REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wzory pism, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawiadomienie związku o zamiarze rozwiązania umowy - WZÓR PISMA

Pracodawca, zanim rozwiąże z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia, musi wcześniej zasięgnąć opinii związku zawodowego, który reprezentuje pracownika lub podjął się obrony jego praw.

Wypowiedzenie warunków pracy - WZÓR PISMA

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy lub płacy. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

Umowa o powierzenie mienia pracownikowi - WZÓR UMOWY

W ramach umowy pracownik przyjmuje na siebie odpowiedzialność za powierzone mu mienie. Pracownik ponosi odpowiedzialność za powierzone mu przez pracodawcę mienie.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę - WZÓR PISMA

Umowa o pracę może ulec rozwiązaniu na podstawie porozumieniu pracodawcy i pracownika. W porozumieniu strony określają termin rozwiązania umowy. Pobierz wzór pisma.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony - WZÓR PISMA

Jaki jest wzór wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony? Umowę zawartą na czas określony można rozwiązać za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia - WZÓR PISMA

Zgodnie z przepisami prawa pracy umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez wypowiedzenie albo przez rozwiązanie bez wypowiedzenia. W tym ostatnim wypadku jedną z przesłanek jest ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika lub pracodawcę.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę - WZÓR PISMA

Większość umów o pracę, a już na pewno umowę zawartą na czas nieokreślony, można wypowiedzieć. Aby skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę jedna ze stron musi skutecznie doręczyć drugiej dokument wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia - WZÓR PISMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może dokonać się z inicjatywy pracownika. Art. 55 Kodeksu pracy daje pracownikowi możliwość rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pobierz wzór pisma.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron. W takim wypadku strony umawiają się kiedy ulega rozwiązaniu stosunek pracy i od kiedy pracownik nie musi świadczyć pracy.

Wprowadzenie regulaminu wynagradzania przez pracodawcę

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny

Udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej nie jest opodatkowany

Pracownik, który bawił się na firmowej imprezie integracyjnej, nie zapłaci z tego tytułu podatku, dopóki nie zostanie ustalone, ile konkretnie zjadł, wypił i jaka była wartość innych świadczeń, z których skorzystał - wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Pełnomocnictwo administracyjne - WZÓR PISMA

Strona może w postępowaniu administracyjnym działać przez pełnomocnika. Takie pełnomocnictwo wymaga uiszczenia opłaty skarbowej. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Odwołanie pełnomocnictwa szczególnego - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo można odwołać w każdym czasie, chyba że mocodawca zrzeknie się tego prawa. Pełnomocnictwa szczególnego udziela się do dokonania określonej czynności prawnej.

Odwołanie pełnomocnictwa procesowego - WZÓR PISMA

Mocodawca może odwołać pełnomocnictwo procesowe. Jeżeli udział pełnomocnika jest konieczny, wtedy sąd wyznaczy mu termin na wyznaczenie nowego. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do odrzucenia lub przyjęcia spadku musi być sporządzone na piśmie z poświadczeniem podpisu. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo procesowe - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do reprezentowania mocodawcy przez pełnomocnika w procesie cywilnym, karnym lub administracyjnym. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa procesowego.

Pełnomocnictwo w sprawie o separację - WZÓR PISMA

Do reprezentowania strony w postępowaniu o separację konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa procesowego.

Pełnomocnictwo w sprawie rozwodowej - WZÓR PISMA

Do reprezentowania strony w postępowaniu o rozwód konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo do zawierania umów o pracę - WZÓR PISMA

Mocodawca może udzielić pełnomocnikowi umocowania do zawierania w jego imieniu umów o pracę z pracownikami. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo dalsze - WZÓR PISMA

Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo szczególne - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do dokonania poszczególnych czynności. Tego rodzaju pełnomocnictwo jest konieczne tylko gdy ustawa tak stanowi.

Pełnomocnictwo ogólne - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj. Forma pełnomocnictwa musi odpowiadać formie niezbędnej do określonej czynności prawnej.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez pełnomocnika - WZÓR PISMA

Pełnomocnik może zawsze wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednak jeśli wymaga tego dobro sprawy mocodawcy musi go reprezentować przez kolejne 2 tygodnie.

Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Jeden z naszych pracowników po przeprowadzeniu badań okresowych otrzymał zaświadczenie, w którym lekarz nie dopuścił go do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracownik nie zgodził się z treścią zaświadczenia i wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Termin badania został już wyznaczony, ale pracownik musi na nie dojechać do innego miasta. Jakie wynagrodzenie przysługuje mu za ten dzień?

Edukacja pracowników i pracodawców w zakresie znajomości prawa pracy

"Bądź pewny, silny, kompetentny" - to hasło rozpoczętej w poniedziałek, 10 października, kampanii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), której celem jest edukacja pracowników i pracodawców w zakresie znajomości prawa pracy i umiejętności jego wykorzystywania.

Powierzenie innej pracy pracownikowi

Pracodawca ma prawo powierzyć podwładnemu na czas nieprzekraczający 3 miesięcy wykonywanie innej pracy, jeśli wykaże po swojej stronie istnienie uzasadnionych bądź szczególnych potrzeb.

Palarnie w zakładach pracy nie muszą spełniać wymagań bhp

Wymagania bhp dotyczące palarni w zakładach pracy przestały obowiązywać 6 września 2011 r. W wyniku zmiany przepisów pracodawcy, którzy zdecydują się zapewnić pracownikom palarnię, nie będą narażeni na koszty związane z koniecznością dostosowania takiego pomieszczenia do restrykcyjnych wymagań bhp. Taką zmianę wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sezam przedsiębiorstwa. Wiedza jako zasób strategiczny firmy

Czy wraz z odejściem pracownika z firmy znikają także jego umiejętności, które zdobył w trakcie zatrudnienia? Jeśli tak, to znak, że przedsiębiorstwo potrzebuje narzędzi, za pomocą których zabezpieczy i zgromadzi wiedzę w organizacji. Dziś nie wystarczy szkolić pracowników, by zwiększać konkurencyjność firmy, należy stworzyć kulturę dzielenia się wiedzą. Aby to osiągnąć, warto wypracować warunki sprzyjające wymianie w zespole tego, co poszczególne osoby najlepiej potrafią.

Dodatki do wynagrodzeń w regulaminie wynagradzania

Jednostka budżetowa utworzyła regulamin wynagradzania i ustaliła w nim, że dodatki będą wypłacane pracownikom w okresie ich usprawiedliwionej nieobecności. Czy taki zapis mógł znaleźć się w regulaminie?

Ofertę pracy można zgłosić tylko w jednym powiatowym urzędzie pracy

Firma, która chce zatrudnić pracownika, może zgłosić ofertę pracy tylko w jednym powiatowym urzędzie pracy - wyjaśniła wiceminister pracy Czesława Ostrowska w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Pracodawca nie może pobierać linii papilarnych od pracownika - nawet za jego zgodą

Szef nie może pobierać od pracowników odcisku ich linii papilarnych, żeby kontrolować czas pracy, nawet jeżeli oni sami się na to zgodzili - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Ciąża pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo

Na czas zastępstwa pracownicy, która przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie złożyła wniosek o udzielenie jej pełnych 3 lat urlopu wychowawczego, zatrudniliśmy nową pracownicę. Po kilku miesiącach pracy kobieta ta również zaszła w ciążę. Czy jej stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu?

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez dzierżawcę - WZÓR PISMA

Umowę dzierżawy zawartą na czas nie oznaczony można rozwiązać przez wypowiedzenie. Wypowiadając umowę dzierżawca musi jednak pamiętać o zachowaniu terminów wypowiedzenia.

Wypowiedzenie dzierżawy przez wydzierżawiającego - WZÓR PISMA

Umowę dzierżawy zawartą na czas nie oznaczony można rozwiązać przez wypowiedzenie. Wypowiadając umowę dzierżawca musi jednak pamiętać o zachowaniu terminów wypowiedzenia.

Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy

Nie jest dopuszczalne aneksowanie umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., I UK 316/10).

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Definicja „pracownika” w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń

Pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z reguły osoba taka będzie również pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Ale nie zawsze.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Czy dział personalny to jeszcze administrator, czy już partner strategiczny dla biznesu?

Hasło „warto rozmawiać” zrobiło karierę, ale czy działy HR i biznes znalazły wspólny język? Czy rzeczywiście wiemy, jak skutecznie argumentować decyzje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi? Czy karuzela wydarzeń i wyzwań pozwoliła rozwinąć skrzydła? Odpowiedzi na wiele pytań pomaga udzielić przegląd kluczowych wyników badania wskaźników efektywności zarządzania kapitałem ludzkim HR Nawigator 2011.

Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

Podwyższenie kwalifikacji pracownika samorządowego a podwyżka wynagrodzenia

Pracownik samorządowy musi posiadać kwalifikacje wymagane do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli kwalifikacje te posiada, ale dodatkowo postanowił podwyższyć poziom wykształcenia i robi to z własnej inicjatywy, to nie przysługuje mu roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia z tego tytułu

Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wybór systemu czasu pracy a potrzeby firmy

Pracodawca ma prawo wybrać jeden lub kilka systemów czasu pracy, w zależności od potrzeb firmy.

Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej

Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie?

Określenie miejsca pracy pracownika

Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Mąż naszej pracownicy dostarczył nam zwolnienie lekarskie, w którym jest wpisane jej panieńskie nazwisko, pozostałe dane się zgadzają. Pracownica jest po ślubie 2 miesiące. Czy należy zwrócić takie zwolnienie, aby zostało poprawione, czy możemy na jego podstawie wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy

Umowa-zlecenie zawarta z własnym pracownikiem

Zleceniobiorca, który zawiera umowę-zlecenie z aktualnym pracodawcą, jest pod względem ubezpieczeniowym traktowany jak pracownik. Przychody ze zlecenia takiej osoby wlicza się nie tylko do podstawy wymiaru składek, ale również do podstawy zasiłku.

REKLAMA