REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie

Zasiłek chorobowy z ZUS dociera do ubezpieczonych z opóźnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje.

Czy warto inwestować w platformy do internetowych zbiórek?

Crowdfunding inwestycyjny czekają spore zmiany. Już nie milion euro, a docelowo aż pięć będzie można zebrać na rozwój swojego startupu z wykorzystaniem internetowych platform. Jak wygląda rynek crowdfundingu?

Przez pandemię rosną oszczędności

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności.

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń chorobowych - RPO

ZUS a świadczenia chorobowe - RPO reaguje na opóźnienia w wypłacie świadczeń chorobowych przez ZUS.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

Transparentność wynagrodzeń w UE - jak się przygotować?

Transparentność wynagrodzeń w UE. Projekt przygotowany przez Komisję Europejską zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie transparentności wynagrodzeń. Jakie rozwiązania zakłada i jakie konsekwencje może za sobą nieść? Jak przygotować organizację do ujawnienia płac?

Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

Jak zgłosić przewóz pieniędzy po 3 czerwca 2021 r.?

Przewożenie pieniędzy przez granicę. Od 3 czerwca 2021 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy unijne w sprawie przewożenia pieniędzy przez granicę. Jak zgłosić przewóz pieniędzy?

REKLAMA

Przewożenie gotówki przez granice UE - nowe przepisy od 3 czerwca 2021 r.

Przewożenie gotówki przez granice UE. Ministerstwo Finansów informuje, że 3 czerwca 2021 r. wchodzą w życie przepisy UE, które rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę. Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.

Jakie kwoty najbogatsze i najbiedniejsze kraje otrzymują w przekazach pieniężnych?

Przekazy pieniężne mogą okazać się szczególnie istotne w czasach kryzysu. Jak pokazują nowe dane Banku Światowego przepływy przekazów pieniężnych pozostały odporne na globalne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa.

12 tys. zł na dziecko – jakie warunki nowego programu?

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego to jedna z form wsparcia, którą przewiduje „Polski Ład”. Jakie są wstępne założenia?

Podatek Belki - znieść czy zmieniać?

Podatek od zysków kapitałowych. O zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, dyskutuje się od dawna. Część postuluje jego zniesienie, inni oceniają, że nie jest to niezbędne, wskazując jedynie na możliwość lekkiej modyfikacji.

Inwestycje. Czy w kwietniu będzie jeszcze drożej? [VIDEO]

Kwiecień zwykle jest bardzo dobrym miesiącem dla inwestorów, jak wynika z giełdowych statystyk. Czy jednak będzie drożej, skoro najważniejsze indeksy ostatnio pobiły historyczne rekordy?

Macierzyński lub chorobowe żony a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ojca - czy może otrzymać, gdy żona jest na macierzyńskim albo pobiera chorobowe z tytułu zwolnienia lekarskiego?

Ilu Polaków jest zadowolonych z wynagrodzenia za pracę?

Wynagrodzenie za pracę jest ważniejsze od benefitów. Ilu Polaków zadowolonych jest ze swojej pensji? Poznaj wyniki badania "Polacy w środowisku pracy". Czy Polacy potrafią rozmawiać o pieniądzach? Czy wysokość wynagrodzenia powinna być zawarta w ofertach pracy?

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19 - zasady, kwarantanna

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce. Czy w czasie epidemii koronawirusa cudzoziemcy, pracujący legalnie w Polsce mogą wykonywać pracę zdalnie? Czy cudzoziemcy uprawnieni do pracy w Polsce mogą podejmować pracę zdalnie w okresie objęcia obowiązkową kwarantanną? Na pytania odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - II kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2021 r. został podany w obwieszczeniu Prezesa ZUS. Ile wynosi od 1 marca 2021 r.? Czy waloryzuje się świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownica punktu krwiodawstwa a 100% zasiłku chorobowego

100% zasiłku chorobowego przysługuje zakażonym COVID-19 zatrudnionym w podmiocie leczniczym, jeśli do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy pracownica punktu krwiodawstwa może liczyć na zasiłek na preferencyjnych zasadach?

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie przysługuje w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Czy przepisy dla otrzymania zasiłku przewidują minimalny czas przebywania na kwarantannie?

Kto i dlaczego kłóci się o pieniądze?

Kłótnie o pieniądze. W niemal dwóch na trzy domy nie udaje się uniknąć kłótni o pieniądze, a w co szóstym zdarzają się one regularnie – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Główne powody to nieliczenie się ze zdaniem partnera, rozrzutność i zbyt niskie dochody. Ale nieporozumienia to nie wszystko, co trzecia osoba zanim przystąpi do rozmowy sprawdza po kryjomu finanse i wydatki partnera. Zdecydowanie częściej partnerzy kontrolują partnerki, bo też częściej mają dostęp do finansów swojej drugiej połowy. Pandemia spowodowała, że awantur jest nieco więcej.

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji - czy może być pobierany jednocześnie? Kiedy pobiera się zasiłek chorobowy, a kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków

Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy?

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - I kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego, a dokładniej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2021 r. nie ulega zmianie.

Styczność z osobami chorymi z powodu COVID-19 - co to znaczy?

Styczność z osobami chorymi z powodu COVID-19 wymagana jest w celu przyznania pracownikom podmiotów medycznych wyższego zasiłku chorobowego. Co to w praktyce oznacza? Czy wymagana jest praca na oddziale cowidowym?

Zasiłek chorobowy pielęgniarki z COVID a pobyt w szpitalu

Pielęgniarka z COVID w szpitalu otrzymała niższy zasiłek niż za czas izolacji w domu. Czy jest to zgodne z prawem? Pielęgniarka, która zaraziła się koronawirusem w pracy powinna otrzymać 100% chorobowego.

Jak liczyć podstawę wymiaru obniżonych z powodu covid zasiłków?

Podstawa wymiaru zasiłków obniżonych z powodu COVID-19 ustalana jest od 16 grudnia 2020 r. na nowych zasadach. Problem dotyczy kobiet pobierających zasiłek chorobowy w ciąży, a następnie zasiłek macierzyński, jeśli miały obniżony wymiar czasu pracy ze względu na COVID-19. Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłków?

Co z pieniędzmi po śmierci?

Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci może ustanowić posiadacz każdego rodzaju indywidualnego rachunku bankowego. Może być to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto oszczędnościowe czy rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej.

Wynagrodzenie chorobowe medyków na kwarantannie i izolacji

Wynagrodzenie chorobowe medyków i strażaków za czas kwarantanny lub izolacji wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Kto jeszcze może otrzymać pełne chorobowe? Od 29 listopada 2020 r. na 100% zasiłku mogą liczyć również osoby zatrudnione w pomocy społecznej. Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty wyższego zasiłku z ZUS?

100% chorobowego dla medyków i strażaków

100% chorobowego znowu przysługuje medykom. Na taką kwotę mogą liczyć również niemedyczni pracownicy podmiotów leczniczych. Zasiłek w pełnej wysokości przysługuje również strażakom ochotnikom. Co zrobić, aby otrzymać taką kwotę?

Oświadczenie do chorobowego dla medyków (wzór)

Oświadczenie do chorobowego dla medyków i strażaków to dokument, który należy przedstawić ZUS w celu uzyskania pełnego zasiłku za czas niezdolności do pracy. Pobierz wzór oświadczenia.

Wyższy zasiłek dla medyków - jak go uzyskać? [AUDIO]

Wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września do 100 proc. podstawy wymiary zasiłku dotyczy osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jak uzyskać wyższy zasiłek? Gdzie znaleźć szczegółowe informacje?

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Kwarantanna a nieobecność w pracy

Kwarantanna to inaczej odosobnienie osoby zdrowej, ale podejrzanej o zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Jakie wynagrodzenie przysługuje w czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny? Co w przypadku opieki nad dzieckiem? Jak poinformować o kwarantannie domownika osoby chorej na COVID-19?

Praca zdalna na kwarantannie – wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

Pracownik na obowiązkowej kwarantannie (o ile jego zdrowie na to pozwala) ma prawo świadczyć pracę zdalną za zgodą pracodawcy. W takim przypadku przysługuje mu wynagrodzenie za pracę a nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy. Natomiast jeżeli pracownik na obowiązkowej kwarantannie nie może pracować (nawet zdalnie) z uwagi na stan zdrowia, to przysługują mu świadczenia pieniężne z tytułu choroby (tj. wynagrodzenie za okres choroby lub zasiłek chorobowy). W tym przypadku do wypłaty tych świadczeń nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.

Pracownik na kwarantannie? Sprawdź jakie przysługują mu świadczenia

Zatrudniasz pracownika, który przebywa na kwarantannie lub jest w izolacji? W przypadku, kiedy państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał taką decyzję, to pracownik ma prawo do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Kwarantanna i izolacja - dokumenty do świadczeń chorobowych

Dokumentowanie kwarantanny i izolacji domowej jest niezbędne do wypłaty świadczeń chorobowych. Jak dokumentować kwarantannę, gdy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS? A co w przypadku wypłacania świadczenia przez pracodawcę? Jaka jest procedura w sytuacji osób poddanych kwarantannie jako domownicy osób zakażonych koronawirusem lub kiedy kwarantanną lub izolacją zostało objęte dziecko?

Przekroczenie limitów podatkowych i składkowych w 2020 r.

Przekroczenie rocznych limitów podatkowych i składkowych w 2020 r. wpływa na obowiązki pracodawcy. Jakie konsekwencje niesie za sobą przekroczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej)? Co w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Kiedy należy dokonać korekty rozliczeń?

Czy można pracować na kwarantannie?

Praca na kwarantannie mogłaby być wykonywana, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia pracownika. Czy zawsze kwarantanna uprawnia do chorobowego? Czy praca zarobkowa pozbawia zasiłku? Czym w ogóle jest kwarantanna? Co na to wszystko nowe przepisy?

Co zrobić, aby otrzymać chorobowe na kwarantannie?

Informacje o kwarantannie i izolacji domowej znajdują się już na PUE ZUS. Płatnicy i ubezpieczeni mają więc do nich dostęp. Są one niezbędne do wypłaty chorobowego. Co zrobić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy?

Kwarantanna - nowe zasady dot. zgłaszania ZUS i pracodawcy

Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.

Zasiłek chorobowy na kwarantannie - jakie zmiany?

Pracownik lub inna osoba zatrudniona (np. na umowie zlecenia) poddana obowiązkowej kwarantannie, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, będzie mogła świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Ważne zmiany z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika zawiera projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu covid zasiłku

Można już składać wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu COVID-19 zasiłku. Dotyczy to zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych. Komu złożyć wniosek?

COVID-19 jako choroba zawodowa - wyższy zasiłek chorobowy

COVID-19 jako choroba zakaźna znajduje się w wykazie chorób zawodowych. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wyższy zasiłek chorobowy. Najważniejsze jest potwierdzenie, że do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy koronawirus to choroba zawodowa tylko medyków? Okazuje się, że nie.

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

Obniżony czas pracy a wysokość zasiłku - nowe przepisy

Czy obniżony wymiar czas pracy z powodu koronawirusa wpłynie na obniżenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Co na to nowe przepisy?

Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?

Obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie obniży zasiłków - projekt

Wszystko wskazuje na to, że obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie wpłynie na zaniżenie wysokości zasiłków. Rząd pracuje nad projektem dotyczącym ustalania kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.

REKLAMA