REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie świadczenia przysługują z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo do świadczeń. Sprawdź jakie są to świadczenia.

Kwarantanna pracownika a zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe

Pracownik objęty kwarantanną z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem będzie miał prawo do otrzymania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego - wyjaśnia ZUS. Podstawą do wypłaty będzie decyzja inspektora sanitarnego.

Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Kontrola zwolnień lekarskich - wyniki za 2019 r.

W 2019 roku ZUS przeprowadził łącznie ponad 570 tys. kontroli zwolnień lekarskich. ZUS sprawdzał m.in. czy chory prawidłowo korzystał ze zwolnienia oraz czy zwolnienie było zasadne.

REKLAMA

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2019 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2019 r. Emeryci i renciści, jak wszyscy podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł.

Trzynastka za niepełny rok w podstawie zasiłku chorobowego

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się przychód pracownika, od którego jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o potrącone pracownikowi składki na ubezpieczenia społeczne. Składki te wynoszą: 9,76% kwoty przychodu - na ubezpieczenie emerytalne, 1,50% kwoty przychodu - na ubezpieczenia rentowe oraz 2,45% kwoty przychodu - na ubezpieczenie chorobowe.

Nagroda z okazji DEN w podstawie wymiaru świadczeń za czas choroby

Nauczyciel przedłożył zwolnienie lekarskie od 3 do 15 listopada 2019 r. W październiku 2019 r. została mu przyznana nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Czy nagroda powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych?

REKLAMA

Zmiany w zwolnieniach lekarskich w 2020 roku? Ministerstwo odpowiada

Resort pracy zapewnił, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących zmian w wypłatach zasiłków chorobowych. Według wcześniejszych informacji, planowane jest wprowadzenie od 2020 r. tzw. okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz wydłużenie okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy - niezbędny wniosek

Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. W tym celu należy złożyć wniosek do ZUS.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Duże zmiany w zasiłku chorobowym, opiekuńczym i macierzyńskim w 2020 roku

Planuje się, że w 2020 roku wprowadzony zostanie okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Obecnie takich ograniczeń nie ma. Zmiany dotkną również zasiłku chorobowego - będzie on przysługiwał jeżeli pracownik przepracuje co najmniej 90 dni.

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Świadczenia chorobowe dla doktorantów 2019/2020

Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa dla doktorantów, którzy rozpoczną kształcenie nie wcześniej niż w roku akademickim 2019/2020 - wyjaśnienia ZUS.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Kto najczęściej chodzi na zwolnienie lekarskie? - dane ZUS

Sprawdź, kto według danych ZUS najczęściej korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Czy są to osoby w wieku przedemerytalnym?

Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe

Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. - 2600 zł

2600 złotych brutto – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku. To o 15,6 proc. i jednocześnie o 350 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia 2020 r. wzrośnie też minimalna stawka godzinowa.

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS w 2019 r.

W pierwszej połowie 2019 r. ZUS skontrolował 324 tys. zwolnień lekarskich. Wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 19,2 mln zł.

Wypadek przy pracy - na jakie świadczenia z ZUS można liczyć?

Wypadki przy pracy często zdarzają się latem. Głównie w sektorze budowlanym. Jeśli pracownik jest ubezpieczony, a od jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe, może liczyć na szereg świadczeń z ZUS. Jakie to świadczenia?

Absencje chorobowe w pierwszym kwartale 2019 r.

W pierwszym kwartale 2019 r. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych sfinansował zasiłki w kwocie ponad 3 miliardy złotych. Najczęstszą przyczyną absencji był poród i ciąża.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy

W przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS świadczenia te wypłaca na bieżąco, po stwierdzeniu do nich uprawnień. Zasiłek powinien być jednak wypłacony nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia tego uprawnienia. Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku?

Zmiana etatu a wliczenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego trzynastka

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 7 dni kwietnia 2019 r. nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole od 1 września 2018 r.? Początkowo świadczył on pracę w wymiarze 9/18, natomiast od 15 lutego 2019 r. jest zatrudniony w wymiarze 10/18 pensum. Otrzymał trzynastkę za 2018 r. W jej podstawie nie znalazł się okres 4 dni zwolnienia lekarskiego w październiku i 5 dni urlopu ojcowskiego w listopadzie. Czy trzynastkę należy uzupełnić o zwolnienie lekarskie i urlop ojcowski? W jaki sposób przyjąć trzynastkę po zmianie wymiaru czasu pracy?

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków 2019

Od 1 marca 2019 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków - chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Rewolucyjne zmiany w zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym w 2020 r.

Od 2020 roku ma obowiązywać okres wyczekiwania w przypadku zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego – taki zapis znalazł się w przyjętym przez rząd wieloletnim planie finansowym.

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy - kwoty od kwietnia 2019 r.

W przypadku wypadku przy pracy ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Jaka jest nowa kwota jednorazowego odszkodowania od kwietnia 2019 r.? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Ciąża a zwolnienie z pracy - co zrobić, aby uzyskać zasiłek?

Ciąża nie zawsze chroni przed zwolnieniem z pracy. Kodeks pracy przewiduje przypadki, kiedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy z ciężarną. Co zrobić, aby mimo zwolnienia z pracy w trakcie trwania ciąży otrzymać zasiłek?

Choroba pracownika a zwolnienie z pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim wyklucza możliwość rozwiązania z nim umowy. Czy jeśli choroba trwa zbyt długo bądź pracownik bardzo często korzysta ze zwolnień lekarskich, pracodawca może go zwolnić?

Choroba w okresie przyjmowanym do obliczenia wynagrodzenia urlopowego

Jak powinny wyglądać przykładowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika samorządowego, który w ubiegłym miesiącu chorował? Pracownik ten otrzymuje premię regulaminową (zmienną we wszystkich 12 miesiącach) oraz dodatek za pracę w porze nocnej.

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B. Pracownica twierdzi, że wcześniejsza niezdolność również przypadła w okresie ciąży, i domaga się wyrównania. Czy mamy obowiązek wypłacić wyrównanie i skorygować dokumenty do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.?

Urlop ojcowski i okres choroby a prawo do trzynastki

Kiedy pracownik nabędzie prawo do trzynastki? Czy urlop ojcowski lub zwolnienie lekarskie spowodują utratę tego prawa?

Ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy - najważniejsze informacje, przykłady

Ubezpieczenie chorobowe może zapewnić zleceniobiorcy - po spełnieniu ustawowych warunków - prawo do świadczeń na wypadek choroby, macierzyństwa lub konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Czy składka chorobowa za zleceniobiorcę zawsze jest dobrowolna?

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2018 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.

Wyższa płaca minimalna to także wyższe zasiłki 2019

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł. Wysokość płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego.

Choroba pracownika na przełomie roku

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Zdarza się, że na przełomie roku pracownicy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Co zrobić w takiej sytuacji?

Choroba przedsiębiorcy - co z zasiłkiem, jaki wniosek

Przedsiębiorcy, który opłaca składkę chorobową, przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek.

Papierowe zwolnienie lekarskie - co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Pacjent, który otrzymał papierowe zwolnienie lekarskie, nie może ponosić tego negatywnych konsekwencji. Co zrobić, jeśli lekarz nie wystawił elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Czy taka osoba otrzyma zasiłek chorobowy?

Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?

Wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał informacje o wskaźniku waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r. Ile wynosi?

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy w przypadku przedsiębiorcy? Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego automatycznie zostaje ono przekazane do ZUS. Przedsiębiorca nie otrzyma jednak zasiłku z urzędu. Musi złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Jaki druk należy złożyć do ZUS?

E-ZLA dla rolników od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. rolnicy otrzymają e-ZLA. Oznacza to, iż nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

Zasiłek macierzyński dla mam prowadzących własną firmę

Urlop macierzyński nie budzi większych wątpliwości w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Natomiast zupełnie inna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2018/2019

ZUS wyjaśnia co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego e-ZLA ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Jak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku?

Śmierć pracodawcy a umowa o pracę i zasiłek chorobowy - zmiany od 25 listopada

Śmierć pracodawcy zgodnie z Kodeksem pracy powoduje wygaśnięcie umowy o pracę. Co w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego? Jak traktuje się okres od dnia śmierci pracodawcy do dnia wygaśnięcia umowy? Czy pracownik otrzyma zasiłek chorobowy? Zmiany wejdą w życie z dniem 25 listopada 2018 r.

Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.

25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy 2018/2019

Z dniem 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawić wyłącznie e-zwolnienia lekarskie. Co po otrzymaniu e-ZLA pracownik powinien zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy?

Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Z pojęciem zasiłku chorobowego wiąże się przede wszystkim pytanie, jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ZUS stosuje różne modele wykładni. Powstaje również pytanie dotyczące tego, komu (nie) przysługuje zasiłek chorobowy, jaka jest jego wysokość i na podstawie jakiego dokumentu wypłacany jest wspomniany zasiłek?

REKLAMA