REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2019, Nowości prawne 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oświadczenie o odrzuceniu spadku 2019 – WZÓR

Spadkobierca, który zdecyduje się by odrzucić ofiarowany mu spadek, musi złożyć w tym celu oświadczenie o odrzuceniu spadku. Na złożenie takiego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Niedochowanie tego terminu grozi przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Centralny Rejestr Faktur (CRF) od 1 lipca 2019 r.

Z dniem 1 lipca 2019 r. mają wejść w życie przepisy powołujące Centralny Rejestr Faktur (CRF). Będzie on funkcjonował na bazie przesyłanych przez podatników nowych rozbudowanych plików JPK_VAT. Zmodyfikowane pliki JPK_VAT będą zawierały dane z deklaracji i ewidencji VAT.

PPK w pigułce - najważniejsza założenia ustawy

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem istnienia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK i ich wypłata po osiągnięciu przez niego 60 roku życia. Osoby zatrudnione w wieku 18 - 55 lat będą miały obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

PPK w pigułce - najważniejsza założenia ustawy

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem istnienia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK i ich wypłata po osiągnięciu przez niego 60 roku życia. Osoby zatrudnione w wieku 18 - 55 lat będą miały obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

REKLAMA

Najważniejsze zmiany dla polskich przewoźników w 2019 r.

Od stycznia 2019 roku zaczynają obowiązywać nowe sankcje wynikające z ustawy dotyczącej SENT, czyli obowiązkowego przekazywania informacji o przewożeniu towarów wrażliwych. Jakie jeszcze zmiany czekają polskich przewoźników w 2019 r.?

Osoby nieslyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy

Jeżeli według orzeczenia lekarskiego nie zachodzą inne przeciwwskazania, to osoby niesłyszące mogą ubiegać się o uzyskanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Czy w związku z tym w 2019 r. możemy spodziewać się większej liczby kierowców?

Użytkowanie wieczyste prawem własności - to już fakt

Przepisy regulujące przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności już obowiązują. W dniu 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. MIiR udostępniło wzory dokumentów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Wypłata wynagrodzenia za pracę 2019

Wypłata wynagrodzenia pracownikowi od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z Kodeksem pracy odbywa się co do zasady przelewem na konto pracownika. Jeśli pracownik chce otrzymywać pensję w gotówce do ręki, powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek. Pracodawca ma obowiązek do 22 stycznia 2019 r. poinformować pracowników o wyborze formy wypłaty pensji. Poznaj wzór informacji w sprawie sposobu wypłaty wynagrodzenia.

REKLAMA

Zmiany w VAT od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 roku nadal stosujemy stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc., obowiązują jednak nowe zasady opodatkowania bonów. Zmianie uległy również zasady dotyczące rozliczania VAT od usług elektronicznych i stosowania ulgi na złe długi.

PPK - bezpieczny program dla pracowników od 1 lipca 2019 r.

Ustawa o PPK weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Pierwsze przedsiębiorstwa zostaną objęte nowym programem od 1 lipca 2019 r. Na czym polega oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK? Czym Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od OFE? Jakie są zalety PPK?

PPK - bezpieczny program dla pracowników od 1 lipca 2019 r.

Ustawa o PPK weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Pierwsze przedsiębiorstwa zostaną objęte nowym programem od 1 lipca 2019 r. Na czym polega oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK? Czym Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od OFE? Jakie są zalety PPK?

Najważniejsze zmiany w przepisach dla przedsiębiorców od 2019 r.

Co zmieniło się w przepisach od 1 stycznia 2019 r.? Prezentujemy najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany.

ZUS RIA 2019 - terminy, dane, obowiązki pracodawcy

Raport informacyjny ZUS RIA należy złożyć za każdego pracownika zatrudnionego od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 r. Ile czasu ma pracodawca na złożenie raportu informacyjnego? Jakie dane podać w raporcie?

Rząd przyjął projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Rada Ministrów, na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2019 r., przyjęła projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Projekt zakłada, że do wytoczenia sprawy np. nieuczciwej spółce wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Ponadto, kary pieniężne wynoszące od 30 tys. do 30 mln zł, nie będą już uzależnione od osiągniętego przez firmę przychodu, jednak istnieć będzie możliwość umorzenia postępowania w niektórych sprawach.

2019 będzie rokiem przedsiębiorczości i mobilnej księgowości

Rozpoczął się rok 2019, czyli rok rekordowej liczby działalności gospodarczych w Polsce, rozwoju mobilnej księgowości i zmian w przepisach podatkowych – tak przynajmniej wynika z opinii ekspertów. W świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie nadal o lojalności klientów biur rachunkowych będą decydować relacje.

Elektronizacja akt pracowniczych i skrócenie okresu przechowywania 2019

Elektronizacja akt pracowniczych oraz skrócony okres jej przechowywania obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Sprawdź, ile lat pracodawca musi przechowywać akta pracownicze i jakie obowiązki musi spełnić.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2019 roku

Jakie zmiany dla pracowników i rodzin przewidziano na 2019 rok? Resort pracy przedstawił listę najważniejszych zmian w prawie, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Wybór podatku liniowego – zmiany od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe terminy składania zawiadomień o wyborze formy opodatkowania przychodów podatkiem liniowym. Co ulegnie zmianie i jak prawidłowo stosować nowe regulacje?

Zmiany w ustawie o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji 2019 r.

Prezydent w dniu 7 stycznia 2019 r. podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Co się zmienia?

Mały ZUS przez 36 miesięcy

Z początkiem roku 2019 wszedł w życie "mały ZUS" dla firm o przychodzie nie przekraczającym 63 tys. Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wyższa stawka VAT na napoje i nektary owocowe

Podwyższenie stawki VAT na napoje i nektary owocowe zakłada projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Zdaniem pracodawców rozwiązanie to jest niekorzystne dla producentów nektarów i napojów owocowych oraz naszego sadownictwa, które stanowi zaplecze przemysłu spożywczego.

Zmiany w Kodeksie pracy - 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca może prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w sposób elektroniczny. Ponadto podstawową formą wypłaty wynagrodzenia staje się przelew na konto pracownika. Jeśli pracownik chciałby otrzymywać pensję do rąk własnych, musi złożyć w tym celu stosowny wniosek.

Urzędowe poświadczenie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność w 2019 r.

Właściciele mieszkań maksymalnie w ciągu roku powinni otrzymać urzędowe poświadczenie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w funkcjonowaniu środowiskowych domów samopomocy 2019 r.

Środowiskowe domy samopomocy już niedługo czekają wielkie zmiany. Ministerstwo Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie zawierające liczne zmiany w domach samopomocy.

Najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2019 r.

Najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2019 r. to: elektronizacja dokumentacji pracowniczej, skrócenie okresu przechowywania tej dokumentacji, wprowadzenie PPK, wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia, zwiększenie możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych, ograniczenie szkoleń okresowych BHP oraz rozszerzenie katalogu pracodawców mogących pełnić zadania służby BHP, zmiana formy wypłaty wynagrodzenia, modyfikacja liczby niedziel handlowych oraz zasad waloryzacji emerytur i rent, wprowadzenie tzw. emerytur matczynych.

Wyjaśnienie na temat krótkiego terminu zgłoszeń do Małego ZUS-u

Z czego wynika tak krótki termin na zgłoszenie do tzw. Małego ZUS-u? Przedstawiamy wyjaśnienie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?

Mały ZUS 2019 - jakie warunki należy spełnić

Jeśli kontynuujesz działalność, którą prowadziłeś w 2018 roku, i chcesz skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne, musisz złożyć w ZUS dokumenty do 8 stycznia 2019 roku - przypomina ZUS. Jakie warunki należy spełnić, by opłacać niższe składki tzw. mały ZUS?

Zmiany w PIT od 2019 r.

Rok 2019, to rok bardzo dużych zmian w podatkach dochodowych. W tym opracowaniu zebrałam kilka zmian, które w mojej opinii są najciekawsze z punktu widzenia przedsiębiorców. Zmiany te podzieliłam na dwie grupy “przyjazne” oraz niekorzystne dla przedsiębiorców.

„Posiłek w szkole i w domu” od 2019 r.

W dniu 1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. Dla kogo przeznaczona jest pomoc?

Waloryzacja emerytur i rent - 1 marca 2019 r.

Waloryzacja emerytur i rent 1 marca 2019 r. odbędzie się na nowych zasadach. Senatorowie przyjęli Ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź, o co chodzi w tej ustawie.

Zmiany w ryczałcie od 2019 r.

Rok 2019, to rok obfitujący w zmiany w podatkach dochodowych. Zmiany nie ominęły również ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej przedstawiamy krótką analizę wprowadzanych zmian.

Zmiany prawne dla rolników - 2019 r.

W dniu 1 stycznia 2019 r. weszło w życie wiele nowych regulacji prawnych, ważnych dla rolników. Nowe przepisy to m.in. większy zwrot za olej napędowy używany do produkcji rolnej, podwyżka kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 tys. zł, zmiany w zasadach importu towarów z państw trzecich (spoza UE), a także wiele innych ułatwień.

Emerytura dla matek czwórki dzieci a dyskryminacja ojców

Emerytura dla matek czwórki dzieci to nowy rodzaj świadczenia. Ma przysługiwać matkom czwórki dzieci, które ze względu na wychowywanie dzieci zrezygnowały z zatrudnienia bądź w ogóle go nie podjęły. Kobiety mogłyby otrzymać świadczenie uzupełniające po ukończeniu 60 roku życia. Zdaniem ekspertów nowa regulacja dyskryminuje w tym przedmiocie mężczyzn-ojców wychowujących czwórkę dzieci.

Niższy podatek dla innowatorów (IP box)

Jednym z korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań prawnych, które przynosi nowy 2019 rok jest ulga podatkowa na innowacje (IP box, Innovation Box). Które podmioty i na jakich zasadach będą mogły korzystać z tej nowej preferencji podatkowej?

Ceny prądu w 2019 r. nie wzrosną - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, skutkiem czego ceny prądu w 2019 r. nie wzrosną. Jest to możliwe m.in. dzięki obniżeniu akcyzy na energię elektryczną oraz opłaty przejściowej.

Zarząd sukcesyjny i nie tylko - jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2019 r.?

W 2019 r. na przedsiębiorców czeka wiele korzystnych zmian. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy ustawę o zarządzie sukcesyjnym, umożliwiającą powołanie zarządcy sukcesyjnego, który pokieruję firmą aż do momentu załatwienia spraw spadkowych, a także Innovation box - pakiet korzyści podatkowych dla przedsiębiorców, którzy generują dochód poprzez sprzedaż czy wprowadzanie na rynek tzw. kwalifikowanej własności intelektualnej.

Sprzedaż żywności przez rolników - do 40 tys. zł bez PIT

Od początku 2019 roku obowiązują nowe przepisy ułatwiające rolnikom produkcję i sprzedaż żywności. Została podważona kwota przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 20 tys. do 40 tys. zł. Po przekroczeniu limitu 40 tys. złotych podatek dochodowy wynosi 2 proc.

Podatek u źródła - warunki zwolnienia

Pomimo tego, że podatnikami podatku u źródła są firmy zagraniczne, a polskie firmy występują tylko w charakterze płatnika tego podatku, to często ekonomiczny ciężar zapłaty daniny spoczywa właśnie na polskich przedsiębiorstwach. Dotychczas możliwe było uniknięcie zapłaty podatku zarówno na gruncie ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, jak i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak od początku 2019 r. przepisy uległy zaostrzeniu, a dotychczasowe warunki zwolnienia od zapłaty podatku u źródła zostają znacznie obostrzone.

Składki ZUS 2019 - działalność gospodarcza

Od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. ZUS podał informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot na ubezpieczenia społeczne na rok 2019.

Wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń "500 plus" w 2019 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania świadczeń "500 plus". Ma to związek z wyższą płacą minimalną.

Obowiązkowa elektroniczna dokumentacja medyczna w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. dokumentacja medyczna powinna być prowadzona w formie elektronicznej. Chodzi m.in. o kartę informacyjną leczenia szpitalnego.

Praca komorników - zmiany w 2019 r.

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ustawa o komornikach wprowadza - według autorów - "przejrzyste reguły działalności komorniczej, ale przede wszystkim jej celem jest przywrócenie zaufania do zawodu komornika sądowego – jako funkcjonariusza publicznego, a nie swego rodzaju przedsiębiorcę nastawionego na zysk".

Niedziele handlowe 2019 - kalendarz

Od 1 stycznia 2019 r. zakupy można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać przepisy, przekształcające z mocy ustawy użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją budynki mieszkalne. we własność. Przekształcenie będzie odpłatne.

Nowe wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników 2019

Resort pracy opublikował nowe wzory dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem, zmianą oraz ustaniem stosunku pracy. Pomocnicze wzory dokumentów są zgodne z aktualnymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Pobierz aktualne wzory dokumentów.

Zmiany w dokumentacji pracowniczej 2019

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej. Od nowego roku okres przechowywania dokumentacji pracowniczej został skrócony oraz wprowadzono e-Akta pracownicze. Nowe regulacje wskazują, że dokumentacja pracownicza to: dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników.

E-dokumentacja pracownicza 2019 r. - co zmiany oznaczają dla pracowników i pracodawców

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może przechowywać dokumentację osobową i płacową w postaci elektronicznej. E–akta to korzyści nie tylko dla pracodawców, ale także dla pracowników.

Karta Duzej Rodziny w 2019 r. bez względu na wiek dziecka

Od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje bez względu na wiek dziecka w chwili składania wniosku. O kartę mogą ubiegać się rodzice, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Mały ZUS dla firm - zgłoszenie do 8 stycznia 2019 r.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z "małego ZUS-u", powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych do 8 stycznia 2019 roku z nowym kodem. Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie osiągają wysokich przychodów będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w zależności od przychodu firmy.

REKLAMA