REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2019, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenia konkurencji na rynku materiałów budowlanych

Materiały budowlane. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia, czy dochodzi do ograniczenia konkurencji na rynku materiałów budowlanych. Za ograniczanie konkurencji grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Jaka jest przyszłość rynku wynajmu mieszkań?

Rynek mieszkań na wynajem. Wyhamowuje spadek cen na rynku mieszkań na wynajem. Zmienia się też popyt, bo inne są oczekiwania z powodu doświadczeń z pandemią. Przyszłość rynku to budownictwo modułowe, skracające czas budowy nawet o połowę.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - zabezpieczenie dla deweloperów i nabywców

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców środków finansowych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zasilą składki płacone przez deweloperów.

Atmosfera sprzyja zakupom na rynku nieruchomości

Inwestorzy i fundusze kupują mieszkania. Wbrew temu co prognozowali eksperci, pandemia nie wpłynęła na zmniejszenie zainteresowania rynkiem nieruchomości (poza czasem lockdownu w II kw. 2020 r.). Miały na to wpływ niemal zerowe stopy procentowe i wysoka inflacja, a konkretnie brak atrakcyjnych alternatyw inwestycyjnych. Nieuniknione wzrosty cen w przyszłości, oznaczają, że teraz jest dobry moment na zakupy, szczególnie na rynku pierwotnym.

REKLAMA

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna. Może zdarzyć się, że dwie strony zawierają umowę, na mocy której jedna strona zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, podczas gdy druga strona zobowiązuje się do zapłaty stosownej kwoty. Wątpliwości w takim przypadku może rodzić rodzaj zawartej umowy, tj. czy umowę taką należy kwalifikować jako umowę przedwstępną (scharakteryzowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny) czy też jako umowę deweloperską (o której stanowi ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Wynika to z tego, że niezależnie od nazwy przyjętej przez strony umowy, wiążąca będzie jej treść.

Ceny mieszkań w 2021 roku wzrosną o 3-8 proc.

Ceny mieszkań w 2021 roku wzrosną o 3-8 proc. Ten rok będzie także czasem przetasowań w strukturze nabywców mieszkań.

Wymiana kopciuchów w budynkach wielorodzinnych w województwie zachodniopomorskim

Wymiana kopciuchów w budynkach wielorodzinnych. Poprawa jakości powietrza przez wymianę minimum 500 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynkach wielorodzinnych – to zakładany efekt pilotażu, który rozpocznie się 14 kwietnia 2021 r. w województwie zachodniopomorskim. Za nabór wniosków będzie odpowiadał WFOŚiGW w Szczecinie. Budżet działania to 10 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Deweloperzy nie odnotowali wyhamowania popytu inwestycyjnego

Rynek nieruchomości. Deweloperzy w Polsce nie odnotowali jak dotąd wyhamowania popytu inwestycyjnego, mimo spadku stawek czynszu najmu i rosnących cen zakupu mieszkań - podał NBP w raporcie z rynku nieruchomości za IV kwartał 2020 r.

REKLAMA

Ukończone mieszkania - gdzie i za ile?

Ukończone mieszkania. W których projektach deweloperzy mają mieszkania, do których od razu można odebrać klucze? Jakie lokale zostały w ofercie? W jakiej cenie? Jak dużym powodzeniem cieszą się wśród nabywców?

Podczas pandemii inwestujemy w nieruchomości

Giełda i nieruchomości. Podczas trwania pandemii wielu inwestorów kieruje swoje oszczędności w stronę nieruchomości, traktując je jako bezpieczną przystań. Wbrew wcześniejszym spekulacjom ceny nowych mieszkań nie spadły, a wręcz przeciwnie cały czas rosły.

Nowy Ład. Wsparcie państwa dla kupujących mieszkanie

Nowy Ład. W programie mieszkaniowym będziemy starać się wyciągnąć lekcje z błędów, z potknięć, z pomyłek naszych, naszych poprzedników i wypracować jak najlepsze rozwiązania, metodą prób i błędów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zwolnienia podatkowe dla innowacyjnych firm

Ulgi w podatku od nieruchomości dla innowacyjnych firm. Przedsiębiorstwa wdrażające nowe technologie oraz prowadzące w Częstochowie tzw. badania aplikacyjne lub rozwojowe, nadal będą mogły starać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości, nawet do 0,5 mln złotych w ciągu maksymalnie pięciu lat – zdecydowali miejscy radni.

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości - przesłanki pozytywne

Uprawnienie o zwrot wywłaszczonych nieruchomości należy przyrównać charakterem prawnym do cywilnoprawnych roszczeń osobistych. Komu przysługuje?

Czy użytkownik wieczysty ma prawo do podziału nieruchomości?

W wyroku z 8 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I CSK 259/15) Sąd Najwyższy orzekł, że użytkownikowi wieczystemu nie przysługuje uprawnienie do łączenia oraz podziału nieruchomości bez zgody i wiedzy właściciela. Czy użytkownik wieczysty powinien dysponować uprawnieniem do dokonania podziału (łączenia) nieruchomości, niezależnie od właściciela gruntu? Czy brak odpowiedniego przepisu w kodeksie cywilnym, nadającego użytkownikowi wieczystemu omawiane prawo wprost, jest jednoznaczne z brakiem takiego uprawnienia?

W jakie nieruchomości inwestować czasie pandemii?

Inwestycja w nieruchomości. Jak wynika z analiz ekspertów, nawet o kilka procent większą rentowność mogą osiągnąć lokale handlowo-usługowe niż mieszkalne. Jednak nie są oni do końca zgodni w kwestii inwestycji dokonywanych na rynku nieruchomości przez zwykłego Kowalskiego.

Dużo chętnych na kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy. W marcu tego roku chętnych na kredyt mieszkaniowy było więcej o 35 proc. niż rok temu.

Lokal za Grunt - jakie są założenia programu?

Lokal za Grunt. Przepisy wprowadzające w życie program Lokal za Grunt obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. Jakie są podstawowe założenia prawne programu?

Gmina przekaże nieruchomości z rozliczeniem "lokal za grunt"

Lokal za grunt od 1 kwietnia 2021. - weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Na tej podstawie cena lokali lub budynków przekazywanych gminie na własność przez inwestora, w związku z nabyciem przez tego inwestora własności nieruchomości zbywanej z zasobu gminnego, może podlegać rozliczeniu w cenie tej nieruchomości.

Elektroniczny dziennik budowy

Elektroniczny dziennik budowy. Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy wprowadzającej elektroniczny dziennik budowy - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Drugi pakiet SLIM VAT – jakie zmiany przyniesie przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów przewiduje, że drugi pakiet usprawniający rozliczenia podatku VAT wejdą w życie 1 października 2021 roku. Pierwszy pakiet zmian obowiązuję od początku 2021 roku i został wprowadzony w celu uproszczenia rozliczeń podatku VAT. SLIM VAT (czyli Simple, Local and Modern VAT) miał być odpowiedzią rządu na postulaty rynku.

Spółki inwestujące w nieruchomości a podatki

Spółki inwestujące w nieruchomości (REIT-y) powinny korzystać, tak jak w innych krajach, z preferencyjnych zasad opodatkowania - ocenia ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.

Shrag Weismann: mieszkania nadal są bezpieczną inwestycją

Pandemia wbrew obawom z ubiegłego roku, nie przewróciła rynku mieszkaniowego do góry nogami i nic nie wskazuje, że miałoby się to zmienić. W co inwestować na rynku nieruchomości? Czy taka inwestycja jest stabilna?

Kody wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych

Księgi wieczyste w systemie teleinformatycznym. Minister Sprawiedliwości zmienił rozporządzenie w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym. Rozporządzenie określa kody wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r.

Warszawa z najwyższym wieżowcem w UE

Varso Tower - najwyższa wieża biurowa w Unii Europejskiej. W największych miastach możemy obserwować realizację spektakularnych projektów biurowych. Ukończenie niektórych inwestycji zamiesza w klasyfikacji najwyższych budynków w Polsce.

Jak pandemia zmieniła strukturę rynku nieruchomości?

Wartość inwestycji na rynku nieruchomości. Wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych spadł 28% rok do roku w 2020 roku i osiągnął wartość 5,6 mld EUR. Zmieniła się też jego struktura – połowa transakcji dotyczyła rynku magazynowego, detronizując rynek biurowy. Pomimo trwającej pandemii, prognozy są optymistyczne i zakładają wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2021 roku. Motorem będzie wciąż sektor magazynów. Centra handlowe i hotele, które ucierpiały najbardziej, będą podlegały konsolidacji. EY Polska po raz kolejny wziął pod lupę polski rynek nieruchomości w publikacji „The Polish Real Estate Guide 2021. The real state of real estate”.

Dom przyszłości wyprodukuje, przechowa i oszczędzi energię

Dom przyszłości. Szykuje się rewolucja i uniezależnienie gospodarstw domowych od rosnących cen prądu. Jak będziemy zasilać domy przyszłości?

Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

Nowa ustawa deweloperska. Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.

Nowe normy efektywności energetycznej budynków - jak wpłyną na ceny mieszkań?

Efektywność energetyczna budynków. Wielu ekspertów przewiduje, że wprowadzony od początku 2021 roku obowiązek podporządkowania się nowym restrykcyjnym normom dotyczącym efektywności energetycznej spowoduje, że inwestorzy będą musieli ponieść wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście procent. To niewątpliwie wpłynie na wzrost cen mieszkań. W jakim stopniu nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków wpłyną na koszt realizacji inwestycji? Jak zmiana norm budowlanych przełoży się na wzrost cen mieszkań?

Ugody z frankowiczami. PKO BP stworzy specjalny fundusz

Ugody z frankowiczami. PKO BP chce przeznaczyć 6,7 mld zł na pokrycie kosztów ugód z frankowiczami. W tym celu ma zostać stworzony specjalny fundusz.

Jak złożyć deklarację na podatek od nieruchomości?

DN-1 - deklaracja na podatek od nieruchomości. Kto i kiedy składa deklarację DN-1? Gdzie i jak złożyć? Jak wypełnić deklarację DN-1?

Reforma planowania przestrzennego

Reforma planowania przestrzennego. Rozpoczęliśmy prace nad reformą planowania przestrzennego - poinformowała 23 marca 2021 r. na konferencji prasowej wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka. Dodała, że koszt reformy szacowany jest na ok. 5 mld zł, z czego niemal 1 mld będzie pochodził z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego budynku?

Pozwolenie na budowę tymczasowego budynku - wniosek PB-8. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii określił wzór wniosku o pozwolenie na budowę tymczasowego budynku, który będzie można składać elektronicznie od 1 lipca 2021 r. Kto składa wniosek PB-8? Co powinien zawierać i kiedy złożyć wniosek PB-8?

Czy wielkość mieszkania ma wpływ na zachorowalność na COVID-19?

Wielkość mieszkania a COVID-19. Czy metraż mieszkania ma znaczenie, jeżeli chodzi o zachorowalność na COVID-19? Którzy mieszkańcy miast chorują częściej?

Kto kupuje mieszkania w pandemii?

Zakup mieszkania. Czy zmieniła się struktura nabywców mieszkań i profil klientów deweloperów? Jaka grupa kupujących teraz dominuje? Kto decyduje się na zakup?

Stabilizacja cen na rynku mieszkań

Ceny mieszkań. Po wyraźnym spowolnieniu wzrostu cen mieszkań w drugie połowie 2020 r, w roku 2021 oczekiwana jest stabilizacja na rynku mieszkaniowym - czytamy w raporcie PKO Banku Polskiego. Co wpływa na ceny mieszkań?

Rzecznik MŚP wnosi o umarzanie firmom zaległych podatków od nieruchomości

Podatek od nieruchomości. Rzecznik MSP wnosi o rozkładanie ma raty i umarzanie zaległych podatków od nieruchomości mikro, małym i średnim firmom poszkodowanym przez Covid - poinformowało biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r.

Sprzedaży państwowej ziemi. Sejm znowelizował ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r.

Zakup nieruchomości - czy lokalizacja jest ważniejsza niż cena?

Czy lokalizacja jest ważniejsza niż cena? W 2018 r. grupa ING przeprowadziła badania na temat tego, jak Polacy kupują mieszkania i domy. Wynika z nich, że jesteśmy jedyną nacją spośród przebadanych państw, dla której wybór określonej lokalizacji mieszkania jest ważniejszy od jego ceny. Więcej niż 40% Polaków, zanim rozpocznie przeglądanie ofert, najpierw zawęża obszar poszukiwań do konkretnej dzielnicy. Co ta wiedza oznacza dla flipperów? Jak ją wykorzystać inwestując w nieruchomości? Sprawdźmy.

Jakie są ceny gruntów pod inwestycje?

Grunty inwestycyjne. Pod jakie projekty inwestorzy poszukują dziś gruntów? Jakie inwestycje są planowane? Jak kształtują się ceny ziemi pod inwestycje?

Sąd podzielił dom pomijając aktualnych współwłaścicieli - skarga nadzwyczajna RPO

Podział nieruchomości. Sąd orzekając o podziale nieruchomości - domu ze sklepem - podzielił współwłasność nie zauważając, że niektórzy ze współwłaścicieli zdążyli swoje udziały sprzedać. Naprawienie błędu jest możliwe tylko za pomocą skargi nadzwyczajnej - ocenił RPO kierując taką skargę.

Wywłaszczenie nieruchomości pod CPK - skargi do RPO

Wywłaszczenie nieruchomości pod CPK. Mieszkańcy gmin z obszaru planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego skarżą się na niepewność ws. swych nieruchomości, w oczekiwaniu na wyznaczenie szczegółowego obszaru wysiedleń. Nie wiedzą bowiem, jaki dokładnie obszar zostanie objęty wywłaszczeniem pod budowę przyszłego portu lotniczego i kiedy to nastąpi. Tymczasem rozpoczęło się już pozyskiwanie nieruchomości na podstawie umów cywilnoprawnych, zawieranych poza procedurą wywłaszczenia – w ramach tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć. Umowy zawierane ze świadomością grożącego wywłaszczenia nie są jednak zawierane w sposób swobodny. A gdyby zamierzona inwestycja na takiej nieruchomości jednak nie powstała, to właściciel nie mógłby jej odzyskać.

Długi dewelopera w księdze wieczystej. Skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego

Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Gdański sąd wpisał długi dewelopera w księgi wieczyste sprzedanych lokali. W konsekwencji wierzyciele mogą domagać się spłaty od właścicieli mieszkań. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 12 skarg nadzwyczajnych w tej sprawie.

Nowe mieszkania - które mieszkania są najtańsze?

Najmniejsze mieszkania. W jakiej cenie znajdziemy najtańsze, nowe mieszkania w ofercie deweloperów? W których inwestycjach? Jaka mają powierzchnię?

Czy sprzedaż prywatnych działek to działalność gospodarcza?

Sprzedaż prywatnych działek a PIT. Organy podatkowe twierdzą, że osoby fizyczne, które nigdy nie rejestrowały formalnie działalności gospodarczej a sprzedają swoje prywatne nieruchomości (np. działki gruntu) – działają w niektórych sytuacjach jak przedsiębiorcy i nie mogą stosować art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Nie mogą zatem nie płacić PIT sprzedając działki po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyli. Na szczęście dla podatników sądy administracyjne w wielu stanach faktycznych nie podzielają zdania organów podatkowych.

Rynek mieszkań na wynajem - udział inwestorów indywidulanych

Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w mieszkania jest w Polsce nawet dwukrotnie bardziej opłacalne niż na Zachodzie. Udział inwestorów zagranicznych w polskim rynku nieruchomości będzie się zwiększał, przy jednoczesnym ograniczaniu udziału inwestorów indywidualnych.

Warszawa pomaga w spłacie zadłużenia w mieszkaniach komunalnych

Mieszkania komunalne w Warszawie. Trwa II edycja programu "Restrukturyzacja zadłużenia w mieszkaniach komunalnych", w ramach której można uzyskać umorzenie na poziomie 60 proc. kwoty zadłużenia. "Uprawnionych do skorzystania z tej formy pomocy miasta może być nawet kilkanaście tysięcy lokatorów" – podał stołeczny ratusz.

Mieszkaniowy program Porozumienia zastąpił Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus passé, lokomotywa tego programu – spółka PFR Nieruchomości – na bocznym torze. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin po przejęciu resortu przez jego partię realizuje własny program. 1 kwietnia 2021 r. wystartuje jego rynkowa część.

Wynajem wspólnej nieruchomości - jaki limit ryczałtu dla małżonków?

Ryczałt od najmu. Czy każdemu z małżonków, połączonych wspólnością ustawową, przysługuje limit 100 tys. zł przychodu z wynajmu wspólnej nieruchomości opodatkowanego stawką 8,5% i sumarycznie jest to 200 tys. zł wspólnego przychodu opodatkowanego tą stawką?

Inwestycje w nieruchomości na początku 2021 roku - trendy

Inwestycje w nieruchomości 2021. Wbrew pesymistycznym założeniom, inwestycje w nieruchomości cieszą się niesłabnącą popularnością – w zasadzie nawet jeszcze większą, niż przed pandemią. Inwestowanie w nieruchomości pozwala nie tylko obronić wartość pieniądza, ale także znacząco powiększyć kapitał. Oprócz klientów indywidualnych, swoją obecność na rynku zaznaczają także klienci instytucjonalni, inwestując w nieruchomości z zamiarem osiągania zysków.

Jakich mieszkań szukają milenialsi?

Milenialsi na rynku nieruchomości. Młodzi dorośli, zwani też pokoleniem milenialsów (lub pokoleniem Y) mają inne oczekiwania co do miejsca zamieszkania niż starsze pokolenia. Wielu nadal mieszka z rodzicami, sporą grupę stanowią wynajmujący, ale są też tacy, którzy kupują mieszkania na własność. Jakich lokali szukają? Na co zwracają uwagę?

REKLAMA