REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polskie przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umowy na czas określony są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Czy zostaną wprowadzone nowe przepisy regulujące okresy wypowiedzenia umów terminowych?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością wykonywaną przez pracodawcę i zmierza do zmiany treści stosunku pracy, w tym dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Skutki wypowiedzenia będą jednak zależeć od zgody wyrażonej przez pracownika na nowe warunki.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.

Forma prawna umowy o zamówienie publiczne

Prawo zamówień publicznych dla ważności umowy o zamówienie publiczne zastrzega formę pisemną, pod rygorem nieważności. Przepisy ustawy mogą jednak wymagać formy szczególnej.

REKLAMA

Wypowiedzenie w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy jest dopuszczalne i pracownik nie będzie chroniony przed takim wypowiedzeniem. Zdaniem Sądu Najwyższego czas wolny, który wynika z norm o czasie pracy nie jest inną usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, nawet, jeśli trwa nieprzerwanie całą dniówkę.

W jaki sposób rozliczyć dochody niani?

Początek roku szkolnego to również początek poszukiwań opiekunek dla dzieci. Nianie zatrudniane na podstawie umowy uaktywniającej będą mogły liczyć na sfinansowanie składek ubezpieczeniowych w całości przez ZUS. Rodzice nie będą również obciążeni obowiązkiem rozliczenia dochodów niani z fiskusem.

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik powinien przede wszystkim dowiedzieć się, czy ma możliwość rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. W jaki sposób przekazać pracodawcy wypowiedzenie?

Rozwiązanie umowy zlecenie

Rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić za wypowiedzeniem. Jak zgodnie z KC może dojść do rozwiązania umowy zlecenia? Czy wypowiedzenia można dokonać tylko z ważnych powodów? Czy jest różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony? Czy rozwiązać umowę może zarówno zleceniodawca i zleceniobiorca? Kiedy dochodzi do rozwiązania zlecenia w trybie natychmiastowym? Jak wypowiedzieć umowę? Pobierz wzór.

REKLAMA

Zawarcie umowy na odległość między przedsiębiorcami

Zawarcie umowy na odległość, ze względu na swoją specyfikę, stwarza wiele możliwości wycofania się z niej, korzystnych dla kontrahenta. Takie ułatwienia dotyczą jedynie konsumentów, stąd przedsiębiorca nie może korzystać ze specjalnej ochrony.

Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

Pułapki w umowach timesharingu

Umowa timesharingu pozwala nabyć prawo do użytkowania konkretnego obiektu turystycznego w następujących po sobie okresach. Konsument będzie miał wówczas pewność, że wzrost cen apartamentów i hoteli w okresie wakacyjnym go nie obejmie. Firmy timesharingowe niestety często dążą do ominięcia przepisów, zamieszczając w umowach liczne pułapki.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik, który został niesłusznie i bezpodstawnie zwolniony z pracy może odwołać się do sądu pracy. Jeżeli sąd orzeknie na korzyść pracownika, wówczas może zostać przywrócony do pracy i w ciągu 7 dni zgłosić pracodawcy gotowość do podjęcia pracy. W następstwie przywrócenia będzie wykonywał dotychczasowe obowiązki sprzed zwolnienia.

Prawo właściwie dla zobowiązań umownych

W przypadku umów zawieranych między kontrahentami z tego samego kraju sprawa jest prosta – zastosowanie ma tutaj prawo polskie oraz w określonym zakresie unijne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy strony zobowiązania mieszkają na terenie dwóch różnych państw.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Forma oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę a jego skuteczność

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Tak stanowi art. 30 § 3 k.p. Co to oznacza i jakie konsekwencje niesie za sobą niedochowanie formy pisemnej oświadczenia, przede wszystkim czy i kiedy wywołuje ono skutki w sferze stosunku pracy?

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Terminy odstąpienia od umowy

Jako konsumenci mamy prawo do odstąpienia od zawartego zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że aby skutecznie odstąpić umowy należy przestrzegać określonych w prawie terminów. 25 grudnia 2014 roku wejdzie w życie ustawa o prawach konsumenta, w której szczegółowo została uregulowana kwestia odstąpienia od umowy.

Klauzula arbitrażowa w umowie

Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Wynajem pokoi – opodatkowanie

Wynajmowanie pokoi turystom wiąże się z obowiązkiem wykazania uzyskanego z tego tytułu przychodu. Opłacanie podatku z tego tytułu może mieć postać skali podatkowej lub ryczałtu. W jaki sposób korzystnie opodatkować wynajem pokoi?

Mobbing jako zjawisko szkodliwe dla pracownika i pracodawcy

Mobbing – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy – jest zjawiskiem szkodliwym zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Sprawy związane z mobbingiem coraz częściej stanowią przedmiot prac sądów. W 2013 do sądów rejonowych trafiło ponad 600 pozwów o mobbing, jednak niewiele z nich rozstrzygnięto na korzyść pracowników.

Jak prawidłowo napisać umowę spółki cywilnej?

Umowa spółki jest najprostszym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej. Założenie spółki cywilnej nie wymaga minimalnego kapitału zakładowego, ani podjęcia skomplikowanych czynności. Warto jednak wiedzieć, które kwestie powinny zostać uregulowane w umowie. Jak napisać umowę spółki, by zabezpieczyć interesy wspólników?

Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego

W dzisiejszych czasach coraz częściej dokonywane są czynności prawne za pomocą sieci internetowej. Pewność wirtualnego obrotu handlowego gwarantuje podpis elektroniczny, który zyskuje popularność nie tylko wśród przedsiębiorców, lecz także konsumentów.

Umowa sponsoringu

Umowa sponsoringu nie jest regulowana osobno w Kodeksie cywilnym, jednak w świadomości kontrahentów ukształtowała się na przestrzeni ostatnich kilku lat jako umowa nienazwana, z charakterystycznymi dla niej prawami i obowiązkami obu stron.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Cechy umowy wzajemnej

Umowa wzajemna jako typ umowy dwustronnie zobowiązującej charakteryzuje się tym, że świadczenie jednej ze stron jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. W niniejszym tekście przedstawiamy podstawowe cechy umowy wzajemnej.

Problematyka terminowych umów o pracę

Zawieranie przez pracodawcę terminowych umów o pracę (na czas określony) jest jedną z popularniejszych form zatrudniania pracowników. Jednak z biegiem czasu taka forma ukształtowania stosunku pracy okazuje się prowadzić do wielu naruszeń, co wymusza konieczność wprowadzenia zmian.

Jak należy podpisywać weksel?

Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?

Zwolnienie pracownika z powodu choroby

Co do zasady, pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w czasie choroby. Są jednak okoliczności, w których przedłużająca się choroba pracownika może poskutkować utrata zatrudnienia. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu choroby?

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Często zdarza się, że pracownik otrzymując wypowiedzenie umowy ma w zanadrzu niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wówczas może wykorzystać go w całości bądź otrzymać ekwiwalent pieniężny. W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop?

Nowa umowa projektowa

Indywidualny czas pracy, umowy na okres trwania projektu, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych - takie rekomendacje przygotowane przez ekspertów pracodawców zawarto w raporcie "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?".

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony to uprawnienie przysługujące obu stronom umowy. Czy jako najemcy mamy prawo wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony, w sytuacji gdy nie zamieściliśmy w niej poprawnie skonstruowanej klauzuli wypowiedzeniowej?

Jakie klauzule warto wprowadzić do firmowego wzoru zamówienia ?

W firmowym wzorze zamówienia warto wprowadzić klauzule, zabezpieczające realizację zamówienia. W obrocie gospodarczym często dochodzi bowiem do sytuacji niewywiązania się dostawcy bądź usługodawcy ze zleconego zamówienia. W konsekwencji, takie wadliwe wykonanie zamówienia może mieć jednak zgubne skutki dla zlecającego, który z kolei może nie wywiązać się z realizacji zamówienia wobec swojego zamawiającego.

Czy brak numeracji załączników zmusza do zmiany umowy?

Deweloper zwrócił się do mnie kilka dni temu z pewnym problemem. Otóż notariusz, z którego usług regularnie korzysta w związku z zawieranymi umowami deweloperskimi nie ma zwyczaju numerować załączników do aktów notarialnych obejmujących takie umowy. Czy nienumerowanie załączników zmusza do zmiany umowy?

Zmiana umowy a brak numeracji załączników

Zmiana umowy deweloperskiej nie jest konieczna w sytuacji, gdy załączniki do umowy nie są ponumerowane. Brak numeracji załączników nie wpływa na zmianę treści umowy deweloperskiej.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Z tytułu zastosowania skróconego okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Do obliczenia wysokości odszkodowania stosuje się zasady wykorzystywane przy ustaleniu ekwiwalentu za urlop. Od całkowitej kwoty odszkodowania nie odprowadza się składek do ZUS, a jedynie zaliczkę na podatek.

Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tak zwanym oskładkowaniu umów zlecenia. Oskładkowanie to miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Taki projekt powstał ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje na tego typu umowie, a nie na umowach o pracę. W założeniu projektu ministerstwa osoby wykonujące umowy zlecenie miałyby zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Klient, który podpisał umowę deweloperską ma trzydzieści dni na odstąpienie od tej umowy. Oczywiście jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach, na przykład gdy umowa ta nie zawiera informacji wymaganych przez ustawę deweloperską. Warto pamiętać, że deweloper również ma prawo do odstąpienia od umowy jeśli klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej i w jakiej formie należy to zrobić?

Zwolnienie monitorowane

Co kryje się pod tym pojęciem i jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze zwolnieniem monitorowanym? Jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w ten sposób utracili zatrudnienie?

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

Umowa deweloperska - margines tolerancji

Tzw. 2% margines tolerancji to granica w różnicy powierzchni mieszkania projektowanego i lokalu wykonanego. Margines tolerancji określany jest w umowie deweloperskiej. Decyduje on o uprawnieniu kupującego do odstąpienia od umowy.

Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać klauzule dotyczące prawidłowego wykonania prac, w tym również zlikwidowania ewentualnych wad i usunięcia usterek powstałych w wyniku niewłaściwie wykonanej pracy. Warto wiedzieć jakie zabezpieczenia na rzecz prawidłowo wykonanych robót będą korzystne dla inwestora, a jakie dla wykonawcy. Jakie elementy należy zawrzeć w umowie o roboty budowlane aby mieć pewność, że wszystkie wady i usterki zostaną usunięte?

Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie drogą pocztową?

W przypadku, gdy nie jest możliwe wręczenie wypowiedzenia pracownikom osobiście, gdyż np. są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca może doręczyć wypowiedzenie umowy drogą pocztową. Należy jednak pamiętać, że będzie ono skuteczne od dnia dostarczenia go do pracownika bądź dnia odmowy jego odbioru, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą musi zabezpieczać prawidłowe wykonanie robót i jednocześnie zapewniać naprawienie ewentualnych szkód lub usterek wynikających z nieprawidłowego zrealizowania inwestycji – w umowie należy zamieścić odpowiednie klauzule dotyczące usunięcia wad i usterek. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa o roboty budowlane?

Umowa na czas określony - na nowych zasadach

Zdaniem Konfederacji Lewiatan umowa terminowa powinna być zawierana maksymalnie na 48 miesięcy. W projekcie zmian w Kodeksie pracy posłowie zaproponowali, by okres ten wynosił 24 miesiące. Jak będzie wyglądała umowa na czas określony na nowych zasadach?

Cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownica, która zgodzi się na takie rozwiązanie, nie wiedząc o fakcie, że jest w ciąży – może powołać się na błąd i uchylić od skutków złożonego oświadczenia woli. Nie ma jednak takiej możliwości, jeżeli pracownica zaszła w ciążę po dacie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu.

REKLAMA