REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Co warto mieć w apteczce?

Zakres wyposażenia apteczki samochodowej jest uzależniony od jej producenta. Warto zatem zwrócić uwagę czy posiada najważniejsze elementy.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

REKLAMA

Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kandydaci na kierowców przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy mogą zostać ukarani mandatem. Jazdy samochodem zwanym popularnie „L” mogą rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych.

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

REKLAMA

Kiedy opona nadaje się do wymiany?

Są dwa czynniki mające wpływ na podjęcie decyzji o wymianie opon na nowe. Pierwszy z nich to trwałość określana przez producenta. Drugim czynnikiem jest poziom zużycia bieżnika związany z jego głębokością.

Kiedy oponę zastąpić nową?

O podjęciu decyzji o wymianie opony na nową wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym jest fizyczny poziom zużycia opony oceniany na przykład głębokością bieżnika. Drugim - trwałość określana przez producenta.

Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Podpisaliśmy umowę o pracę 10 listopada 2010 r. z datą rozpoczęcia pracy 12 listopada br. Od jakiej daty należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

Podstawowe informacje dotyczące składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. nastąpiły zmiany w zasadach ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanego także ubezpieczeniem wypadkowym. W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2006 r. stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy ustalali samodzielnie wszyscy płatnicy składek.

Podjęcie działalności w innym państwie a ubezpieczenie

Czasami osoba, która w normalnych warunkach prowadzi działalność na własny rachunek w jednym państwie członkowskim („państwie delegującym”), chce podjąć tymczasowo pracę w innym państwie członkowskim („państwie zatrudnienia”). Podobnie jak w przypadku pracowników delegowanych, gdyby osoba prowadząca działalność na własny rachunek, tymczasowo pracując w innym państwie członkowskim, podlegała ustawodawstwu państwa zatrudnienia, spowodowałoby to trudności administracyjne i niejasności. Osoba prowadząca działalność na własny rachunek mogłaby również utracić uprawnienia do świadczeń.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

Dwie kary za niepłacenie składek do ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Jak zachować się dojeżdżając do miejsca wypadku?

Często do zdarzeń drogowych dochodzi w sytuacji, gdy przejeżdżamy obok miejsca, w którym zdarzył się wypadek. Nasza koncentracja zostaje wówczas zaburzona, ponieważ interesujemy się tym co się stało, zamiast skupić uwagę na tym co przed nami.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy.

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Jak używać trójkąta ostrzegawczego?


Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Przydaje się on w razie awarii, a właściwie jego użycie jest w niektórych przypadkach konieczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z trójkąta.

Co to jest ICE?

Niedawno rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna na temat ICE. Wiele osób może zastanawiać się, co to w ogóle jest i dlaczego dotyczy samochodów. Wyjaśniamy, czemu warto się tym zainteresować.

Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Piesi niewątpliwie są użytkownikami dróg tak samo, jak kierowcy. Ze względu na to, że kierowca jest w swoim samochodzie bezpieczny, radzimy, jak powinien zachowywać się pieszy dzieląc drogę z samochodami.

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom

Rozliczenie składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może stwarzać problemy, gdy zmieniają się ubezpieczenia, którym podlega ta osoba. Jest tak wówczas, gdy zleceniobiorca w niektórych okresach podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a w innych – tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także wtedy, gdy przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub gdy ustaje jego ubezpieczenie chorobowe.

Składki emerytalne - Tusk nie przewiduje turbulencji w związku z OFE

Premier Donald Tusk powiedział, że nie przewiduje "żadnych turbulencji ani radykalnych zmian" w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu.

Nasze składki emerytalne nie trafią do OFE - według Pawlaka to dobre rozwiązanie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.

Czy można jeździć w trakcie burzy?

Zmieniający się klimat ma niebagatelny wpływ na częstotliwość i obfitość występowania burz. Co robić, gdy ulewa z grzmotami zastanie nas podczas jazdy? Czy w taką pogodę w ogóle bezpieczne jest ruszanie w podróż?

Jak wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela? Poradnik

Kiedy w wyniku wypadku samochód zostanie uszkodzony, osoba poszkodowana może wynająć auto zastępcze na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody.

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik (8.01.001), ustalanie podstawy wymiaru składek oraz bhp.

Coraz więcej Polaków prowadzi działalność gospodarczą

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE

Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.

Pytanie do ZUS za pomocą e- Inspektoratu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił dla swoich klientów nową usługę. Umożliwia im ona składanie drogą elektroniczną zapytań, dotyczących niektórych zagadnień związanych z działalnością zakładu.

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Poradnik

Gdy przydarzy nam się stłuczka lub nasze auto zostanie skradzione, a firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wartość, możemy zwrócić się o bezpłatną pomoc do specjalnych instytucji zajmujących się takimi sprawami.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie i seminarium z zakresu bhp oraz rent i świadczeń przedemerytalnych.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Reforma ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej

Dzisiaj, 10 listopada, zespół ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej zajmie się propozycjami reformy emerytalnej przygotowanymi przez zespół ministra Michała Boniego. Obecnie są one w konsultacjach społecznych, których termin upływa 19 listopada.

Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?


Decydując się na zakup naszą uwagę powinniśmy skierować na te najmniejsze i najlżejsze. Komfort użytkowania zapewnią nam żelowe wkładki oraz elastyczne pałąki.

Jak rozliczyć składki od zlecenia studenta, który w trakcie miesiąca ukończył 26 lat

Na podstawie umowy zlecenia pracuje dla naszej firmy student ostatniego roku studiów magisterskich. 23 października br. ukończył 26 lat. Do jakich ubezpieczeń musimy go zgłosić i w jaki sposób rozliczyć za niego składki za październik?

Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

Najczęstsze błędy płatników składek

Każdego roku płatnik składa do ZUS wiele różnych dokumentów. Całość dokumentacji układa się w logiczny, choć może zbyt rozbudowany i niepozbawiony pułapek system. W tej ilości dat, sum, identyfikatorów, kodów nietrudno jednak o pomyłkę.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.

REKLAMA