REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek, Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o zasiłku pogrzebowym?

Zasiłek pogrzebowy stanowi rekompensatę dla osoby, która pokryła koszty po śmierci zmarłego. Zasiłek pogrzebowy może także otrzymać pracodawca, jeśli to on opłacił wszystkie koszty związane z pogrzebem swojego pracownika.

Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński co do zasady przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. W określonych przypadkach zasiłek przysługuje również ojcu dziecka, pod warunkiem ze podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Zasiłek chorobowy przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Mogą to być zarówno osoby obowiązkowo, jak i dobrowolnie ubezpieczone.

Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Prawo do zasiłku przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy musieli zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Opieka nie pozwala im wykonywać pracy, w związku z tym zamiast pensji otrzymują oni zasiłek opiekuńczy.

REKLAMA

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, czyli w okresie trwania stosunku pracy.

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Jak otrzymać zasiłek chorobowy. Gdzie i komu złożyć zaświadczenie lekarskie. Czy oprócz zaświadczenia ZUS wymaga jeszcze innych dodatkowych dokumentów.

Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

REKLAMA

Jak reagować na przemoc w rodzinie?

Trudno jednoznacznie określić dlaczego osoby, które mają podejrzenie występowania przemocy w rodzinie nie reagują. Niekiedy wynika to z braku chęci, braku wiedzy i nie rozpoznania przemocy. Czasem spowodowane jest to nieznajomością przepisów, niechęcią oraz zbyt skomplikowanymi procedurami oraz brakiem informacji o efektach pomocy.

Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?

Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia niezbędne będzie ukończenie szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Osoby pracujące z ofiarami domowej przemocy będą musiały mieć również udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu specjalnych szkoleń.

Telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123

Od 18 stycznia 2010 r. działa pierwsza w Polsce bezpłatna poradnia telefoniczna dla osób w kryzysie emocjonalnym. Z inicjatywą utworzenia takiego telefonu wystąpiła Komisja Europejska.

Infolinia dla ofiar rodzinnej przemocy

Osoby pokrzywdzone domową przemocą, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 801 12 00 02 uzyskają wsparcie oraz niezbędną pomoc.

Jakie są prawa i obowiązki małżonków?

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Nie ma znaczenia pełniona funkcja przez małżonka ani fakt, że jeden z małżonków zajmuje się pracą zawodową a drugi prowadzi gospodarstwo domowe.

Reagujmy na przemoc wobec starszych osób

Każdy człowiek ma prawo do spokojnej starości. Niestety zdarza się, że zamiast opieki i troski doznaje krzywdy. Dlatego tak ważna jest reakcja na każdy przejaw przemocy, piętnowanie sprawców, działania profilaktyczne i przede wszystkim nie zgadzanie się na przemoc.

Dane o ofiarach przemocy w rodzinie muszą być chronione

Członkowie zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych muszą na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie złożyć stosowne oświadczenia, że zachowają uzyskane dane w poufności.

Nowe wzory kontraktów socjalnych

Od 23 grudnia 2010 r. obowiązują nowe druki kontraktów socjalnych. Wyróżniamy dwa ich typy ze względu na to czy kontrakt socjalny zawierany jest z osobą znajdującą się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy czy w celu przezwyciężenia trudności życiowych.

Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dziecko nie może samodzielnie kupić fajerwerków. Ich używanie powinno mieć miejsce tylko pod nadzorem rodziców.

Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Okresy pobierania zasiłku są limitowane. Oznacza to, że po upływie okresu wskazanego w ustawie (okresu zasiłkowego), bezrobotny traci prawo do zasiłku. Długość okresu zasiłkowego zależy m.in. od obszaru działania PUP, na którym bezrobotny ma miejsce zamieszkania.

Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku jeśli upłynie okres, na który został on przyznany bądź też, jeśli odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. Utrata prawa do zasiłku wiąże się jednak przede wszystkim z utratą statusu bezrobotnego.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy należy się osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek. Zasiłek nie zostanie przyznany, jeżeli wniosek będzie złożony za późno.

Małżeństwo z przymusu a proces kościelny

Przyczynami, które mogą być powodem symulowanej zgody małżeńskiej są również przymus i bojaźń. Nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz, chociażby nieumyślnie wywołanej, od której, ażeby się uwolnić, zmuszony jest ktoś do zawarcia małżeństwa (Kan. 1103 KPK).

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny, który pokrył koszty pogrzebu zmarłego. Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.

Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy?

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik musi się poddać rehabilitacji. W tym czasie, jego pensja ulega zmniejszeniu. W ramach rekompensaty może on ubiegać się o zasiłek wyrównawczy.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

W związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Wniosek o zasiłek składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński?

Pracownica, która bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może liczyć na zasiłek macierzyński.

Przemoc i uzależnienia w rodzinie a mediacja

W praktyce mediacyjnej możemy spotkać się z przekonaniem, że występowanie długotrwałej przemocy w rodzinie, wyodrębnienie się roli kata i ofiary, jest przeciwwskazaniem do korzystania z mediacji. Jeśli specjalista uzna, że warto zachęcić członków rodziny do skorzystania z mediacji, metoda ta może stać się skutecznym narzędziem przechodzenia rodziny z etapu bierności do etapu konstruktywnego działania na rzecz przeciwdziałania przemocy i uzależnieniu.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlop ojcowskiego?

Pracownik, który korzysta z urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać zasiłek ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jak otrzymać taki zasiłek?

Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z nazwą zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko. Jednak w określonych sytuacjach prawo do zasiłku może otrzymać również ojciec dziecka.

Korzenie współczesnej mediacji

Na świecie ma ona swoją długą historię. Współczesna mediacja ma ok. 40 lat i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale sam pomysł mediacji ma co najmniej 2000 lat. Słowo mediacja pochodzi od łacińskiego przymiotnika medius – środkowy, bezstronny; łacińskiego czasownika mediare - pośredniczyć; greckiego przymiotnika medos - pośredniczący, neutralny, nie przynależny do żadnej ze stron.

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Emerytowi pobierającemu świadczenie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Z urzędu natomiast dodatek otrzyma emeryt, który ukończył 75 rok życia.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Jakie ulgi taryfowe przysługują kombatantom?

Wraz z statusem kombatanta dana osoba uzyskuje również prawo do określonych ulg. Są one określone w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji.

Jakie świadczenia przysługują kombatantom?

Status kombatanta wiąże się z pewnego rodzaju uprawnieniami, takimi jak pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, czy socjalnej. Kombatanci mogą również otrzymywać pomoc finansową.

Przemoc w rodzinie - instytucje pomagające można znaleźć w rejestrach

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nią zadaniem wojewody jest prowadzenie jawnych rejestrów jednostek specjalistycznego poradnictwa i placówek zapewniających miejsca noclegowe oraz ogłaszanie tych rejestrów w wojewódzkich dziennikach urzędowych oraz na stronie internetowej.

Czym zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie?

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołała tzw. zespoły interdyscyplinarne.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

W stanie prawnym obowiązującym do 21 maja 2009 r. prawo do zasiłku pogrzebowego wygasało w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Przepis ten jest niezgodny z Konstytucją. Co z osobami, którym w przeszłości odmówiono wypłaty zasiłku?

Czym jest zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunki nabywania i utraty prawa do zasiłku reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych.

Jak uzyskać zaświadczenie lekarskie dla ofiary przemocy w rodzinie

Zaświadczenie osobie dotkniętej domową przemocą może wystawić każdy lekarz. Za jego uzyskanie nie ponosimy żadnych opłat.

Co robić gdy sprawca przemocy wyjdzie z zakładu karnego

Całe postępowanie karne zmierza nie tylko do tego, aby sprawca przestępstwa został pociągnięty do odpowiedzialności, ale także do tego by dobro osoby pokrzywdzonej było chronione. Jeśli sprawca przemocy trafił do zakładu karnego, osoba pokrzywdzona ma prawo do informacji o opuszczeniu przez niego tego zakładu.

W 2011 r. niższy zasiłek pogrzebowy

Od marca 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego wyniesie 4 tys. zł. Obecna wysokość zasiłku to 6.395,70 zł.

Cykl przemocy - na czym polega

Przestępstwo znęcania się zostało w Kodeksie karnym skonstruowane jako zachowanie z reguły wielodziałaniowe. Pojęcie znęcania się, w podstawowej postaci, ze swej istoty zakłada powtarzanie przez sprawcę w pewnym przedziale czasu zachowań skierowanych wobec pokrzywdzonego. Zatem, poza szczególnymi przypadkami, dopiero suma tych zachowań decyduje o wyczerpaniu znamion przestępstwa z art. 207 § 1 Kodeksu karnego.

Czym jest wydziedziczenie

Wydziedziczenie rozumie się jako wyłączenie członków najbliższej rodziny od dziedziczenia. Wydziedziczenie oznacza sytuację, w której osoba uprawniona do otrzymania należnego jej zachowku zostaje pozbawiona przez spadkodawcę możliwości jego otrzymania.

Władza rodzicielska a stan zdrowia

Zdrowie oznacza ogólny stan ciała i umysłu. Nie jest to po prostu brak choroby czy uszkodzenia, lecz raczej kwestia dobrego funkcjonowania wszystkich części składowych organizmu.

Zachowek dla najbliższych krewnych

Zachowek ma na celu zrekompensować najbliższym spadkodawcy pominięcie ich w testamencie. Jest świadczeniem pieniężnym, należącym do długów spadkowych, uzyskiwanym od spadkobiercy i przeznaczonym dla najbliższych krewnych.

Pozbawienie spadku krewnego – cz. 2

Pozbawić spadku może zarówno spadkodawca przez pominięcie w testamencie, jak i spadkobiercy na drodze sądowej. Warto pamiętać, że nie zawsze pozbawienie spadku krewnych jest możliwe.

REKLAMA