REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Znaki drogowe, Kontrola drogowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znak pierwszeństwa przejazdu: do kiedy obowiązuje?

Znak pierwszeństwa przejazdu: do kiedy obowiązuje? Odpowiedź na to pytanie może być jedna i bardzo szybko można ją znaleźć w przepisach.

Znaki zmiennej treści. Kluczowe i dające nowe możliwości.

Znaki zmiennej treści są nośnikiem konkretnej informacji. Tylko że informacja ta może się zmieniać w zależności od potrzeb ruchu drogowego.

Co odwołuje znak zakaz zatrzymywania się i postoju?

Co odwołuje znak zakaz zatrzymywania się i postoju? Przepisy wskazują wyraźnie, że... m.in. najbliższe skrzyżowanie. Jest jednak więcej przypadków.

Mandat za parkowanie na miejscu dla elektrycznych

Mandat za parkowanie na miejscu dla elektrycznych wynosi... Na razie możemy powiedzieć tylko tyle, że jest naprawdę wysoki!

REKLAMA

Znaki drogowe dla elektryków. Nowość od 2 grudnia

Znaki drogowe dla elektryków będą informować o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. W sumie pojawi się aż 6 tablic.

Czy skrzyżowanie odwołuje znaki ostrzegawcze?

Czy skrzyżowanie odwołuje znaki ostrzegawcze? Czasami tak, ale nie zawsze. Bo ich specyfika sprawia, że czasami obowiązują na dłuższych odcinkach.

Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia?

Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia? W 99 proc. przypadków tak. Jest jednak 1 proc. przypadków, w których zasada ta zmienia się.

Zatrzymanie przed znakiem STOPu

Zatrzymanie przed znakiem STOPu: czy jest obowiązkowe? Oczywiście. A zignorowanie tego wymogu oznacza wysoki mandat.

REKLAMA

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa – co je różni, a co łączy? Sprawdźmy co na temat tych dwóch znaków mówią przepisy.

Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.

Skrzyżowanie równorzędne: co musisz o nim wiedzieć?

Skrzyżowanie równorzędne: jak przebiega na nim pierwszeństwo, gdzie można je spotkać i jaki znak je wyznacza? To pytania, na które odpowiemy dziś.

Pierwszeństwo łamane: zasady zachowania się na skrzyżowaniu

Pierwszeństwo łamane dość mocno zmienia zasady obowiązujące na skrzyżowaniu. Jakie są jego zasady i o czym pamiętać? Już odpowiadamy.

Obszar zabudowany a miejscowość - jakie są różnice?

Dziś opowiemy o tym, czym tak właściwie różni się obszar zabudowany od miejscowości i kiedy te pojęcia stają się zbieżne.

Co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Aby wiedzieć jak poruszać się po drogach, kierowca musi patrzeć na oznaczenia. Jaka jest jednak ich hierarchia? O tym właśnie opowiemy dziś. Zobaczcie co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Dziś zajmiemy się dość ważnym pytaniem. A więc czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Generalna odpowiedź brzmi nie. Ale prawo przewiduje dwa odstępstwa.

Kolejne znaki drogowe. Ministerstwo rozpoczęło prace.

Wśród nowych pomysłów rządzących pojawiają się takie oznaczenia, jak automatyczna kontrola prędkości, automatyczna kontrola średniej prędkości, śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna czy tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!

Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi jednak o tamowanie przejazdu aut. Bezpieczeństwo pieszych jest bowiem pojęciem nadrzędnym w strefie zamieszkania. Przepisy mówią o tym dobitnie!

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Kontrola ruchu drogowego - zmiany od 7 listopada 2019 r.

Już dziś (7 listopada 2019 r.) wchodzą zmiany w zakresie kontroli ruchu drogowego. Sprawdź, kto może dokonywać kontroli, gdzie pojazd organu kontroli może stać podczas kontroli, kiedy kontrolowany może wejść do radiowozu, kiedy sprawdza się przebieg pojazdu i czy można zdjąć plombę zabezpieczającą w przypadku kontroli przewożonego ładunku.

Nowy tachograf cyfrowy od 15 czerwca 2019 r.

Nowy tachograf cyfrowy należy zamontować 15 czerwca 2019 r. we wszystkich nowych pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. Jak kierowcy ciężarówek obchodzą przepisy o czasie pracy? Co nowego wnosi smart tachograf?

Odcinkowy pomiar prędkości - nowe znaki pojawią się przy drogach

Odcinkowy pomiar prędkości nie jest dużą nowością na polskich drogach. Teraz Ministerstwo Infrastruktury chce zadbać o to, aby ten rodzaj kontroli szybkości jazdy stał się bardziej widoczny dla kierowców. Skutek? Nowe znaki odcinkowego pomiaru prędkości już wkrótce mogą pojawić się przy drogach.

Strefy czystego transportu w Krakowie już obowiązują

Pierwsza strefa czystego transportu została uruchomiona 05.01.2019 w Krakowie. Na początku wprowadzono ją w formie testu na pół roku. Ma za zadanie ograniczyć ruch w miejscach gdzie będzie obowiązywać i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście.

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?

Uwaga! Nowe znaki na polskich drogach

Od 1 maja na niektórych polskich drogach kierowcy mogą zobaczyć nowe znaki drogowe. Kto powinien się do nich stosować?

Akcja ,,Znicz 2017’’

Jak co roku przed 1 listopada rusza policyjna akcja ,,Znicz’’. W czasie jej trwania należy spodziewać się wzmożonych działań Policji ze względu na intensywniejszy ruch drogowy.  W tym roku akcja ,,Znicz 2017’’ zbiegnie się w czasie z akcją ,,NIE ZABIJAJ’’ prowadzoną wspólnie przez Policję, Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.  W tym okresie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

Żółte znaki poziome

Żółte znaki poziome maja z założenia charakter tymczasowy. Stosowane są w miejscach prowadzenia robót drogowych, na wytyczonych objazdach itp. Niestety, nie zawsze drogowcy dokładają starań, aby takie oznakowanie było dla kierowców czytelne i zrozumiałe.

Sygnalizatory kierunkowe a zawracanie

Sygnalizatory kierunkowe S-3 znakomicie ułatwiają kierowcom pokonywanie skrzyżowań. Podstawowa zaleta organizacji ruchu opartej na takich sygnalizatorach polega na tym, że podczas wykonywania manewru skręcania lub zawracania nie napotykamy ruchu poprzecznego. Jeśli zatem sygnalizator kierunkowy wyświetla sygnał zielony, możemy śmiało jechać przez skrzyżowanie. Zupełnie inaczej, niż podczas wykonywania tzw. skrętu warunkowego.

Strzałki kierunkowe a zawracanie

Na pasach ruchu często występują przed skrzyżowaniami tzw. strzałki kierunkowe czyli znaki poziome. Znakomicie ułatwiają one kierującym zorientowanie się, w jakim kierunku można jechać na skrzyżowaniu z danego pasu ruchu. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Skręcanie i zawracanie na skrzyżowaniu

Wielu kierowców niestety nie zna dokładnie przepisów dotyczących skręcania i zawracania na skrzyżowaniach. Trzeba pamiętać, że zawracanie jest manewrem odmiennym, niż skręcanie, chociaż pierwsza faza obu tych manewrów wydaje się bardzo podobna.

Znaki ostrzegające o kilku niebezpiecznych zakrętach

Omówiliśmy znaczenie znaków ostrzegających o niebezpiecznym zakręcie, wskazując, że każdy z nich zabrania wyprzedzania. Ten sam zakaz dotyczy znaków ostrzegających o dwóch (lub więcej) niebezpiecznych zakrętach z tym, że te znaki kryją jeszcze więcej niuansów prawnych.

Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”?

Wydawać by się mogło, że znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Po prostu ostrzega nas o ciasnym albo nieprawidłowo wyprofilowanym zakręcie, na którym zbyt szybka jazda może spowodować wypadnięcie z drogi lub groźny poślizg. W rzeczywistości znak ten wyraża także zakaz wyprzedzania.

Mandat za niestosowanie się do znaków

Czy za przeoczenie znaku drogowego policjant pouczy niesfornego kierowcę, czy może wystawi mandat. Jeśli tak, to jak wysoki?

Prawa rowerzysty po zmianach

Zmiany w prawach rowerzysty są przedmiotem konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zmiany zakładają wprowadzenie rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów oraz ułatwią ich udział w ruchu drogowym.

Wjazd samochodem w strefę zamieszkania - obowiązki kierowcy

Strefa zamieszkania to prawdziwy "azyl" dla pieszych. Zobacz o czym musi pamiętać kierowca poruszając na jej obszarze.

Prawidłowe ustawienie znaków drogowych

Kodeks drogowy dopuszcza stosowanie różnego rodzaju znaków drogowych - pionowych i poziomych. Jakie są wymogi formalne odnośnie ustawiania znaków?

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r.

Za nieprawidłowe pozostawienie pojazdu na drodze, utrudnianie ruchu czy zagrażanie bezpieczeństwu, właścicielowi grozi usunięcie pojazdu z drogi na jego koszt i odholowanie na parking strzeżony. Jaka będzie wysokość wskazanych opłat w 2014 r.?

Brak znaków drogowych poprawi bezpieczeństwo?

Polacy niechętnie stosują się do zaleceń sugerowanych przez znaki drogowe. Nieracjonalne zakazy czy ostrzeżenia powodują, że kierowcy nie traktują poważnie nawet tych znaków, które mogą autentycznie decydować o ich bezpieczeństwie. Czy zatem brak znaków drogowych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach?

Świąteczny weekend na drogach

Świąteczny weekend za nami. Podczas trzech dni na drogach doszło do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 455 nietrzeźwych kierujących. Te liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku.

Punkty karne 2013

Od 19 stycznia 2013 roku będzie obowiązywał nowy system nakładania punktów karnych na kierowców. Każdy kierowca będzie mógł podczas jednej kontroli otrzymać do 10 punktów karnych, bez względu na to, ile wykroczeń popełni.

Zanieczyszczanie drogi publicznej

Pozostawienie pojazdu lub innego przedmiotu na drodze bądź jej zanieczyszczanie, które mogłoby spowodować na niej realne niebezpieczeństwo jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę nagany lub grzywnę do 1500 zł.

Utrudnianie ruchu drogowego

Osoba, która utrudnia bądź tamuje ruch na drodze, bez względu na to czy kieruje pojazdem czy jest pieszym, popełnia wykroczenie. Wysokość mandatu zależy od rodzaju niezgodnego z przepisami zachowania, i waha się od 50 do 500 zł.

Zniszczenie znaku drogowego

Niszczenie znaku drogowego jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W sprawach większej wagi, sprawca może nawet odpowiadać za przestępstwo, na podstawie kodeksu karnego.

Konsekwencje ucieczki przed Policją

Ucieczka przed Policją jest wykroczeniem. Jeżeli funkcjonariusz Policji nakazuje zatrzymanie pojazdu czy to do rutynowej kontroli czy też w związku z naruszeniem przepisów ruchu drogowego, mamy obowiązek do tego polecenia się zastosować.

Kierowco, uważaj na znaki – teraz również na drodze osiedlowej!

Przepisy, jakie obowiązują na drogach publicznych, muszą być także przestrzegane na drogach wewnętrznych, wchodzących w skład tzw. strefy ruchu. Zmiany w tej kwestii weszły w życie 4 września 2010 r.

Kontrola ruchu drogowego przez Policję

Ze względu na stale zwiększająca się liczbę osób nabywających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz coraz większa ilość pojazdów wzrasta możliwość mimowolnego uczestniczenia w kontroli drogowej przeprowadzonej przez Policję bądź inne uprawnione do tego służby. Szczegółowy tryb postępowania podczas dokonywania kontroli oraz rodzaj służb uprawnionych do jej przeprowadzania, reguluje rozporządzenie MSWIA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak zachować się podczas kontroli, jak ona powinna przebiegać oraz jakie osoba kontrolowana ma obowiązki – o tym przeczytacie w tym artykule.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym

W życie wchodzi kolejna nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Reguluje między innymi takie kwestie jak parkowanie na miejscach przeznaczonych dla inwalidów czy też poruszania się samochodów na osiedlach mieszkaniowych. Nowe przepisy odnoszą się również do samochodów znajdujących się na parkingach depozytowych, o które nie upomnieli się właściciele.

Dodatkowe znaki szlaków rowerowych

REKLAMA