REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zawarcie umowy, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

Jeżeli komisant sprzeda lub kupi rzecz na warunkach korzystniejszych niż określone w umowie, zarobi na uzyskanej różnicy i uzyskaną w ten sposób korzyść zachowa dla siebie. Problem pojawia się gdy komisant nie będzie w stanie uzyskać umówionej ceny zakupu rzeczy.

Co gdy komisant nie uzyska umówionej ceny sprzedaży?

Celem zlecenia komisowego jest zawarcie przez komisanta z osobą trzecią umowy sprzedaży, przy czym może on występować bądź to jako sprzedawca (komis sprzedaży), bądź też jako kupujący (komis kupna). Aby uniknąć problemów komisant powinien uzyskać określoną w umowie cenę, co gdy mu się to nie uda?

Wynagrodzenie przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest umową starannego działania, co oznacza, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Odpowiedzialność przyjmującego zlecenie i jego zastępcy

Co do zasady przyjmujący zlecenie powinien wykonywać zlecone czynności osobiście, należy jednak podkreślić, że przepisy Kodeksu Cywilnego przewidują sytuację kiedy zleceniobiorca może powierzyć wykonanie czynności swojemu zastępcy.

REKLAMA

Dla kogo umowa o dzieło?

Jestem studentem, zastanawiam się czy w moim przypadku lepiej pracować na umowę zlecenia czy o dzieło( będę zakładał strony internetowe)?

Co powinna zawierać umowa zlecenia?

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Z upływem jakiego czasu przedawniają się roszczenia z umowy zlecenia?

Co do zasady przedawnienie roszczeń następuje z upływem 10 lat, czy tak samo jest w przypadku roszczeń wynikających z umowy zlecenia?

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje zarówno dającemu zlecenie jak i przyjmującemu zlecenie. W poniższym tekście wskazujemy jak i kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia.

REKLAMA

Umowa zlecenia a prawo do urlopu

Zostałam zatrudniona na umowę zlecenia, w treści umowy nie ma jednak wzmianki o urlopie. Czy przepisy kodeksu cywilnego regulują kwestię urlopu ?

Co powoduje śmierć zleceniodawcy?

Wiele osób pracujących na podstawie umowy zlecenia zastanawia się co stanie się z ich umową w przypadku śmierci zleceniodawcy. W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Śmierć strony umowy zlecenia

Zarówno śmierć zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy powoduje pewne trudności przy realizacji zlecenia. Jakie znaczenie dla umowy zlecenia ma śmieć jednej ze stron?

Kiedy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują sytuacje kiedy osoba dająca zlecenie może wypowiedzieć umowę zlecenia.

Kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Zawarłam umowę zlecenie, z przyczyn osobistych nie będę mogła wykonać zleconej pracy, czy mogę umowę wypowiedzieć? W jakim terminie powinnam to zrobić oraz czy muszę liczyć się z jakimiś kosztami?

Kiedy umowa zlecenia wygasa?

Pracuje na umowę zlecenie, w kontrakcie nie mam jednak zapisu dotyczącego wygaśnięcia umowy zlecenia. Gdzie mogę znaleźć regulacje prawną odnoszącą się do tej kwestii?

Kiedy można powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej?

Co do zasady przyjmujący zlecenie powinien wykonać usługę osobiście. Istnieje jednak możliwość kiedy przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej.

Jakie są obowiązki zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy?

Stronami umowy zlecenia są zleceniodawca (osoba która zleca wykonanie określonych czynności), oraz zleceniobiorca (osoba wykonująca zlecenie). Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Forma umowy zlecenia

Jaka może być forma umowy zlecenia? Czy ustawodawca nakłada na strony zachowania formy szczególnej w przypadku umowy zlecenia?

Czy zlecenie może być nieodpłatne?

Pracuje na umowę zlecenie, ostatnio pracodawca poinformował mnie, że powinnam się cieszyć ze mi płaci bo niektórzy wykonują pracę nieodpłatnie, czy faktycznie umowę zlecenia można wykonywać nieodpłatnie?

Zalety i wady umowy zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Kto może pracować w czwartek, 11 listopada?

Jutro, 11 listopada, w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.

Jak rozliczyć składki od zlecenia studenta, który w trakcie miesiąca ukończył 26 lat

Na podstawie umowy zlecenia pracuje dla naszej firmy student ostatniego roku studiów magisterskich. 23 października br. ukończył 26 lat. Do jakich ubezpieczeń musimy go zgłosić i w jaki sposób rozliczyć za niego składki za październik?

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu


Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Jak banki podchodzą do umowy zlecenia i umowy o dzieło jako źródła dochodów?

Bardzo popularną formą na początku kariery każdego z nas są umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Z jednej strony osoba zatrudniona nie ponosi takich kosztów (składki na ubezpieczenia, podatek), jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, z drugiej strony natomiast bardziej konserwatywnie do takiego dochodu podchodzą banki, uwarunkowując akceptację dochodu od spełnienia kilku warunków.

Co powinna zawierać umowa timesharingu?

W umowie timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania do korzystania z określonego lokalu przez pewien okres w danym roku. Umowa musi zawierać m.in. dokładne określenie lokalu.

Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

Jeżeli po powrocie z udanego urlopu stwierdzisz, że w takie miejsce chciałbyś jeździć co roku, to zastanów się nad timesharingiem.

Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.

Wynagrodzenie przy umowie zlecenie - porada

Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Zlecenie jest najczęściej odpłatne. Kodeks cywilny zakłada, że umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie, chyba że co innego wynika z umowy lub z okoliczności. Należy zatem przyjąć, na podstawie zresztą Kodeksu cywilnego, że umowa zlecenie może być także nieodpłatna.

Co można zawrzeć w umowie sprzedaży?

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w umowie.

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych umów regulujących stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i jednocześnie najczęściej zastępuje klasyczną umowę o pracę regulowaną przez Kodeks pracy. Jak ją zatem rozwiązać?

Umowy zlecenia i o dzieło jako akceptowane przez bank źródło dochodów

Banki najchętniej udzielają kredytów osobom o stałym stabilnym zatrudnieniu, a wiec na umowie o pracy. Czy kredytobiorcy mający inne formy zatrudnienia są przez instytucje finansowe gorzej traktowani?

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Wymagana forma czynności prawnych powinna być również zachowana, jeżeli oświadczenia woli stron są składane w postaci elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zachować formę czynności?

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Ochrona zatrudnienia osób nie pracujących na podstawie umowy o pracę

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

Jaką formę umowy wybrać?

Wybierając formę zawieranej umowy powinniśmy pamiętać o tym czego wymaga od nas prawo, a także czy dana forma w sposób dostateczny zabezpieczy nasze interesy.

Zostałem oszukany przez konsultanta telefonicznego - co robić?

Operatorzy telekomunikacyjni mogą proponować zmianę warunków umowy przez telefon. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy warunki przedstawione przez konsultanta wyglądają inaczej przy pierwszym rachunku?

Czy do ustalenia obowiązku ubezpieczeń zleceniobiorcy wystarczy jego pisemne oświadczenie

Planujemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia kilku studentów. Nie wiem, czy wszyscy będą kontynuować naukę od października br. i nie mam pewności, czy będę musiał opłacać składki za te osoby. Czy mogę od nich żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich status, czy wystarczy samo oświadczenie?

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara

Polacy najczęściej świadczą pracę na podstawie umowy o pracę. Popularne są także umowy zlecenia. Jednak nadal mnóstwo osób pracuje bez żadnej umowy w tzw. szarej strefie. Nie odstrasza ich nawet groźba kary.

Czym jest umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców stara się dotrzeć do konsumentów poza standardowymi miejscami kojarzącymi się z handlem czy usługami. Liczą, że na ulicy, w domu czy na specjalnie zorganizowanej wycieczce ludzie są bardziej podatni na oddziaływania marketingowe. Z tego samego jednak względu prawo szczególnie chroni konsumenta w przypadku umów zawieranych z nim poza lokalem przedsiębiorstwa.

Wszystko o umowie na odległość

Szczególnym rodzajem sprzedaży konsumenckiej są umowy na odległość. Cechuje je fakt, że przy ich zawieraniu nie są obecne obie strony transakcji. Dlatego też prawo przewiduje w tym wypadku szczególną ochronę dla konsumentów.

Umowa zlecenie - podstawowe informacje

W umowie zlecenia strony (przedsiębiorca i konsument) określają nie tyle rezultat, co zakres czynności, jakie zostaną wykonane. Przykładami takich usług są opieka nad starszą osobą, pielęgnacja trawników, udzielanie korepetycji, porady psychologiczne lub prawne itp.

Obowiązki przy zawieraniu umów - krok po kroku

Każdy przypadek sprzedaży konsumentowi towaru czy usługi odbywa się na mocy umowy – nawet, jeśli nie jest ona podpisywana na papierze. Jakie informacje podstawowe powinna zawierać określona umowa? Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy przy zawieraniu umów?

„Młody rolnik”, a możliwość podjęcia pracy dodatkowej - porada

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich młodzi rolnicy mogą otrzymać dotację finansową na realizację inwestycji w przejmowanych gospodarstwach rolnych. Czy w konsekwencji przyznanej dotacji, młodzi rolnicy muszą zaprzestać podejmowania jakiejkolwiek pracy dodatkowej?

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Zleceniobiorca, który podlega wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom (nie płaci składki chorobowej), uległ wypadkowi przy wykonywaniu zlecenia. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?

Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w umowie o roboty budowlane zawartej miedzy inwestorem a wykonawcą, strony powinny ustalić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Generalny wykonawca powinien także zawrzeć umowę z podwykonawcą. Jaki charakter ma taka umowa?

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie, choć brak formy pisemnej nie oznacza, że umowa stron jest nieważna. Każda umowa o roboty budowlane powinna zawierać także określone postanowienia, które zapewnią stronom sprawną realizację zawartej umowy.

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek dla zleceniobiorców

Wprowadzone rozwiązania w zakresie odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne spowodują jednakowe traktowanie osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i pracowników. Wpłyną również na obniżenie kosztów występujących po stronie pracodawcy.

Kiedy umowa jest nieważna?

Konstruując umowę warto wiedzieć, czy prawo zezwala na zamieszczenie w niej określonych zapisów. Wprowadzenie do umowy zapisów niezgodnych z ustawą może doprowadzić do nieważności czynności prawnej.

REKLAMA