspieranie przedsiębiorstw w ich dążeniach do zrównoważonego rozwoju. Sugestie oraz rekomendacje dotyczące dalszego wsparcia przez polski rząd biznesu i rozwoju przemysłu zostały opracowane czerpiąc z szerokiego doświad¬czenia i dogłębnej, specjalistycznej wiedzy członków Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA w Polsce.

Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

Telewizor w kosztach podatkowych firmy

Telewizor w kosztach firmy. Wydatek na zakup telewizora (używanego jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji i sądowych rozpraw on-line) może zaliczyć do kosztów podatkowych przedsiębiorca (prawnik), który częściowo świadczy swoje usługi zdalnie ze swojego mieszkania. Jeżeli cena zakupu nie przekracza 10 tys. zł, to wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodów w miesiącu oddania telewizora do używania. Natomiast nie może być kosztem telewizor, jeżeli nie będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i służyć będzie celom osobistym podatnika.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Informacja o stanie konta ubezpieczonego na PUE ZUS

Informacja o stanie konta ubezpieczonego znajduje się na PUE ZUS. Od zeszłego roku ZUS nie wysyła już IOSKU w formie papierowej.

Pomoc z ZUS dla sklepików szkolnych - wnioski do 23 lipca

Osoby, które prowadzą sklepiki szkolne, mogą ubiegać się o pomoc ZUS. Wniosek należy złożyć do 23 lipca 2021 r. Jakie są rodzaje i warunki wsparcia?

Korekta VAT przy zmianie stopnia wykorzystania nieruchomości

Korekta odliczonego podatku VAT. Jaki są zasady dokonywania korekty odliczonego podatku naliczonego w przypadku zmiany stopnia wykorzystania nieruchomości do celów działalności gospodarczej?

Umowa o praktykę absolwencką - podatek, wynagrodzenie, ZUS

Umowa o praktykę absolwencką - czy od wynagrodzenia praktykanta pobiera się zaliczkę na podatek i odprowadza składki ZUS?

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie

Zasiłek chorobowy z ZUS dociera do ubezpieczonych z opóźnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje.

Pełnomocnik w działalności gospodarczej

Pełnomocnik w działalności gospodarczej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Technologii poinformowało 12 lipca 2021 r., że ponad 370 tys. przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej korzysta z pomocy pełnomocników. Z danych resortu wynika, że na 2,6 mln aktywnych działalności gospodarczych zarejestrowanych w CEIDG, ponad 374 tys. korzysta z pomocy pełnomocników, czyli osób upoważnionych do działania w ich imieniu. Liczba ustanowionych pełnomocników wynosi 395,6 tys.

ZUS: sklepiki szkolne i przewodnicy turystyczni otrzymają wsparcie

Najnowsza forma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej obejmie m.in. sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu zamknięcia szkół w okresie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy?

Dofinansowanie z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy 2021

Poprawa bezpieczeństwa pracy - ZUS zebrał już wnioski zainteresowanych dofinansowaniem. Kto może wygrać konkurs?

Od 2022 r. 500+ od ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie stopniowo przejmować od gmin obsługę sztandarowego rządowego programu, czyli 500+.

Wniosek o 300+ najczęściej składany za pośrednictwem banku

Wnioski o tzw. 300+ w większości są składane poprzez platformy internetowe banków. Co z rodzicami, którzy nie wiedzą jak wysłać wniosek online?

Sklepiki szkolne i piloci wycieczek - postojowe i zwolnienie z ZUS

Sklepiki szkolne i piloci wycieczek otrzymają postojowe i zwolnienie z ZUS. Do kiedy można składać wnioski? Jakie kody PKD obejmuje wsparcie?

Strategia ZUS na lata 2021−2025

Strategia ZUS na lata 2021−2025 czyli co planuje ZUS w ciągu najbliższych lat. Jakie 4 kierunki transformacji organizacyjnej i cyfrowej wylicza ZUS? Jaka jest misja ZUS?

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń chorobowych - RPO

ZUS a świadczenia chorobowe - RPO reaguje na opóźnienia w wypłacie świadczeń chorobowych przez ZUS.

Od 1 lipca 2021 r. można składać wnioski o 300 plus [AUDIO]

Od 1 lipca 2021 r. można już wnioskować o 300 plus, czyli świadczenie z programu "Dobry Start". Od tego roku jest to możliwe tylko w formie elektronicznej.

ZUS: ostatni moment na złożenie wniosku w ramach Tarczy 9.0.

Tylko do środy (30 czerwca) przedsiębiorcy mają czas, żeby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Składka zdrowotna będzie przeniesiona z urzędu pracy do ZUS

Składka zdrowotna zostanie przeniesiona z urzędu pracy do ZUS. Większość bezrobotnych nie szuka pracy, lecz rejestruje się po składkę zdrowotną.

ZUS gotowy na dobry start [AUDIO]

Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie (tzw. 300+) w ramach programu „Dobry Start” będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS zmienił wysokość zwolnienia ze składki - Rzecznik MŚP

Zwolnienie ze składki - ZUS po interwencji Rzecznika MŚP zmienił wysokość zwolnienia, uwzględniając korektę deklaracji rozliczeniowej.

Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

REKLAMA