REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zawarcie umowy, Kara umowna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydanie towarów w celu uregulowania zobowiązań jest kosztem?

Podatnicy mają prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku z wydaniem towarów w celu uregulowania swoich zobowiązań wobec kontrahenta, w tym z tytułu kar umownych. W takiej sytuacji koszty należy rozpoznawać podobnie jak w przypadku sprzedaży takich towarów.

Jak przygotować skuteczną klauzulę negocjacyjną?

Klauzula negocjacyjna (renegocjacyjna) zobowiązuje stron umowy do prowadzenia negocjacji mających na celu zawarcie umowy. Sporządzając klauzulę należy uwzględnić w niej takie zapisy, aby zmuszała kontrahentów do skutecznego negocjowania.

Czy kara umowna może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

W przypadku odszkodowań, kar umownych i innych wydatków wynikających z odstąpienia przez podatnika od umowy należy uznać, że wykazują one związek z przychodami, wówczas gdy podatnik ma na uwadze możliwość osiągnięcia, choćby nawet potencjalnie jakiegoś przychodu, czy to z określonej innej transakcji, czy też na skutek redukcji kosztów pośrednich, czyli ogólnych, dotyczących całej działalności.

Kara umowna jako koszt uzyskania przychodu

W przypadku gdy zapłata kary umownej ogranicza konieczność ponoszenia innych wydatków przez podatnika i ma wpływ na racjonalność alokacji wydatków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatek taki należy uznać za koszt uzyskania przychodu. Ustawodawca definicję kosztów uzyskania przychodu wiąże bowiem z zabezpieczeniem bądź zachowaniem źródła przychodu.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć prawo pierwokupu akcji lub udziałów?

Pewnym standardem w statutach, umowach spółek, jak i w różnego rodzaju umowach inwestycyjnych stały się klauzule ograniczające obrót udziałami/akcjami. Ich celem jest ochrona trwałości inwestycji w spółkę oraz zabezpieczenie się przed wrogim przejęciem. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest pierwokup. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z jakich środków prawnych możemy skorzystać przy egzekwowaniu prawa pierwokupu.

Kara za rozwiązanie umowy jako przychód podatnika

Kary umowne mają na celu zapewnienie, iż postanowienia zawarte w umowie zostaną w sposób prawidłowy wykonane. W praktyce podatkowej istnieją wątpliwości co do tego, czy kara za rozwiązanie umowy może być traktowana jako przychód podatnika. W jaki sposób kwestę tę rozstrzygają przepisy?

Kara umowna może stanowić pozacenowe kryterium oceny ofert

Zamawiający mają wątpliwości co do dopuszczalności kary umownej jako kryterium oceny ofert, KIO tymczasem zdarzyło się zaaprobować takie rozwiązanie.

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane jako jedna z najczęściej zawieranych umów w obrocie gospodarczym została szczegółowo uregulowana w kodeksie cywilnym (k.c.). Należy do umów nazwanych, jest umową odpłatną, konsensualną, dwustronnie zobowiązującą i wzajemną. Jednocześnie stanowi tak zwaną umowę rezultatu. W niniejszym artykule autor postara się szerzej przedstawić jej problematykę, przy równoczesnym uwzględnieniu niedawno wprowadzonych zmian w kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Czy kara umowna może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki na kary umowne (odszkodowania), które zostały poniesione z innych tytułów niż wskazane w przepisie art. 16 ust 1 pkt. 22 ustawy o CIT powinny być zaliczane do kosztów podatkowych. Jednak zgodnie z aktualną linią interpretacyjną istotne jest, aby podatnik wykazał, że zapłata kary umownej ma związek z uzyskaniem, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródeł jego przychodów podatnika.

Kiedy zapłata kary umownej będzie podlegać opodatkowaniu VAT

Biorąc pod uwagę stanowiska sądów i organów podatkowych należy uznać, że zapłata kary umownej będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatnie świadczona usługa tylko w wtedy, gdy istnieje bezpośredni konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący korzyść, nawet potencjalne, z zapłaty kary umownej.

Skutki zastrzeżenia kary umownej

Kara umowna stanowi substytut odszkodowania i przysługuje wierzycielowi w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zastrzeżenie kary umownej przez strony jest opcjonalne. Wiele osób decyduje się na ten krok, ponieważ jest to solidne zabezpieczenie.

Moment powstania przychodu z tytułu wystawienia noty obciążeniowej

Jak na gruncie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych należy określać moment powstania przychodu, który wynika z wystawionej noty obciążeniowej ujmującej karę umowną?

Ewidencja księgowa operacji związanych z usunięciem usterek

Jakie dokumenty księgowe powinna wystawić jednostka budżetowa z tytułu obciążenia wykonawcy karami umownymi oraz kosztami zastępczego usunięcia usterek? Czy mają to być noty księgowe? Jak ująć w ewidencji księgowej operacje związane z zastępczym usunięciem usterek?

Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem

Rekompensata wypłacona kontrahentowi z tytułu niewywiązania się z umowy nie jest automatycznie kosztem podatkowym. Podatnik musi wykazać, że w tym konkretnym przypadku poniesienie wydatku przełoży się na osiągane przychody, zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła.

Kara umowna a koszty uzyskania przychodów

W praktyce gospodarczej w wielu umowach dokonuje się zapisów w zakresie kar umownych na wypadek ich niedotrzymania. Zdarzają się również kary, które dotyczą odstąpienia od umowy przed rozpoczęciem jej realizacji. Kary umowne są niejednokrotnie wysokie, dlatego wielu przedsiębiorców liczy, że można je wpisać do kosztów uzyskania przychodów.

Kara umowna - jak wpisać ją do umowy?

W jaki sposób prawidłowo zastrzec w umowie karę umowną? Kiedy zastrzeżenie kary umownej jest nieważne?

Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów

Czy nałożona kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Kiedy warsztat może nie zapłacić kary umownej?

W rekompensacie za niewłaściwe wykonanie pracy, np. przez warsztat samochodowy możemy skorzystać z zapisu kary umownej. Ale nie zawsze warsztat ją zapłaci. Nie można też wpisać do umowy kwot zbyt wysokich.

Umowa o roboty budowlane - wysokość kar umownych

Umowa o roboty budowlane zawiera postanowienia dotyczące wysokości kar umownych z tytułu braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty. Wysokość kar umownych musi być w umowie obowiązkowo określona, nie została ona natomiast narzucona przez ustawodawcę.”

O czym pamiętać stosując wzorzec umowy?

Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z wzorców umów, w szczególności z ogólnych warunków umów, wzorów umowy, regulaminów, itp. Często posługują się też formularzami, które następnie są uzupełniane danymi klienta i zamówionej usługi (towaru).

Uszkodzenie przesyłki a zwrot towaru – nowe niedozwolone klauzule

W przypadku uszkodzenia przesyłki, sprzedawca nie może odmówić zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru, orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ostatnim czasie wprowadzono nowe niedozwolone klauzule w obrocie konsumenckim.

Czy niedozwolona klauzula umowna jest równoznaczna z nieważną klauzulą umowną?

W obrocie konsumenckim funkcjonują tzw. niedozwolone klauzule umowne. Są to postanowienia umów, które nie zostały indywidualnie z konsumentem uzgodnione oraz kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Jakie to ma konsekwencje dla konsumenta, a jakie dla przedsiębiorcy?

Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Kary umowne można spotkać w prawie każdej umowie handlowej. Konstrukcja kar umownych za odstąpienie od umowy jest prosta: jeśli dłużnik narusza umowę, wierzyciel może od niej odstąpić oraz dochodzić zapłaty kary umownej. Czy taka konstrukcja jest jednak prawnie dopuszczalna?

Wysokość kary umownej a rażąco wygórowana kara umowna w zamówieniach publicznych

Sąd może miarkować karę umowną w dwóch przypadkach określonych w art. 484 § 2 k.c.: 1) jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej; to samo dotyczy wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana; 2) gdy pomiędzy odszkodowaniem, jakie wierzyciel otrzymałby w razie dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych, a karą umowną zachodzi rażąca dysproporcja.

Kiedy małoletni może być stroną umowy?

Możliwość bycia stroną umowy jest nierozerwalnie związana ze zdolnością do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości, tj. 18 lat. W przypadku osób małoletnich zdolność taka posiada swoje ograniczenia, uregulowane w art. 11-22 k.c.

Okoliczności niezawinione – umowne rozszerzenie odpowiedzialności dłużnika

Co do zasady dłużnik może zwolnić się z odpowiedzialności za niewykonane lub nienależyte wykonanie zobowiązania, jeżeli wykaże brak swojej winy w tym zakresie. Przepisy kodeksu cywilnego wprowadzają jednak możliwość umownego rozszerzenia odpowiedzialności dłużnika na okoliczności niezawinione. Na czym dokładnie polega rozszerzenie?

Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Zgodnie z artykułem 483 Kodeksu cywilnego strony mogą w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Skuteczność złożenia oświadczenia o potrąceniu wierzytelności zależy od spełnienia warunków wskazanych w art.498 § 1 k.c.

Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Umowa o roboty budowlane polega na zobowiązaniu się wykonawcy do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej oraz zobowiązaniu inwestora do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa o roboty budowlane?

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Kara umowna jest środkiem zabezpieczenia wykonania umowy. W odróżnieniu od odszkodowania pełni jednak funkcję kompensacyjną tylko wobec szkód poniesionych z tytułu zobowiązania niepieniężnego. O tym czemu służy kara umowna, jakie są jej rodzaje, kiedy powstaje obowiązek jej zapłaty, a także w jaki sposób ustala się jej wysokość dowiesz się w poniższym artykule.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Umowa o dzieło jest umową zawartą między przyjmującym zamówienie, a zamawiającym. Dotyczy stworzenia rzeczy lub wykonania czynności wedle indywidualnych wskazówek zamawiającego, z efektem dostosowanym do jego osobistych potrzeb. Jeśli jednak któraś ze stron zechce odstąpić od umowy, jakie są tego skutki?

Kiedy następuje nawiązanie stosunku pracy?

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę następuje albo z dniem zawarcia tej umowy albo w terminie późniejszym, który został wskazany w kontrakcie. Ustalenie, kiedy następuje nawiązanie stosunku pracy ma decydujące znaczenie dla wymiaru posiadanych uprawnień pracowniczych, m.in. urlopu wypoczynkowego.

Prawne podsumowanie lipca 2014 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących ksiąg wieczystych, Krajowego Rejestru Karnego, prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz informowania o cenach towarów i usług, które weszły w życie w lipcu 2014 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Klasyfikacja zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom w ramach odpowiedzialności solidarnej gminy

Przepisy wprost nie przewidują paragrafu, który dotyczyłby zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom w ramach odpowiedzialności solidarnej gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku stoi na stanowisku, iż do jednoznacznego określenia prawidłowej klasyfikacji dla przedmiotowego wydatku konieczne jest ustalenie czy jednostka rozliczyła się ostatecznie z wykonawcą robót za wykonane dotychczas prace.

Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?

W obrocie gospodarczym coraz bardziej popularne jest korzystanie z gotowych wzorców umów, zawierających standardowe rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku umów między kontrahentami, umów konsumenckich oraz umów wyłącznie między przedsiębiorcami.

Ewidencja księgowa kary umownej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego? W jaki sposób wykazać kwotę naliczonej kary umownej w sprawozdaniu Rb-27S?

Umowa zawarta przez telefon w 2015 roku

Umowa zawarta przez telefon stanowi przykład ustnej umowy zawieranej na odległość (zdalnie). Co do zasady jest to umowa skutecznie zawarta. Jaka będzie konstrukcja umów zawieranych telefonicznie w 2015 roku?

Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz w szczególności związani z działalnością turystyczną będą poddawania zwiększonej kontroli ze strony fiskusa. Brak kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu może wiązać się z uzyskaniem kary pieniężnej w wysokości od 168 do 3 360 zł.

Forma prawna aneksu do umowy

Zmiana realiów gospodarczych często wywołuje u kontrahentów umów wolę zmiany łączących ich ustaleń biznesowych. Każdą umowę można zmienić, o ile istnieje w tym przedmiocie wola obydwu stron ją zawierających, a postanowienia aneksu do umowy są zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego oraz nie zmierzają do obejścia prawa.

W jaki sposób zawrzeć umowę? (cz. 1)

Sposoby zawierania umów zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Wyróżniane są cztery sposoby zawarcia umowy: oferta, negocjacje, aukcja i przetarg.

Kim jest konsument?

W świetle prawa konsumentem może być tylko osoba fizyczna. Musi ona jednak spełniać określone warunki. Jakie?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Spisanie dobrej umowy najmu mieszkania ma istotne znaczenie dla ochrony lokalu wynajmującego. Poszczególne zapisy umowy mogą odpowiednio dyscyplinować najemcę.

Nie można dyskryminować pracujących na umowę zlecenie

Obecnie coraz częściej można się spotkać z przypadkami dyskryminacji w miejscu pracy. W związku z tym przepisy unijne zagwarantowały ochronę osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia. Obecnie mogą one żądać stosowanego odszkodowania.

Częściowe zastępstwo za pracownika

Obowiązujące przepisy nie wykluczają zastosowania umowy na zastępstwo w celu częściowego zastąpienia pracownika świadczącego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(7) Kodeksu pracy.

Nie zapomnij o tym zawierając umowę pożyczki

Kredyt bankowy nie jest jedyny wyjściem na pozyskanie finansowania dla swojej firmy. Alternatywą jest także zawarcie umowy pożyczki z drugim przedsiębiorcą. Na co trzeba zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Umowa z wolontariuszem

Wolontariat nie jest świadczeniem pracy, w swoim założeniu ma charakter dobrowolny i nieodpłatny. W jakiej formie zawrzeć umowę z wolontariuszem?

Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Zastrzeżenie kary umownej, odsetek, czy zadatku może być wygodnym sposobem na zabezpieczenie wykonania umowy. Co warto wiedzieć o dodatkowych zastrzeżeniach umownych?

Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji z negocjacji?

Rozpoczynając negocjacje mające na celu zawarcie umowy, potencjalni kontrahenci zazwyczaj myślą przede wszystkim o sprawnym ich zakończeniu i przystąpieniu do realizacji założonego celu biznesowego. Warto pamiętać jednak, aby dążenie do osiągnięcia celu biznesowego (choć oczywiście najważniejsze), nie przesłoniło innych ważnych aspektów związanych z przystąpieniem do negocjacji i ich prowadzeniem.

REKLAMA