REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Możliwość łączenia pracy z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich jest dużym ułatwieniem dla wszystkich aktywnych na rynku pracy rodziców. Pewne wątpliwości jednak może budzić sposób rozliczania choćby zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączonego z praca na pół etatu.

Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność

Wykonywanie nudnych, powtarzających się czynności, wbrew pozorom może mieć pozytywne konsekwencje, w postaci poprawy koncentracji, która to z kolei sprzyja większej kreatywności. Nie musisz się frustrować znudzeniem, możesz je wykorzystać lepiej, niż myślisz. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że nuda jest potrzebna, a ciągła aktywność – przereklamowana.

Zmiany w organizacji czasu pracy

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 2 sierpnia 2013 r. ustawę wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy i pozwalającą na zastosowanie ruchomego czasu pracy.

Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Nierzadko dodatkowym atutem pracodawców jest możliwość korzystania przez pracowników z ich usług na warunkach korzystniejszych od pozostałych nabywców, niebędących pracownikami. Na tym tle powstaje pytanie, czy sprzedaż pracownikowi towaru po preferencyjnej cenie wpływa na jego przychód ze stosunku pracy.

REKLAMA

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy.

Rozliczenie pomocy otrzymanej z zfśs

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielane pracownikom, ich dzieciom i byłym pracownikom należy odpowiednio rozliczyć pod względem podatkowym oraz zaewidencjonować w księgach organizacji. Poniżej wskazujemy różnice wynikające z limitów zwolnień z podatku dochodowego i przykłady ewidencji księgowej różnych świadczeń finansowanych ze środków zfśs.

Daj się znaleźć - dbaj o swój wizerunek w sieci!

Szukając pracy, powinniśmy nie tylko czytać ogłoszenia i wysyłać CV, ale także dbać o swój wizerunek i obecność na portalach społecznościowych poświęconych karierze. Do takich serwisów należą m.in. Goldenline czy LinkedIn. Warto dobrze, wyczerpująco uzupełnić swój profil i udzielać się w dyskusjach.

REKLAMA

Wynagrodzenia w sektorze publicznym - raport

System wynagrodzeń sektora publicznego potrzebuje reform. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Bank Światowy we Współpracy z Ministerstwem Finansów.

Wcześniejsza emerytura pracownika pozostającego w stosunku pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje po ukończeniu 60 lat pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach po spełnieniu określonych warunków. Czy pracownik pozostający w stosunku pracy może mieć przyznaną i wypłacaną przez ZUS emeryturę?

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia - wyrok TK

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia może wykonywać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uzależnienie wykonywania testów od uzyskania certyfikatu jest niezgodne z Konstytucją.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Wielu pracodawców, zwłaszcza w upalne dni, udostępnia nieodpłatnie swoim pracownikom wodę do picia. Takie udostępnienie nie jest opodatkowane VAT. Zakup wody dla pracowników jest pracodawcy kosztem uzyskania przychodu. Pracownik z tego tytułu nie powinien zapłacić PIT.

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Czy referendum strajkowe można organizować jeszcze w czasie mediacji? Zgodnie z przepisami dopiero nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej.

Refundacja zakupu okularów - skutki podatkowe

Coraz więcej firm zmuszonych jest do zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. W wyniku wątpliwości związanych z częściową refundacją szkieł korekcyjnych przez pracodawcę, specjaliści postulują do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej VAT-u naliczanego od okularów dla pracownika.

Biura open space a jakość pracy

Jak biura open space wpływają na jakość pracy? Wiele stanowisk pracy na dużych i otwartych przestrzeniach to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Pozwala na lepszą kontrolę i szybszy przepływ informacji. Jak biura open space oceniają pracownicy?

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest jednym ze świadczeń należnych osobom bezrobotnym. Istnieją ustawowo określone warunki, od których spełniania uzależnione jest otrzymanie prawa do zasiłku.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest uprawnieniem pracownika do dni wolnych od pracy, w związku z wystąpieniem określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej szczególnych okoliczności.

Urlop bezpłatny

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego zależy od niego samego i od dobrej woli pracodawcy. Kwestia dopuszczalności urlopu bezpłatnego oraz zasady jego udzielania zostały określone w kodeksie pracy.

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Zwrot nienależnie wypłaconego świadczenia urlopowego

W sytuacji gdy pracownik, który otrzymał świadczenie urlopowe, zmarł przed rozpoczęciem urlopu, pracodawca może żądać od spadkobierców pracownika zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia urlopowego. Nie został bowiem spełniony podstawowy warunek, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia. Odzyskanie nienależnie wypłaconego świadczenia przez pracodawcę będzie jednak trudne, a nawet niemożliwe.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony zgodnie z planem urlopów w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie udziela się do dnia 30 września roku następnego. Czy roszczenie o urlop ulega przedawnieniu?

Pracownicy samorządowi - ocena NIK

Samorządy nie stosują odpowiednio przepisów Ustawy o pracownikach samorządowych. NIK przyjrzała się bliżej 45 urzędom samorządowym na szczeblu powiatu, gminy i województwa.

Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia to założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje się m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, pożyczkę z FP na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej oraz trójstronne umowy szkoleniowe.

Kontrola trzeźwości pracownika także przez pracodawcę


Kontrola trzeźwości pracownika może w obecnym stanie prawnym nastąpić również na żądanie samego pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej. Kontrowersje budzi dopuszczalność przeprowadzenia kontroli samodzielnie przez pracodawcę, bez wzywania odpowiedniego organu.

Ograniczenie kosztów działalności - jak tego dokonać?

Wielu pracodawców jest zmuszonych do ograniczania kosztów swojej działalności. Najprostszą metodą jest zwolnienie określonej grupy pracowników oraz obniżenie wynagrodzenia pozostałym pracownikom. Pracodawcy mogą jednak obniżyć koszty działalności firmy także w inny sposób. W jaki sposób ograniczyć koszty swojej działalności?

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

Wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu a świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Wypadek przy pracy jest podstawą do uzyskania świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Kwestia zasadności przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie jest jednak tak oczywista, gdy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, mającym miejsce pod wpływem alkoholu.

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Porzucenie pracy

Porzucenie pracy przez pracownika jest w obecnym stanie prawnym uznawane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Istnieją jednak przypadki, w których pracownik nie poniesie negatywnych konsekwencji porzucenia pracy, a co za tym idzie, naruszenia podstawowych obowiązków.

Plan urlopów

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

Temperatura w miejscu pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Jaka powinna byc temperatura w miejscu pracy?

Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy

Fundacja organizuje podopiecznym tzw. grupy wsparcia. Są to wyjazdy z podopiecznymi (oraz ich rodzeństwem) w ciekawe miejsca, wyjścia do kina, zwiedzanie. Grupę obsługuje dwóch opiekunów (pracowników fundacji). Terminy „grup wsparcia” przypadają w weekendy. Jak można wynagradzać opiekunów grup za te prace (dodatek, premia, dodatek za godziny nadliczbowe)? Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości?

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych, to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę.

Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Czy urlop macierzyński zamieszcza się w świadectwie pracy? Pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania informacji o okresie urlopu macierzyńskiego w świadectwie pracy. Jakie inne informacje umieszcza się w świadectwie pracy?

Porzucenie pracy przez pracownika

Porzucenie pracy przez pracownika daje pracodawcy możliwość zwolnienia go dyscyplinarnie. Co więcej pracodawca może w takim przypadku żądać zapłaty szkody oraz zrekompensowania utraconych korzyści. Jakie konsekwencje powoduje porzucenie pracy przez pracownika?

Zakaz konkurencji w stosunku pracy

Zakaz konkurencji w stosunku pracy wynika z dbałości o dobro zakładu pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, który z funkcjonowania zakładu pracy czerpie środki swojego utrzymania, powinno zależeć na pozycji zakładu pracy na rynku.

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku, dotyczące kluczowych dla nich zagadnień, takich jak między innymi zarobki, czas pracy oraz uprawnienia nauczycielskie.

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wejdzie w życie 1 września 2013 r. Zawiera ona istotne zmiany w procedurze powoływania sekretarza w jednostkach samorządu terytorialnego.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wejdzie w życie 1 września 2013 r. Zawiera ona istotne zmiany w procedurze powoływania sekretarza w jednostkach samorządu terytorialnego.

Czy alkohol na firmowej imprezie zawsze jest niestosowny?

Alkohol na firmowej imprezie często stanowi problem zarówno dla organizatorów jak i dla gości. Zapewnić alkohol na imprezie? Napić się alkoholu? Czy alkohol na firmowej imprezie zawsze jest niestosowny?

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Zasady ustalania emerytur - wyrok TK

Zasady ustalania emerytur to przedmiot rozstrzygnięcia TK.  Art. 21 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zakresie, w jakim nie ma zastosowania do osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę, przyznaną na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 stycznia 1990 r. w sprawie wcześniejszych emerytur dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 67 ust. 2 Konstytucji.

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie jest pojęciem zbieżnym z pojęciem prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać się z propozycją współpracy z pracodawcą w oparciu o samozatrudnienie.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, to tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Ten przewidziany kodeksem pracy tryb znaleźć może zastosowanie do rozwiązania przez pracodawcę każdego typu umowy o pracę, także umów na czas określony, na zastępstwo, czy na okres próbny, z każdym pracownikiem, nawet szczególnie chronionym przez przepisy prawa pracy.

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wynagrodzenie pracownika podczas delegacji

Pracownik świadczący pracę podczas podróży służbowej w miejscu znajdującym się poza zakładem pracy jest uprawniony do otrzymania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Koszty delegacji rozliczane są na podstawie diet bądź przedstawionych rachunków w formie ryczałtu.

Zmiany w firmie - od czego zacząć?

Zmiany w firmie często mogą doprowadzić do lepszych rezultatów. Wykorzystanie wiedzy i mądrości pracowników może pomóc w określeniu niezbędnych zmian. Od czego zacząć? Jakie narzędzia HR zastosować?

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź najważniejsze informacje.

REKLAMA