REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do jakiej grupy pracowników zakwalifikować operatora maszyny?

Pracownik jest zatrudniony w elektrociepłowni na stanowisku maszynisty turbiny. Turbina jest sterowana komputerowo, maszynista przebywa w pomieszczeniu biurowym usytuowanym w sąsiedztwie maszynowni. Pracuje na stanowisku wyposażonym w monitor z ekranem dotykowym, za którego pomocą steruje pracą urządzenia. Do jego zadań należy regulacja parametrów turbiny, kontrola pracy urządzenia zgodnie z instrukcją eksploatacji, komputerowe włączanie i wyłączanie maszyny oraz przygotowanie jej do remontów, przeglądów i doraźnych napraw. Do jakiej grupy pracowników uczestniczących w szkoleniu okresowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zakwalifikować maszynistę turbiny?

Jak wyliczyć podstawę do obliczenia dodatku za średniotygodniowe godziny nadliczbowe w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym

Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości, skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

REKLAMA

Kwalifikacje i uprawnienia pracownika

Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu.

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Czy można jeździć w trakcie burzy?

Zmieniający się klimat ma niebagatelny wpływ na częstotliwość i obfitość występowania burz. Co robić, gdy ulewa z grzmotami zastanie nas podczas jazdy? Czy w taką pogodę w ogóle bezpieczne jest ruszanie w podróż?

Jak wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela? Poradnik

Kiedy w wyniku wypadku samochód zostanie uszkodzony, osoba poszkodowana może wynająć auto zastępcze na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody.

REKLAMA

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Krótszy czas pracy handlu w Wigilię

Z apelem o skrócenie czasu otwarcia sklepów w Wigilię Bożego Narodzenia zwróciła się do pracodawców Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Występując w imieniu pracowników i ich rodzin związkowcy chcą, by sklepy w Wigilię były zamykane już o godz. 13.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik (8.01.001), ustalanie podstawy wymiaru składek oraz bhp.

Nielegalność "przymusowego" urlopu wypoczynkowego

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni

Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem.

Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.

Jakim pracownikom przysługują napoje i posiłki profilaktyczne w okresie zimowym

W okresie zimowym, tzn. od 1 listopada do 31 marca, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni posiłki profilaktyczne. Dotyczy to pracowników, których praca powoduje w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny związany z wysiłkiem fizycznym powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

Kiedy pracownik może uchylić się od skutków porozumienia zmieniającego

Zawarcie porozumienia zmieniającego jest wygodnym dla pracodawcy sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia. Porozumienie wiąże obie strony i pracownik nie może swobodnie wycofać się z niego, chyba że – godząc się na nie – działał pod wpływem groźby.

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Poradnik

Gdy przydarzy nam się stłuczka lub nasze auto zostanie skradzione, a firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wartość, możemy zwrócić się o bezpłatną pomoc do specjalnych instytucji zajmujących się takimi sprawami.

Urlop wychowawczy rodzica opiekującego się bliźniętami

Pracownicy opiekujący się bliźniętami nie mają z tego tytułu prawa do wydłużonego urlopu wychowawczego na podstawie przepisów prawa polskiego. Takie uprawnienie nie wynika też z prawa europejskiego.

Gdyby „Ocena” mogła mówić, co by powiedziała?

Ocena pracownicza jest tematem dziesiątek publikacji naukowych, rozdziałów w podręcznikach akademickich, opracowań ekspertów, studiów przypadków. Fora internetowe i blogi pełne są głosów frustracji licznych „szczęśliwców” zaangażowanych w proces oceny.

Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku

Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy?

Będą dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie?

Jak rozliczać wartość posiłków zapewnianych pracownikom

Skutki podatkowe i składkowe zapewnienia pracownikom posiłków są różne w zależności od tego, czy obowiązek ich zapewnienia wynika z przepisów. W różny sposób może być również ustalana wartość pieniężna świadczeń z tego tytułu. Znajomość tych zasad jest niezbędna do prawidłowego rozliczenia przychodu pracownika.

Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku?

Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki

Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny być zmienione - twierdzą Pracodawcy RP. Ich zdaniem należy wprowadzić m.in. prawo do lokautu, termin przedawnienia sporu zbiorowego, a przede wszystkim doprecyzować przedmiot sporu zbiorowego.

Czy PIP ujawni dane pracownika?

Pracownicy często obawiają się, że zgłaszając naruszenie do Państwowej Inspekcji Pracy bądź składając inspektorowi wyjaśnienia podczas kontroli, narażą się swojemu pracodawcy, a w konsekwencji stracą pracę. Nic bardziej mylnego.

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się informacja w sprawie ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w zakresie dotyczącym zmian w Kodeksie pracy). Informacja dotyczy stanowiska Ministra Pracy ws. obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w okresie rozliczeniowym.

Kto może pracować w czwartek, 11 listopada?

Jutro, 11 listopada, w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.

Od kiedy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego przysługuje ochrona przed zwolnieniem, jeśli wniosek o obniżenie etatu złoży za wcześnie

Pracownica złożyła we wrześniu 2010 r. wniosek o obniżenie jej wymiaru etatu do 4/5 w związku z prawem do urlopu wychowawczego. Jednak etat chce obniżyć dopiero od 1 marca 2011 r., co określiła we wniosku. Czy w takim przypadku przysługuje jej ochrona przed zwolnieniem z pracy już od września, tj. od dnia złożenia wniosku?

Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?


Decydując się na zakup naszą uwagę powinniśmy skierować na te najmniejsze i najlżejsze. Komfort użytkowania zapewnią nam żelowe wkładki oraz elastyczne pałąki.

Kontrola w firmie - PIP uzyskała dostęp do danych ZUS

Inspekcja pracy rozpoczynając kontrolę w firmie będzie uzbrojona w wiedzę, którą na temat zatrudnionych tam pracowników posiada ZUS - to jeden z elementów porozumienie, jakie podpisały Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Dlaczego warto skrupulatnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Skrupulatnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może okazać się pomocnym i skutecznym narzędziem w przypadku sporu z pracownikiem o nadgodziny. Warto także wiedzieć, że pracownik będzie mógł wywalczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy.

Jakie uprawnienia pracownicze przysługują inwalidzie wojskowemu

Artykuł 18 Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określa jakie uprawnienia pracownicze przysługują inwalidzie wojskowemu .

Jak przygotować się do prac zimowych?

Jak ustalić ryczałt za godziny nadliczbowe i nocne dla kierowcy na etacie

W październiku br. zamierzamy zatrudnić kierowcę. Czy możemy w umowie o pracę określić miesięczne ryczałty za godziny nadliczbowe i nocne dla tego stanowiska, zamiast co miesiąc obliczać nadgodziny? W jaki sposób ustalić taki ryczałt?

Zatrudnianie w administracji publicznej

Czy pracodawca może odpowiadać za mobbing na zasadach prawa cywilnego

Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić roszczeń majątkowych nie tylko na podstawie art. 943  k.p.

Instytucje powalczą z nielegalnym zatrudnieniem

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą razem tropić nielegalnych pracowników.

Święto Trzech Króli - wydłużenie czasu pracy jest uzasadnione

Minister pracy Jolanta Fedak odniosła się do apelu KPP Lewiatan o niepodpisywanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o dzień wolny w Święto Trzech Króli, tj. 6 stycznia. 

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia

Rozwiązałem umowę o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik jest nieobecny w pracy i chciałbym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysłać pocztą. Kiedy będę mógł uznać, że wysłane listem poleconym oświadczenie zostało doręczone? Jaką datę mam umieścić w świadectwie pracy?

Co oznacza pojęcie „ekonomiczny pracodawca”

Nasi pracownicy będą wykonywać pracę za granicą na rzecz powiązanego z nami podmiotu. Wynagrodzenie pracownikom będziemy formalnie wypłacać my, ale faktycznie to ten podmiot będzie obciążany jego kosztami. Ostatnio dowiedziałam się, że oceniając zasady opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych pracownikom powinniśmy uwzględnić koncepcję tzw. „ekonomicznego pracodawcy”. Co oznacza to pojęcie?

Co warto wiedzieć o outsourcingu kadrowo-płacowym

Czy nadal oddawać wolne za święto, które wypadło w sobotę

Pracownik pracuje w naszej firmie od lipca 2005 r. na pełny etat. W maju 2010 r. święto 1 maja wypadło w sobotę. Słyszałam, że przepisy dotyczące świąt, które wypadają w sobotę, mają niebawem się zmienić. Czy nadal muszę postępować zgodnie z Kodeksem pracy?

REKLAMA